www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @014
Počítadlo


Spam poison

Férové raňajky

13. máj 2017 – Svetový deň pre fair trade

V sobotu 13. mája 2017 sa uskutoční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálnych pestovateľovFérové raňajky NaZemi. Ide o jedinečný koncept, ktorý prebieha iba v Českej republike. V rovnaký čas sa na viac než stovke miest stretne tisíce ľudí, aby vyjadrili svoj záujem o pestovateľov a pestovateľky, od ktorých plodiny sa dostávajú na náš stôl. Akcia sa koná v Česku už po siedmy raz, a to vždy na Svetový deň pre fair trade, ktorý sa oslavuje každoročne druhú májovú sobotu. K 5. máju 2017 je prihlásených 158 miest, ale počet ešte zrejme porastie. Najvyšším miestom, kde sa raňajkuje, je vrchol Sněžky. V Prahe sa piknikuje hneď na siedmich miestach.

Férové raňajky začínali v roku 2011 so 41 zapojenými mestami, vlani už raňajkovalo vyše 6 500 ľudí na 161 miestach republiky. Máme radosť, že zodpovednou spotrebou žije stále viac ľudí, a že sa chcú do akcie zapojiť. Miestnymi organizátormi sú jednotlivci, ale i celé školy, mestá, rôzne ekocentrá alebo knižnice,“ uviedla Gabriela Štěpánková z mimovládnej organizácie NaZemi, ktorá akciu koordinuje.

„Terajší ročník je zameraný na banány, pretože sa usilujeme o to, aby boli fairtradové banány viac dostupné i v českých supermarketoch, tak ako je to napríklad vo Švajčiarsku,“ doplnila Štěpánková.

Princíp raňajok je jednoduchý. Účastníci si prinesú vlastné dobroty, či už fairtradové alebo lokálne. Môže to byť šalát z fairtradovej kvinoy [1], fairtradový čaj či káva alebo bábovka s fairtradovým cukrom a kakaom. To všetko môžu doplniť miestnymi výrobkami, ako sú vajíčka, mlieko, syry či zelenina od miestneho farmára či farmárky. Raňajkuje sa na dekách v parku, zámockej záhrade, pri stole na námestí alebo na inom obľúbenom a verejne prístupnom mieste.

Spoločným piknikom ľudia vyjadria podporu nielen miestnym pestovateľom, ale i producentom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ktorí sú zapojení do systému fair trade. Tí môžu pestovať s ohľadom na životné prostredie, ich deti môžu chodiť do školy a za svoju prácu dostávajú spravodlivo zaplatené.

Vysvetlivka:

[1] Kvinoa (quinoa) – jednoročná juhoamerická bylina s jedlými múčnymi semenami používanými na prípravu kaše, chleba, nápoja čiča a podobne.

Fotografie z minulého ročníka:

Fairtradová tortaBlanskoBlansko
Kutná HoraFulnekJindřichův Hradec
Most, ZŠ Václava TalichaKroměřížBrno

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 07. 05. 2017 | Prečítané: 373 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (458 hl.)
 
Nie (329 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 787
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Citát
18-06-18 * 23:31
 Trápne
18-06-18 * 22:45
 OSMODRY - nový podvod bez stíhania
18-06-18 * 19:16
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore