www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @206
Počítadlo


Spam poison

Európsky rok dobrovoľníctva

Staň sa dobrovoľníkom! Zmena je v tvojich rukách!

„Ak z našich nádejí na vytvorenie lepšieho a bezpečnejšieho sveta má raz byť niečo viac, ako len zbožné prianie, budeme prácu dobrovoľníkov potrebovať viac, než kedykoľvek predtým,“ vyhlásil Kofi Annan.

logo Európskeho roku dobrovoľníctva 2011Práve v tomto duchu zasväcuje 100 miliónov Európanov svoj čas a vedomosti pomoci ľuďom v núdzi a práci v prospech svojich komunít. Ako príklad môžeme uviesť učiteľa výtvarnej výchovy na dôchodku, ktorý zahraničným návštevníkom v múzeu prednáša o majstrovských dielach európskeho umenia, alebo študenta strednej školy, ktorý číta chorým deťom v nemocnici, či bývalého futbalového reprezentanta, ktorý trénuje vo svojej štvrti miestny klub. Ľudia menia svet k lepšiemu tisíckami spôsobov. Aby Európska komisia poukázala na tieto snahy a povzbudila do takejto činnosti viacerých občanov, odštartovala Európsky rok dobrovoľníctva (2011). Slogan Európskeho roka 2011 je: „Staň sa dobrovoľníkom! Zmena je v tvojich rukách!

„Chcela by som vzdať poctu miliónom Európanov, ktorí si nájdu čas na to, aby menili svet k lepšiemu,“ uviedla komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová. „V hĺbke duše sme všetci schopní prejaviť záujem a postarať sa o ľudí v núdzi. Dobrovoľnícka práca posilňuje naše základné európske hodnoty, ktorými sú solidarita a sociálna súdržnosť. Pri príležitosti začatia Európskeho roka dobrovoľníckej práce by som chcela získať podporu pre ľudí, ktorí prispievajú k zmene. Nastal totiž čas, aby sme sa podelili s dobrovoľníkmi o prácu a opätovali ich snahu, nastal jednoducho čas zamerať sa na pomoc tým, ktorí pomáhajú!“

Podľa štúdie Eurobarometer z mája 2010 traja z desiatich Európanov tvrdia, že sa angažujú v dobrovoľníckej práci. Táto práca má veľa definícií a tradícií, ale jeden prvok je spoločný – kdekoľvek sa ľudia zídu, aby si pomohli a podporili tých, čo to potrebujú, ťaží z toho celá spoločnosť aj jednotliví dobrovoľníci. Prostredníctvom dobrovoľníckej práce získavajú ľudia vedomosti, rozvíjajú svoje zručnosti a rozširujú si okruh svojich známych, čo často vedie k novému alebo lepšiemu zamestnaniu, ako aj osobnému a spoločenskému rozvoju.

Komisia pomáha mladým ľuďom zapájať sa do dobrovoľníckych činností. Prostredníctvom Európskej dobrovoľníckej služby cestujú tisícky dospievajúcich a mladých ľudí mimo vlastných krajín, aby učili, podporovali kultúrne povedomie a rozvíjali dôležité zručnosti, ktoré využijú vo svojom každodennom živote. V kodanskom zariadení Verahus dobrovoľníci napríklad pomáhajú telesne postihnutým v ich každodennom živote. Organizujú pre nich aktivity na voľný čas ako maľovanie, hudbu, hry, šport a sprevádzajú ich na výletoch.

Európsky rok dobrovoľníctva (2011) má štyri hlavné ciele, ktoré majú poukázať na dobrovoľnícku prácu, povzbudiť ľudí, aby sa do tejto činnosti zapájali, a riešiť výzvy, ktorým čelia. Týmito cieľmi sú:

• zníženie množstva prekážok, ktoré stoja v ceste dobrovoľníckej práce v EÚ,
• posilnenie postavenia dobrovoľníckych organizácií a zlepšenie kvality dobrovoľníckej práce,
• ocenenie a uznanie dobrovoľníckych činností,
• zvyšovanie povedomia o hodnote a význame dobrovoľníckej práce.

Aby sa tieto ciele naplnili, Komisia podporí výmenu osvedčených postupov medzi orgánmi členských štátov a dobrovoľníckymi organizáciami. Pozornosť sa zameria na školenia dobrovoľníkov, akreditáciu a zabezpečenie kvality, ako aj na efektívne a účinné spájanie potenciálnych dobrovoľníkov a dobrovoľníckych príležitostí. Komisia podporí nové iniciatívy zamerané na vytváranie kontaktov v celoeurópskom rámci, aby medzi dobrovoľníckymi organizáciami a inými sektormi (najmä podnikateľskými) podporila cezhraničnú výmenu a spoluprácu.

Počas roka dobrovoľníctva sa zdôraznia a podporia stovky činností a projektov. Na úrovni EÚ to okrem iného budú:

• Európsky rok dobrovoľníckej práce (2011) – turné: dobrovoľníci budú počas roka navštevovať krajiny EÚ, pričom sa pri každej zastávke stretnú s tvorcami politík a verejnosťou a predstavia svoju prácu.
• Európsky rok dobrovoľníckej práce – štafeta: 27 reportérov — dobrovoľníkov bude sledovať prácu 54 dobrovoľníckych organizácií a dokumentovať ju formou videozáznamov, zvukových a písomných správ určených pre médiá. Na konci roka sa z týchto kombinovaných správ vytvorí dokumentárny film vhodný na vysielacie účely, ktorého témou bude Európsky rok dobrovoľníckej práce a s ním súvisiace turné.
• Štyri tematické konferencie, na ktorých sa v roku 2011 poukáže na hlavné otázky súvisiace s dobrovoľníckou prácou: V Budapešti 8. januára 2011 bude ústrednou témou uznanie dobrovoľníckej práce, v máji/júni 2011 sa na konferencii pripomenú dobrovoľníci a ich cenná práca, októbrová konferencia bude venovaná posilneniu postavenia dobrovoľníckych organizácií a v decembri 2011 sa uskutoční záverečná konferencia o budúcich výzvach.

Súvisiace odkazy

Oficiálna webová stránka Európskeho roka dobrovoľníckej práce

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike
Zastúpenia Európskej komisie v členských štátoch EÚ sú súčasťou tlačového a komunikačného servisu EK, ktorý spadá pod Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu v Bruseli. Tieto úrady zastupujú a reprezentujú Komisiu vo všetkých 27 členských štátoch EÚ.
Čerpané z: Európsky rok dobrovoľníctva

Zastúpenie EK, 02. 01. 2011 | Prečítané: 3810 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore