www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @657
Počítadlo


Spam poison

Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom predstavila novú bankovku 50 €

Eurové bankovky série Európa

  • Nová bankovka 50 € bude uvedená do obehu 4. apríla 2017.
  • Bankovka 50 € je najpoužívanejšou eurovou bankovkou.
  • Prostredníctvom nových bezpečných bankoviek Eurosystém zdôrazňuje svoju podporu hotovosti.

Európska centrálna banka (ECB) dnes predstavila novú bankovku 50 €, ktorá bude uvedená do obehu 4. apríla 2017. Zavedenie novej bankovky je najnovším krokom v rámci zvyšovania bezpečnosti eurových bankoviek. Po bankovkách 5 €, 10 € a 20 € je nová bankovka 50 € štvrtou nominálnou hodnotou druhej série eurových bankoviek, známej ako séria Európa.

„Zavedením novej bankovky 50 € sa naša mena stane ešte bezpečnejšou,“ uviedol člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch. „Jej pokročilé ochranné prvky pomáhajú chrániť naše peniaze. Ide o súčasť našej nepretržitej snahy o zachovanie eura ako stabilnej meny, meny, na ktorú sa dennodenne spolieha 338 miliónov ľudí v celej eurozóne. Postupným zavádzaním nových eurových bankoviek s novými a zdokonalenými prvkami Eurosystém zároveň zdôrazňuje svoju podporu hotovosti ako dôveryhodnému a efektívnemu platobnému prostriedku.“

Bankovka 50 € je najpoužívanejšou eurovou bankovkou: jej podiel na celkovom objeme bankoviek v obehu predstavuje 45 %. V obehu je viac bankoviek 50 € než bankoviek 5 €, 10 € a 20 € dohromady. Počet bankoviek 50 € v obehu je tiež takmer rovnaký ako celkový počet bankoviek všetkých nominálnych hodnôt v obehu na konci roka 2002, keď boli eurové bankovky a mince po prvýkrát uvedené do obehu.

Súčasťou novej bankovky 50 € je okienko s portrétom – nový, inovatívny prvok po prvýkrát použitý na bankovke 20 € série Európa. Pri pohľade na bankovku proti svetlu sa v priehľadnom okienku v hornej časti hologramu objaví portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, ktorý vidno na oboch stranách bankovky. Rovnaký portrét sa objavuje aj vo vodoznaku. Na lícnej strane bankovky sa nachádza smaragdové číslo – lesklé číslo, ktoré pri naklonení bankovky mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Tieto ochranné prvky umožňujú jednoduchú kontrolu pravosti novej bankovky 50 € hmatom, pohľadom a naklonením.

S cieľom zabezpečiť, aby boli na novú bankovku 50 € v celej eurozóne včas pripravené zariadenia na spracovanie a overovanie pravosti bankoviek, Eurosystém zaviedol partnerský program. Do programu, ktorý ponúka široký okruh vzdelávacích nástrojov a ďalších zdrojov súvisiacich s novou bankovkou, sa zapojilo viac ako 500 odvetvových partnerov z celej Európy. Viac ako 50 partnerov navyše 15. júna 2016 na zdôraznenie svojho záväzku zabezpečiť hladké zavedenie novej bankovky podpísalo memorandum o porozumení o adaptácii zariadení na spracovanie bankoviek na novú bankovku 50 €.

Nová bankovka 50 €

Dizajn

Rozmery: 140 × 77 mm
Farba: oranžová
Architektonický sloh: renesancia

Bankovka 50 € (predná strana)

Bankovka 50 € (zadná strana)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NBSNárodná banka Slovenska
Národná banka Slovenska vznikla 1. januára 1993 na základe zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska ako nezávislá centrálna banka Slovenskej republiky. Od 1. januára 2009 – dňa zavedenia eura v Slovenskej republike, sa stala súčasťou Eurosystému, tvoriaceho systém centrálneho bankovníctva eurozóny v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.
Čerpané z: www.nbs.sk

NBS, 05. 07. 2016 | Prečítané: 845 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore