www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @231
Počítadlo


Spam poison

Exkurzia za inteligentnou energetikou

Do rakúskeho mestečka Bruck an der Leitha

Občianske združenie Priatelia Zeme – CEPA získalo v roku 2013 nenávratné finančné prostriedky v 2. výzve Blokového grantu pre mimovládne organizácie Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce na projekt Od závislosti k sebestačnosti: k inteligentnej energetike na Poľane. V rámci projektu sa v máji uskutočnila exkurzia za inteligentnou energetikou do rakúskeho mestečka Bruck an der Leitha.

Cieľom projektu je prispieť k energetickej autonómii regiónu Poľana a k otestovaniu pilotných služieb a poradenstva uplatniteľných aj v iných vidieckych regiónoch. Nezávislé energetické poradenstvo určené pre občanov v obciach Poniky, Dúbravica, Čierny Balog, Ľubietová a v meste Hriňová je zamerané na úspory a využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rodinných domoch. Priatelia Zeme – CEPA prepoja roztrúsené informačné nástroje do funkčného regionálneho systému a otvoria centrum na podporu inteligentnej energetiky poskytujúce vzdelávanie a služby „pod jednou strechou“.

Projekt zahŕňa aj vzdelávacie aktivity ako kurz o udržateľnej energetike, exkurzie na miesta dobrej praxe do Rakúska a Českej republiky, diskusie a výstavy. 7. mája 2014 sa uskutočnila exkurzia za inteligentnou energetikou do rakúskeho mestečka Bruck an der Leitha.

„Bruck an der Leitha je zaujímavá samospráva neďaleko Bratislavy, ktorá zobrala riadenie miestnej energetiky do vlastných rúk a smeruje k energetickej sebestačnosti. Dokázala účinne prepojiť program energetických úspor s využívaním obnoviteľných zdrojov. Jej energetický program sa ale neobmedzuje iba na vykurovanie budov, ale sústreďuje sa aj na výrobu elektriny, ekologizáciu dopravy, výskum, vzdelávanie a osvetu,“ uvádza Peter Coch z organizácie Priatelia Zeme – CEPA.

Exkurzia bola určená predstaviteľom samospráv regiónu Poľana, odborníkom a absolventom vzdelávacieho cyklu o inteligentnej energetike. Exkurzie sa zúčastnilo 30 ľudí. Účastníci exkurzie sa dozvedeli o meste Bruck an der Leitha a združení Energiepark Bruck/Leitha. Navštívili aj mestskú tepláreň na báze štiepky a fotovoltického zariadenia na mestskej požiarnej zbrojnici. Súčasťou exkurzie bola okrem iného aj návšteva veternej elektrárne a prednáška o veternej energetike v Rakúsku.

„Osobne ma najviac zaujala prepracovanosť systému, to znamená, že naozaj na relatívne malom území majú aplikované viaceré možnosti pre využívanie obnoviteľných zdrojov (kotolňa na štiepku, bioplynka, fotovoltika a veterné turbíny) a zatiaľ im to funguje parádne. Celkovo sa mi páči aj zapojenie občanov, samosprávy a podnikateľského sektora, čo u nás často nebýva, aby tieto tri zložky boli schopné spolupracovať na takýchto projektoch,“ uvádza Tomáš Beluško, účastník exkurzie.

Na záver exkurzie čakala účastníkov prehliadka nízkoenergetického domu, ktorý bol postavený zo slamených balíkov a prezentácia o elektromobilite v tomto regióne.

Peter Coch dopĺňa, že „na Slovensku by sa mal aplikovať hlavne prístup predstaviteľov samospráv – zamestnancov, starostov a poslancov ku riešeniu lokálnych projektov, ktoré by obciam priniesli viac sebestačnosti, pracovných miest a zvýšili ekologický kredit regiónu. Prepojiť a zlepšiť spoluprácu a komunikáciu medzi obcami, firmami, občianskymi združeniami a občanmi. Viac sa rozprávať, zapájať dobrovoľníkov a spevniť základy lokálnej ekonomiky založenej na lokálnych zdrojoch – či už tých energetických alebo potravinových.“

Občianske združenie Priatelia Zeme – CEPA spolupracuje pri svojich aktivitách s organizáciou Klimabündnis Österreich, Ekologickým inštitútom Veronica a Inštitútom pre energeticky pasívne domy.

Foto:

Exkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der Leitha
Exkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der Leitha
Exkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der Leitha
Exkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der LeithaExkurzia v rakúskom mestečku Bruck an der Leitha

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Priatelia Zeme – CEPA
Sme združenie občanov, ktorých spája záujem o prírodu a spoločnosť. Nie je nám jedno, v akom stave sa príroda a spoločnosť nachádza. Svoju energiu, čas, vedomosti a schopnosti chceme využiť nielen na uspokojovanie svojich potrieb, ale najmä na to, aby sme prispeli k ochrane prírody, posilneniu spoločenskej spravodlivosti, citlivému rozvoju regiónov a presadzovaniu verejného záujmu.
Čerpané z: www.priateliazeme.sk

Priatelia Zeme – CEPA, 27. 05. 2014 | Prečítané: 713 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore