www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @588
Počítadlo


Spam poison

Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom predstavila novú bankovku 50 €

Eurové bankovky série Európa

  • Nová bankovka 50 € bude uvedená do obehu 4. apríla 2017.
  • Bankovka 50 € je najpoužívanejšou eurovou bankovkou.
  • Prostredníctvom nových bezpečných bankoviek Eurosystém zdôrazňuje svoju podporu hotovosti.

Európska centrálna banka (ECB) dnes predstavila novú bankovku 50 €, ktorá bude uvedená do obehu 4. apríla 2017. Zavedenie novej bankovky je najnovším krokom v rámci zvyšovania bezpečnosti eurových bankoviek. Po bankovkách 5 €, 10 € a 20 € je nová bankovka 50 € štvrtou nominálnou hodnotou druhej série eurových bankoviek, známej ako séria Európa.

„Zavedením novej bankovky 50 € sa naša mena stane ešte bezpečnejšou,“ uviedol člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch. „Jej pokročilé ochranné prvky pomáhajú chrániť naše peniaze. Ide o súčasť našej nepretržitej snahy o zachovanie eura ako stabilnej meny, meny, na ktorú sa dennodenne spolieha 338 miliónov ľudí v celej eurozóne. Postupným zavádzaním nových eurových bankoviek s novými a zdokonalenými prvkami Eurosystém zároveň zdôrazňuje svoju podporu hotovosti ako dôveryhodnému a efektívnemu platobnému prostriedku.“

Bankovka 50 € je najpoužívanejšou eurovou bankovkou: jej podiel na celkovom objeme bankoviek v obehu predstavuje 45 %. V obehu je viac bankoviek 50 € než bankoviek 5 €, 10 € a 20 € dohromady. Počet bankoviek 50 € v obehu je tiež takmer rovnaký ako celkový počet bankoviek všetkých nominálnych hodnôt v obehu na konci roka 2002, keď boli eurové bankovky a mince po prvýkrát uvedené do obehu.

Súčasťou novej bankovky 50 € je okienko s portrétom – nový, inovatívny prvok po prvýkrát použitý na bankovke 20 € série Európa. Pri pohľade na bankovku proti svetlu sa v priehľadnom okienku v hornej časti hologramu objaví portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, ktorý vidno na oboch stranách bankovky. Rovnaký portrét sa objavuje aj vo vodoznaku. Na lícnej strane bankovky sa nachádza smaragdové číslo – lesklé číslo, ktoré pri naklonení bankovky mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Tieto ochranné prvky umožňujú jednoduchú kontrolu pravosti novej bankovky 50 € hmatom, pohľadom a naklonením.

S cieľom zabezpečiť, aby boli na novú bankovku 50 € v celej eurozóne včas pripravené zariadenia na spracovanie a overovanie pravosti bankoviek, Eurosystém zaviedol partnerský program. Do programu, ktorý ponúka široký okruh vzdelávacích nástrojov a ďalších zdrojov súvisiacich s novou bankovkou, sa zapojilo viac ako 500 odvetvových partnerov z celej Európy. Viac ako 50 partnerov navyše 15. júna 2016 na zdôraznenie svojho záväzku zabezpečiť hladké zavedenie novej bankovky podpísalo memorandum o porozumení o adaptácii zariadení na spracovanie bankoviek na novú bankovku 50 €.

Nová bankovka 50 €

Dizajn

Rozmery: 140 × 77 mm
Farba: oranžová
Architektonický sloh: renesancia

Bankovka 50 € (predná strana)

Bankovka 50 € (zadná strana)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NBSNárodná banka Slovenska
Národná banka Slovenska vznikla 1. januára 1993 na základe zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska ako nezávislá centrálna banka Slovenskej republiky. Od 1. januára 2009 – dňa zavedenia eura v Slovenskej republike, sa stala súčasťou Eurosystému, tvoriaceho systém centrálneho bankovníctva eurozóny v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.
Čerpané z: www.nbs.sk

NBS, 05. 07. 2016 | Prečítané: 633 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kapitalistická šľachta
17-11-18 * 19:35
 1 %
17-11-18 * 19:29
 Re: ŠtB – strach revolúcie
17-11-18 * 18:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore