www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @431
Počítadlo


Spam poison

Film života

(Úryvok z knihy Tušenie tieňa)

Tušenie tieňaAk prenesieme históriu našej planéty do filmu, trvajúceho presne 24 hodín, od polnoci do polnoci, bude akýsi „ťah budúcnosti“, smerujúci k vytvoreniu života, inak povedané zákonitosť jeho vzniku, ešte zreteľnejší.

Od vzniku Zeme po jej dnešnú približnú podobu uplynie v našom filme čas do pol tretej, ale to už plné dve hodiny, od 0.30 beží na plné obrátky chemická evolúcia, pripravujúca materiály, organické „prefabrikáty“ či lepšie povedané prekurzory pre vznik života.

Pokračuje asi do 10. hodiny, pričom už od 5. hodiny sa začína vývoj a organizácia bielkovinových molekúl. Od 6. hodiny ráno je prítomný skutočný život v staršom prekambriu, ktorého pozostatky nachádzame dnes v michiganských medených baniach, v kanadských bridliciach a v Južnej Afrike v podobe bezjaderných rias, mikróbov i obyčajných uhľovodíkov, ktoré vznikli fosiláciou látok biologického pôvodu. Život sa teda náhlil obsadiť Zem, vtedy ešte „nepeknú a pustú“…

Primitívne jaderné baktérie sa zjavujú o 8. hodine, anaeróbne fotosyntetické baktérie, využívajúce nevyčerpateľnú energiu slnečného žiarenia, o dve hodiny neskôr, zelené riasy, ktoré produkujú elementárny kyslík, o 13.30, prvoky o 18.15.

Už sa nad naším filmom stmieva, vyše troch štvrtín máme za sebou, a život, taký nedočkavý v počiatočných fázach planetárneho vývoja, dospel zatiaľ iba k drobnohľadným a relatívne jednoduchým chuchvalčekom živej hmoty – avšak aj tie so sebou nosia maršalskú palicu a pružinu ďalšieho, oveľa rýchlejšieho vývoja.

Primitívne bezstavovce sa zjavujú okolo 19.00 hodiny v proterozoiku, bezstavovce s pevnou schránkou a huby o 21.15, kedy aj život, reprezentovaný sinicami, začína opúšťať svetový oceán a vysiela prvé nesmelé hliadky na súš.

Teraz sa už musí čas nášho filmu deliť jemnejšie. O 21.20 sa zjavujú mechúrniky, o 21.25 článkonožce, trilobity, ktoré dočasne ovládnu plytčiny oceánov, o 21.30 machorasty a po desiatich minútach, o 21.40 na začiatku ordoviku, prvé stavovce, bezčeľustné, čiže Agnatha.

O 21.50 sa hlásia o miesto na slnku papraďorasty, o 22.00 (je práve silúr) čeľustnaté ryby, o 22.10 hmyz a škorpióny, obývajúce pralesy suchozemských tajnosnubných rastlín.

O 22.20 sa vydávajú na cestu po druhý raz kolonizovať súš obojživelníky a súčasne vznikajú nahosemenné rastliny, o 22.25 sa zjavujú dvojdyšné ryby, schopné robiť výlety na súš a pretvárať plutvy na výrastky, ktoré preberajú funkciu končatín krytohlavcov, päť minút po nich vznikajú v karbóne plazy, o 22.40 žaby a v triase, úderom 23. hodiny, zjavujú sa krokodíly a krytosemenné rastliny. Do konca filmu zostáva už len jedna jediná, posledná hodina…

Jej začiatok patrí jurským prajašterom, potom sa postupne zjavujú prvé primitívne cicavce (23.10), žraloky (23.13) a vtáky (23.15), v kriede veľryby (23.22), primáty (23.25) a po nich vačkovce. Tesne po pol dvanástej (23.31) sa zjavuje v kenozoiku prvý kopytník, po minútach za ním ťavy, nosorožce, netopiere, supy a kone (v eocéne), v začínajúcom sa oligocéne hlodavce, kurovité, čajky, slony, opice a šelmy. O 23.51 žirafy, tulene a dutorožce.

Do polnoci zostáva už len 7 minút…

Až teraz sa na veľkom javisku planéty zjavuje ľudoop a o dve minúty nato, o 23.55, začína sa vlastný vývoj človeka, ktorý sa ukáže ako australopithecus (Homo habilis) presne minútu pred polnocou a jeho fyzický vývoj pokračuje až do antropozoika.

Prosím, neopúšťajte ešte premietaciu sálu! V poslednej štvrtine sekundy (!) sa na premietacom plátne mihne celá epocha ľudskej psychosociálnej evolúcie, je v nej skryté Tiwanaku, Mohendžo-dáro, Sumerovia, Babylon, pyramídy, Rím, Napoleon, Charlie Chaplin a Jurij Gagarin. Profesor Josef Koštíř, z ktorého diela uvedenú „filmovú“ chronológiu života na našej planéte po úpravách vyberám, varuje pred nekritickou vierou vo všetko, čo sa povedalo, a zdôrazňuje, že sú to dohady, aj keď podopreté logikou a experimentmi. Nech je ako chce, zamyslenie nad naším „filmom“ sa mi vidí takmer rovnako radikálnou terapiou veľmi virulentného ľudského pocitu nadradenosti ako pohľad na hviezdnu oblohu…

Kniha Tušenie tieňa sa dá kúpiť aj v antikvariáte Alternatíva.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ludvík Souček
(17. máj 1926 – 26. december 1978, Praha)
– popredný český spisovateľ vedeckej fantastiky najmä pre mládež a literatúry faktu, v ktorej popularizoval tzv. záhadologické teórie
– bol nielen prívržencom sci-fi vo vlastnej tvorbe, ale taktiež jej propagátorom. Videl v nej literatúru, ktorá má veľké možnosti pôsobiť na čitateľov, dáva priestor fantázii i poznaniu.
Z výberu jeho známych diel:
Tušenie tieňa – 1978
Tušenie súvislosti – 1978
Obe zväzky patria k nedokončenému triptychu. Sústreďujú sa k námetom vzniku a vývoja civilizácií, pôvodu človeka, kozmológie, života na iných planétach a návštev z nich na Zemi a pod.
Po stopách bludičiek – 1992, dochovaná časť tretieho zväzku zamýšľaného triptychu.
Čerpané z: vlastný zdroj, kniha Tušenie tieňa (hľadanie stratených civilizácií), Vydavateľstvo TATRAN, edícia Zenit, 1984, z českého originálu Tušení stínu, Československý spisovatel, Praha 1974, preložili Ing. Margita Izakovičová a dr. Ivan Izakovič, téma Rátame vzorec nepozemšťana, kapitola Formy života vo vesmíre, strany 281 – 283

Súvisiace články:
Posúvanie hraníc (3. časť) (23.07.2011)
Posúvanie hraníc (2. časť) (23.07.2011)
Posúvanie hraníc (1. časť) (23.07.2011)

Ludvík Souček, 09. 01. 2011 | Prečítané: 4447 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore