www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @076
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Férové raňajky

13. máj 2017 – Svetový deň pre fair trade

V sobotu 13. mája 2017 sa uskutoční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálnych pestovateľovFérové raňajky NaZemi. Ide o jedinečný koncept, ktorý prebieha iba v Českej republike. V rovnaký čas sa na viac než stovke miest stretne tisíce ľudí, aby vyjadrili svoj záujem o pestovateľov a pestovateľky, od ktorých plodiny sa dostávajú na náš stôl. Akcia sa koná v Česku už po siedmy raz, a to vždy na Svetový deň pre fair trade, ktorý sa oslavuje každoročne druhú májovú sobotu. K 5. máju 2017 je prihlásených 158 miest, ale počet ešte zrejme porastie. Najvyšším miestom, kde sa raňajkuje, je vrchol Sněžky. V Prahe sa piknikuje hneď na siedmich miestach.

Férové raňajky začínali v roku 2011 so 41 zapojenými mestami, vlani už raňajkovalo vyše 6 500 ľudí na 161 miestach republiky. Máme radosť, že zodpovednou spotrebou žije stále viac ľudí, a že sa chcú do akcie zapojiť. Miestnymi organizátormi sú jednotlivci, ale i celé školy, mestá, rôzne ekocentrá alebo knižnice,“ uviedla Gabriela Štěpánková z mimovládnej organizácie NaZemi, ktorá akciu koordinuje.

„Terajší ročník je zameraný na banány, pretože sa usilujeme o to, aby boli fairtradové banány viac dostupné i v českých supermarketoch, tak ako je to napríklad vo Švajčiarsku,“ doplnila Štěpánková.

Princíp raňajok je jednoduchý. Účastníci si prinesú vlastné dobroty, či už fairtradové alebo lokálne. Môže to byť šalát z fairtradovej kvinoy [1], fairtradový čaj či káva alebo bábovka s fairtradovým cukrom a kakaom. To všetko môžu doplniť miestnymi výrobkami, ako sú vajíčka, mlieko, syry či zelenina od miestneho farmára či farmárky. Raňajkuje sa na dekách v parku, zámockej záhrade, pri stole na námestí alebo na inom obľúbenom a verejne prístupnom mieste.

Spoločným piknikom ľudia vyjadria podporu nielen miestnym pestovateľom, ale i producentom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ktorí sú zapojení do systému fair trade. Tí môžu pestovať s ohľadom na životné prostredie, ich deti môžu chodiť do školy a za svoju prácu dostávajú spravodlivo zaplatené.

Vysvetlivka:

[1] Kvinoa (quinoa) – jednoročná juhoamerická bylina s jedlými múčnymi semenami používanými na prípravu kaše, chleba, nápoja čiča a podobne.

Fotografie z minulého ročníka:

Fairtradová tortaBlanskoBlansko
Kutná HoraFulnekJindřichův Hradec
Most, ZŠ Václava TalichaKroměřížBrno

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 07. 05. 2017 | Prečítané: 181 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Zúčastníte sa volieb do orgánov samosprávneho kraja?

Áno (90 hl.)
 
Ešte neviem (49 hl.)
 
Nie (51 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 190
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore