www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @484
Počítadlo


Spam poison

Fašisti nastupujú, keď kapitálu tečie do topánok

Fašizmus je len jednou z foriem kapitalizmu

A3Keď sa kapitalistický systém cíti v úzkych, dáva voľnú ruku fašistickým silám. Súčasné Grécko je toho ukážkovým príkladom.

Keď v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia silnelo robotnícke hnutie, a keď potom navyše prežíval kapitalistický systém svoju veľkú krízu, uvoľnil sa priechod fašistickým silám. Ich hlavný prínos pre kapitál bol v rozvracaní jednoty pracujúcej triedy, rozbíjaní ľavicových schôdzí a demonštrácií a presmerovaní pozornosti od jeho držiteľov k náhradným obetným baránkom, ktorými sa spravidla stávali menšiny, ktoré nemali toľko sily, aby sa dokázali samy brániť.

Rovnaký recept môžeme pozorovať i dnes. U nás už nejaký čas sledujeme snahu politikov odkláňať pozornosť od seba a svojich chlebodarcov k akýmsi „neprispôsobivým“, poberateľom sociálnych dávok a pod. Nie je potrebné byť príliš bystrý, aby bolo jasné, že onými obetnými baránkami majú byť najmä Rómovia. Anticiganizmus sa stáva normou, je politickou scénou keď nie nepriamo podporovaný, teda aspoň tolerovaný… samozrejme v takých medziach, aby nedochádzalo k závažnejším excesom typu násilných pogromov a upaľovaných detí. Nikde nie je ale záruka, že ani táto krehká hranice nepadne, tak ako sa to dialo v minulom storočí.

Ilustračný obrázokKeď je kapitalizmus v dobrej kondícii a darí sa mu ľudí udržiavať cukrom, t. j. pritiahnuť ich na lep spotrebného konzumu, drží fašistické snahy pri múre a občas proti nim i zasiahne. Keď však už konzumná pozlátka nefunguje, pretože ľudia prichádzajú o prácu, sú chytení do dlhových pascí, prevracajú každú mincu trikrát v ruke, než ju minú, môže sa stať, že ľudia s takým stavom začnú byť nespokojní. Môže sa stať, že si položia otázku, prečo ich väčšina v čase krízy chudobnie a padá ku dnu, keď tí nahor medzitým bohatnú. Môže sa stať, že sa im to nebude páčiť, že začnú protestovať a vyjdú do ulíc. Môže sa stať, že budú chcieť spravodlivé rozdelenie bohatstva a koniec systému, ktorý je založený na vykorisťovaní, nadvláde a sociálnej nerovnosti.

A práve taká situácia je pre tých hore veľkým nebezpečím. Keby boli naplnené oprávnené požiadavky ľudí, znamenalo by to totiž ich koniec – v žiadnom prípade nie koniec fyzický, ale ich koniec ako triedy, ktorá žije na úkor ostatku spoločnosti. U nás sa zas toľko báť nemusia. Akýkoľvek odpor je tu zatiaľ vedený len do tej miery, aby sa nakoniec žiadnej zmeny nedosiahlo.

Iná situácia je ale napríklad v Grécku, ktoré bolo krízou zasiahnuté najviac. Tu sa opakovane konajú masové generálne stávky a obrovské odborárske demonštrácie, ktoré spravidla vyústia do bojov s políciou. Vo voľbách získala veľký vplyv nová ľavicová strana, proti ktorej vytvorili koalíciu všetky zvyšné politické sily, ktoré sa až dosiaľ podieľali na skorumpovanom vládnutí a vládnu naďalej. Novým fenoménom je vstup neonacistov zo strany Zlatý úsvit do parlamentu. Tých podľa zistenia novinárov volilo okolo päťdesiat percent príslušníkov policajného zboru. Mnohokrát už bola preukázaná spolupráca neonacistov a polície pri napadaní odborárskych demonštrácií či pri útokoch na imigrantov – a jej dôsledkom sú okrem iného i obeti na životoch napadnutých. Niektorí policajti sa zúčastňujú zásahov Zlatého úsvitu a spoločne s ostatnými fašistami demolujú na tržniciach stánky, ktoré patria negréckym predajcom. Zlosť je oficiálnymi miestami ruka v ruke s neonacistami smerovaný na prisťahovalcov, t. j. na tých najúbohejších a najbezbrannejších v celej krajine, zatiaľ čo banky nerušene profitujú.

Fašizmus je Pandorina skrinka, ktorú kapitalizmus otvára vždy, keď už mu chýba akýkoľvek náznak svojej falošnej legitimity a hrozí mu odmietnutie od tých, ktorí tvoria svojou prácou jeho zisky. Aby sa privilegovaní udržali pri moci, potrebujú rozoštvať ľudí medzi sebou, nájsť pre nich zástupné terče ich frustrácie a hnevu, potrebujú čo najprimitívnejšiu silu, ktorá ovládne ulice a naženie ostatným strach. Videli sme to v mnohých krajinách pred 2. svetovou vojnou a môžeme to pozorovať i dnes práve v Grécku.

Fašizmus je len jednou z foriem kapitalizmu. Sú založené na nerovnosti a útlaku. Nedovoľme im, aby určovali naše životy. Hľadajme naopak cesty k rastúcej vzájomnej solidarite, rovnosti a spolupráci. Držme sa hodnôt, ktorým je cudzia nenávisť a diskriminácia. Myslíme svojimi vlastnými hlavami a nenechajme sa zväzovať hlúpymi predsudkami a rasizmom, ktoré ešte nikdy k ničomu dobrému neviedli.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Československá anarchistická federácia (ČSAF)
– Staviame sa proti byrokratickému systému s centralizovanou mocou, ktorý je sociálne nespravodlivý a dlhodobo neudržateľný, bez ohľadu na to, či funguje v štátoch kapitalistických alebo tzv. socialistických. Odmietame zastupiteľský systém parlamentnej „demokracie“, lebo ten sa stal, obzvlášť v ére globalizovaného kapitalizmu, len bábkou v rukách politicko-ekonomických záujmov. Nie sme iba negativisti, ktorí všetko bezdôvodne odmietajú. Snažíme sa aktívne propagovať našu alternatívnu víziu usporiadania slobodnej a samosprávnej spoločnosti.
– ČSAF je členskou organizáciou Internacionály Anarchistických Federácií (The International of Anarchist Federations / L'Internationale des Fédérations Anarchistes, IAF-IFA).
Čerpané z: www.csaf.cz

Súvisiace články:
Nie sme teroristi! (01.05.2015)
AK Press žiada o pomoc (24.03.2015)
Príležitosť k zmene? (08.01.2015)
Vyšlo nové číslo revue Existencia 1/2014 (12.01.2014)

ČSAF, 06. 10. 2012 | Prečítané: 2652 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Osvietený
28-02-20 * 20:52
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore