www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @380
Počítadlo


Spam poison

Eugen Korda je ukážkový typ ľudí, z akých vyrastajú nebezpeční teroristi

Popraviť? Na začiatku je akože nevinná otázka

Eugen Korda uverejnil 2. apríla 2016 článok Treba Sulíka popraviť? Mohol to uverejniť 1. apríla, a bral by som jeho otázku ako nevydarený pokus o prvoaprílový žart. Korda sa vyjadril:

„Nebudem to tajiť. Richard Sulík mi ponúkol v čase, keď sa SaS potácala na hrane zvoliteľnosti, miesto na kandidátke. Odmietol som…“

Sulík, teda presnejšie strana Sloboda a Solidarita nemá šťastie na správny výber kandidátov na poslancov. Podobne sa strana sekla, keď nominovala Michala Alberta, a po zistení, aký je to človek, ho odvolala. Alebo pochybila nie strana, ale samotný Sulík? Neviem, kto v tej strane ako rozhoduje o tom, kto bude na kandidátke. Možno strana Sloboda a Solidarita naletela na ľúbivé pomenovanie jeho povolania, ktoré sa na kandidátnu listinu dáva: spisovateľ. Aký spisovateľ? Veď sa živil ako zástupca riaditeľa Úradu BBSK. To je ten „smutne preslávený“ Banskobystrický samosprávny kraj, ktorého vodcom (rozumej predsedom) je Marian Kotleba.

emotikon

Rozumiem Kordovmu odmietnutiu, ale jeho hnev na správanie Sulíka by ho nemuselo viesť k zákernej otázke o poprave. Dnes, keď všade vo svete hrozí neustála hrozba terorizmu, by sme si mali dávať pozor na slová, ktoré vyslovíme. Najmä tí by mali byť obozretnejší, ktorí sú v tzv. mienkotvornom režime, keď majú svojimi názormi schopnosť ovplyvňovať druhých ľudí.

Nejaký psychopat si jeho slová môže vysvetliť doslovne! Veď v stredoveku, ba ešte i v novoveku, brali niektorí kresťania doslovne biblické príkazy, napríklad z knihy Exodus 22, 18 – 20:

„Čarodejnicu nenecháš na žive! Kto bude obcovať so zvieraťom, musí zomrieť! Kto prináša obetu bohom, okrem jedinému Pánovi, prepadne kliatbe smrti!“

Pán v biblii znamená Boh, jediný Boh, pretože židia, a neskôr kresťania, ktorí prevzali staré biblické príbehy, považujú za skutočného len jedného boha, a to práve toho, v ktorého oni veria. Problém je, že si to myslia aj moslimovia, že tiež veria v pravého boha, a ostatní sú neverci (pohania). Preto medzi týmito monoteistickými náboženstvami je určitá nevraživosť, napriek tomu, že niektorí nábožní sa snažia umierňovať v hneve svojich súvercov. Súverec je človek, príslušník tej istej náboženskej viery, toho istého náboženského vyznania, náboženskej ideológie alebo náboženskej organizácie.

Aj na vraha Breivika pôsobili podobné názory o popravách. Žil v Európe, a najviac na neho pôsobila kresťanská fundamentálna propaganda. Dospel k chorému názoru, že nejakí ľudia sympatizujú alebo podporujú iné než kresťanské hodnoty, a zavraždil ich. Vykonal svojvoľnú popravu, lebo boli „iní“ než on. Ono, inakosť mnohým bigotným fanatikom nevonia, a sú zhrození z poznania, že žijú aj ľudia, ktorí nemajú také fanatické náboženské názory ako oni. Breivik sníval o „čistej“ Európe založenej na kresťanskom základe. Nepochopil, nebol schopný pre svoj fanatizmus pochopiť, že na svete žijú aj iní ľudia, s iným svetonázorom. Napríklad humanisti.

Neviem, ktoré životné udalosti viedli krvilačného islamistu Mohammeda Emwaziho, ktorého prezývali „džihádista John“. Džihád je náboženská povinnosť moslima obraňovať a šíriť islam vo svete. Šíril islam veľmi svojským spôsobom, keď sa prezentoval cez videá, na ktorých podrezával hrdlá ľuďom. Je to odvrátená strana náboženských ideológií. Najmä, ak si uvedomíme, že ich tzv. sväté knihy obsahujú rôzne zmienky k nenávisti inovercov.

Alebo takí moslimovia, ktorí sa podieľali na teroristických atentátoch v Európe ako sú napríklad bratia Brahim a Salah Abdeslamovi. Vyberiem úryvok zo správy:

„Brahim bol podľa nich ten vážnejší, zatiaľ čo Salah sa rád bavil. ‚Boli to fajn ľudia,‘ povedal jeden z bratov, vystupujúci pod menom Rachid. Dalo by sa podľa neho povedať, že ‚žili život naplno‘. Karim dodal, že videl Salaha ‚vtipkovať, fajčiť, piť a hrať karty‘. Mal vraj rád ženy a jednu dobu mal priateľku.

Bratia Abdeslamoví sa po noci v klube začali meniť. ‚To bolo naposledy, čo som ich videl piť,‘ uviedol Karim. Brahim začal byť viac zbožný, v piatok chodil do mešity, inak sa modlil doma. Nebolo však zjavné, že sa z bratov stávajú radikáli. ‚Museli sa meniť kúsok po kúsku.‘ Karim a Rachid tvrdia, že oni sami nie sú prívržencami islamského radikalizmu, hoci jeden z členov Karimovej rodiny sa pokúsil dostať kvôli Islamskému štátu do Sýrie. Mal len 15 rokov. ‚Stalo sa to tak rýchlo, že si to rodina takmer ani nevšimla,‘ uviedol Karim.“

Na týchto príkladoch rôznych ľudí, s rôznymi pohnútkami, kvôli ktorým vraždia ľudí, chcem poukázať na nebezpečenstvo, ak ľudia falošne podľahnú nejakej náboženskej ideológii. Veď na svete sú milióny mierumilovných nábožných, takže je potrebné skúmať, čo nejakých ľudí vedia k páchaniu zločinov s náboženským podkladom, ako je to napríklad u radikálnych islamistov.

Mne sa vidí, že takíto zločinci sú dosť nápadní uvažovaniu Eugena Kordu. Korda nie je tradičný, mierumilovný nábožný človek. Dá sa povedať, že má chaos v mozgu. Nevie, čo si má o náboženských ideológiách myslieť. Je dezorientovaný. Uvedomuje si, že sú vo svete rôzne náboženstvá, ale nedokáže si na ne utvoriť pevný názor. A podľa mňa práve takíto zmätení ľudia majú najbližšie k páchaniu zla. Možno vraždia z hnevu, že boh nevypočul ich modlitby. Neviem, to sa len môžem dohadovať, aké pohnútky vedú zločincov, ktorí hovoria, že „hľadajú boha“, k páchaniu zločinov. Spúšťačom zla môže byť i nevinne vyzerajúca otázka, či niekoho popraviť. Ono to už tak býva, že zločinec sa nestane zločincom zo dňa na deň, ale pôsobia na neho rôzne impulzy, podnety z okolia, i dajme tomu jeho vlastné myšlienky. Je to spôsobené tým, že takíto ľudia nie sú schopní kriticky myslieť. Racionálne uvažovať. Nebudem sa teraz vyhovárať na školstvo, že zlyháva, lebo žiakom nevštepuje kritické myslenie. Ani rodičom, lebo neraz rodičia bojujú o holé prežitie v tvrdom konkurenčnom kapitalistickom prostredí, a nestačia sa poriadne venovať výchove. Alebo ani nevedia správne vychovávať. Nechcem to príliš hodnotiť, lebo rozoberanie takých hodnotiacich úsudkov by zabralo celú knihu, nie jeden článok, ktorý práve čítate.

Breivik nebol bežný kresťan. Vymykal sa od bežných kresťanov práve extrémne silnou averziou voči cudzincom. Trpel xenofóbiou. Islamistovi Johnovi mohol ublížiť niekto, o kom si John myslel, že je kresťan, a u neho sa časom vytvorila silná averzia voči kresťanom. Bratia Abdeslamoví tiež neboli veľmi nábožní. Skôr mali zmätok z toho, že sú rôzne náboženské ideológie. Mne sa vidí, že tiež patrili k tým ľuďom, o akých sa zvykne hovoriť, že „hľadajú boha“.

A Eugen Korda je tiež tento prípad „hľadajúceho“. 26. marca 2016 uverejnil osobnú spoveď o svojom tzv. nejasnom náboženskom postoji. V článku Neverím v Boha – ale nevzdám to o sebe napísal:

„Celé roky čakám na okamih, keď môj mozog bez výhrad prijme Božiu existenciu. Modlím sa, aby sa to stalo.

Chodil som miništrovať, chodil som sa spovedať, ale niekde v hlave som akosi odmietal uveriť, že Boh existuje. Jednoducho sa mi zdalo nemožné, že niekto taký môže existovať.

A tie pochybnosti mi zostali dodnes. Modlím sa ráno a aj večer. Chodím sa modliť do kaplnky, ktorá je v budove, kde sídli redakcia .týždňa. Keď som v Prahe, či v Košiciach, nájdem si vždy nejaký kostol a idem sa tam pomodliť.“

Korda ešte morálne nedospel. Ešte používa staroveký nomádsky vyjadrovací slovník, keď kladie otázku o poprave. Slovník veľmi podobný starovekým židom, ako aj stredovekým moslimom.

Korda nemusí počas svojho života zabiť žiadneho človeka. Ak by tak vykonal, skôr by to bol psychický skrat. Ale jeho vyjadrovanie o poprave je podobné myšlienkovým pochodom, k akým sa dopracujú teroristi, ktorý svoj zámer aj vykonajú. Teda zavraždia ľudí.

Sám neviem, ako najlepšie vysvetliť takým ľuďom, ako sú Breivik, John, Abdeslam alebo Korda, aby sa zbavili svojich pochybností. Tá neistota nevedenia o bohu ich môže priviesť do stavu úzkosti, ktorá môže neskôr prerásť do zločinu.

Najrozumnejšie je, ak už chce byť niekto nábožným, aby si zachoval aj triezvy rozum aspoň v tom ohľade, aby rešpektoval iné svetonázory, pokiaľ ide o ľudí, ktorí neubližujú iným ľuďom v zmysle životného pravidla:

„Čo chceš, aby robili tebe, rob aj ty druhým. Čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty im.“

Pokúsim sa poradiť Kordovi. Odporúčam mu, aby si veľmi poctivo prečítal knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorej autorom je Paul Kurtz. Kniha bola pôvodne vydaná vo vydavateľstve Prometheus Books, a do slovenčiny ju preložil Rastislav Škoda.

Ponúkam Kordovi aj moje obľúbené myšlienky:

„Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok.“

„Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.“

Len nikoho nepopravujme! Skúsme radšej premýšľať, ako naučiť ľudí, aby aj v politických otázkach konali mravne. Aby politici nemuseli klamať, aby sa nemuseli podieľať na korupcii, aby schvaľovali rozumné zákony, nie také nebezpečné ako sa o to neúspešne pokúsili niekoľkí politici len nedávno.

Vážme slová! Vyvarujme sa rečiam o popravách. OK?

Archív:

Eugen Korda: Treba Sulíka popraviť?Eugen Korda: Neverím v Boha – ale nevzdám toMichal Albert

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (Počet hlasov: 601)
(56.54 %)

Nie (Počet hlasov: 462)
(43.46 %)Celkom hlasovalo: 1063
Súvisiace články:
Vývoj náboženstiev vo svete (20.09.2019)
Ostrý protest proti českému klerikovi Dominikovi Dukovi (10.08.2019)
Kresťania pálili knihy ako kedysi nacisti (19.04.2019)
Pápež František uráža ateistov (18.04.2019)
Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov (20.01.2019)
Hľadám vzdelaného ateistu (06.01.2019)
Zákerný blud od eštebáka proti pápežovi Františkovi (26.12.2018)
Pápež František bozká Zlaté teľa (25.12.2018)
Ateista Chmelár radí kresťanom ohľadom osláv narodenia Ježiša Krista (20.12.2018)
Kňazov čaká preťať ďalší gordický uzol (02.12.2018)
Klerici netúžia po poklade v nebi (06.11.2018)
Máte slovo s Michaelou Jílkovou (07.10.2018)
Vedec a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Albert Einstein a jeho list židovskému filozofovi Erikovi Gutkindovi (04.10.2018)
Boh v predstave Jehovových svedkov (24.08.2018)
Pozor na trolla Egona (11.08.2018)
Zle vyšľachtený katolík mi venoval bulvárny článok (09.08.2018)
Klerik: „Nechceme počúvať rozprávky a mýty, chceme poznať pravdu…“ (08.07.2018)
Denník ateistu (18.06.2018)
Grygar by mal sám sebe udeliť anticenu Bludný balvan (02.04.2018)
Nevzdelaný biskup sa pýta z hlúposti (01.04.2018)
Ateizmus nie je pre mňa viera (15.01.2018)
Hitler nebol ateista (13.01.2018)
Dlhoročný ateista sa už necíti byť kresťanom (13.09.2017)
Náboženskí homosexuáli sú masochisti (10.08.2017)
Diskusné fórum „Bez boha“ je nedostupné (27.07.2017)
KBS číta e-zine Humanisti.sk (26.06.2017)
Budú orgány činné v trestnom konaní kriminalizovať aj autora plagátu k filmu Únos? (25.02.2017)
Bude Američanov chrániť boh? (27.01.2017)
Michal Havran a Josif Stalin (20.01.2017)
Keď sa ateisti modlia (02.01.2017)
Humanizmus nie je náboženstvo (18.12.2016)
Korene náboženského zla (12.12.2016)
Poslankyňa NR SR Natália Grausová požiadala poslancov a poslankyne, aby sa pomodlili modlitbu Otčenáš (15.09.2016)
Ďalší význam slova veriť (05.09.2016)
Prevládajúci svetonázor je „tam a potom“ (26.08.2016)
Blud: ateisti veria v niečo, len to nevedia definovať (31.07.2016)
Nadkonfesijná Matica v područí katolíckej konfesie kotlebistov? (24.05.2016)
Rodika má dar od boha (21.05.2016)
Pravý kresťan? (19.05.2016)
Katolícka bohoslužba za ateistu? (14.05.2016)
Katolícke Slovensko? Nezmysel! (13.05.2016)
Zvrátený kresťanský kardinál Duka (11.04.2016)
Denník N je fašistický plátok (07.04.2016)
Agresívny Heretik (05.04.2016)
Kasarda má pomýlené názory o bohu, ktorého vyznáva (01.04.2016)
Pre nábožných: Chodíte sa spovedať? (05.03.2016)
Meno nerobí človeka (28.02.2016)
Matka Božia bola Rómka (14.02.2016)
Humanista Lemmy verzus Ježišov svedok Daniel (13.02.2016)
Je to hrôza. Keď sa to dnes deje moslimom, zajtra prídu na rad ateisti, alebo kto ďalší? (22.01.2016)
Dokedy sa chcete podriaďovať nacistom? (19.01.2016)
Ateista Sopóci sa hnevá, že kandiduje pastor (18.01.2016)
Petície za zákaz náboženstiev (16.01.2016)
Rebro alebo penis od Adama použil boh na stvorenie Evy? (01.01.2016)
Prijme Slovensko aj humanistických utečencov? (01.12.2015)
Prezident Václav Havel bol, alebo nebol ateista? (29.11.2015)
Prečo ateisti považujú kritikov satanistov za katolíkov? (21.11.2015)
Hrozí u kresťanov nárast bigotného fanatizmu? (15.11.2015)
Homo humanus verzus Homo religiosus (26.10.2015)
Zbraň s biblickým textom (04.09.2015)
Martin Jelen a jeho obsedantná predstava (19.08.2015)
Kňaz vyháňa diabla s vrtuľníkom (17.08.2015)
Ateistický bludár Kohout sa „umelecky“ predvádza (15.08.2015)
Hádanka (30.07.2015)
V ktorých krajinách sveta je ťažké byť humanistom? (29.07.2015)
Prezident FIFA Joseph Blatter verí iba v nebo (02.07.2015)
Michal Havran je teológ, ktorý zlyhal na celej čiare (27.05.2015)
Pácha zločiny boh? (22.05.2015)
Víťazstvo nad nacizmom nie je božím zázrakom (15.05.2015)
Ak zomrel boh-syn, zomrel zároveň aj boh-otec? (08.05.2015)
Nevzdelaný kňaz sa ešte nestretol s ateistom (06.05.2015)
Konformizmus nie je náboženstvo (25.04.2015)
Aj futbal nazývajú civilným náboženstvom? (24.04.2015)
Vatikánsky vodca blúzni, že spoločnosť ohrozuje ateizmus (21.04.2015)
Hanbíte sa za osvojenie myšlienok od druhých ľudí? (16.04.2015)
Boh má radšej pravoslávnych než katolíkov (12.04.2015)
Pravoslávna cirkev nie je dotovaná štátom? (09.04.2015)
Za vieru musí platiť! (07.04.2015)
Zožrali ho psy, a basta (06.04.2015)
Kresťania a Židia (06.04.2015)
Veria v jedného boha, len mu dávajú rôzne mená (04.04.2015)
Humanisti obvinení z vlastizrady? (28.03.2015)
Táraniny o posmrtnom živote (25.03.2015)
Wikipédia nemá chybu (13.03.2015)
Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy? (03.03.2015)
Vždy s bohom? (21.02.2015)
Sigmund Freud a Carl Gustav Jung o náboženstvách (16.02.2015)
Faux pas u Ateistov Českej republiky (07.02.2015)
Pápež František so satanistickým pozdravom? (17.01.2015)
ALE, ALE pán Hrubčo! (15.01.2015)
Názor kňaza: Život bez náboženskej ideológie ústi do zvieracieho spôsobu života (09.09.2014)
Porošenko je kresťan (30.05.2014)
Aby mal boh niečo spoločné s pravdou, musel by existovať (18.03.2014)
Antisemitizmus je chybný výraz (15.02.2014)
Pápež sa hlboko mýli! (15.09.2013)
Slabomyseľný boh (28.07.2013)
Z rozprávky do rozprávky (05.05.2013)
Nebojte sa byť iní! (30.04.2013)
Už v stredoveku boli humanisti (30.04.2013)
Humanista je non-supernaturalista (29.04.2013)
Citát od Richarda Dawkinsa či ľudová múdrosť? (14.04.2013)
Faux pas par excellence, svetský humanista (31.03.2013)
Rozdiel medzi humanizmom a ateizmom (30.03.2013)
Pápež Fero (29.03.2013)
Katolícky extrémizmus (28.03.2013)
Ateista, ktorý sa modlí (28.03.2013)
Ako to vidia humanisti (19.03.2013)
Humanisti a homosexuáli (24.02.2013)
Predstava jedného kňaza o ateistoch (23.02.2013)
Prečo si v Magnificate sedia na kábli (16.01.2013)
Keď svätí vraj oslovujú nielen kresťanov, ale aj iných (11.01.2013)
Keď bigotný fundamentalista má hokej v pojmoch (09.01.2013)
Slovensko potrebuje statočného, skúseného a nekresťanského prezidenta (09.01.2013)
Vatikán: Boh neexistuje, nie sú dôkazy (15.12.2012)
Humanisti ako slobodomurári (06.12.2012)
Pravým humanistom môže byť i bývalý pravý ateista (05.12.2012)
V „ateistickom“ Rusku je dominantný teizmus (05.12.2012)
Kruté obvinenie pre nevinné deti! (29.11.2012)
A vinník sa nájde! (21.11.2012)
Humanista nepotrebuje barličku ako kresťan (21.11.2012)
Kto je humanista? (15.11.2012)
Faux pas svetského humanistu (11.11.2012)
Humanizmus je nové rytierstvo (07.11.2012)
O mizantropovi (02.11.2012)
Nekultúrny ateizmus (29.10.2012)
Aké úlohy čakajú humanistov? (25.10.2012)
Kde sú slovenskí humanisti? (22.10.2012)
Humanista a bezbožník (19.10.2012)
Slnečný zázrak (15.10.2012)
Adam, Eva, rebro a tak? (07.10.2012)
Očami humanistu (05.10.2012)
Čas na zmenu! (29.09.2012)
Kresťan Bibliu číta (28.09.2012)
Poznáte meno Kainovej ženy? (17.09.2012)
Humanisti a veriaci (07.09.2012)
Humanizmus je prirodzený (12.08.2012)
Humanisti a filantropi (27.07.2012)
Humanistický svetonázor (24.06.2012)
O živote tu a teraz (08.06.2012)
Humanizmus a teizmus (19.06.2011)

Ján Parada, 03. 04. 2016 | Prečítané: 3404 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore