www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @434
Počítadlo


Spam poison

Einsteinov sen a skáčuce dopplerovské kravy

Občianske združenie SCHOLA LUDUS – Centrum pre podporu výchovy k vede a rozvoj celoživotného neformálneho vzdelávania ponúka každej škole, ktorej učiteľ, resp. učitelia navštevujú kurz „Tvorivé myslenie a tvorivá komunikácia“ celodenný podporný program.

Jednotlivé časti programu sú realizované projektovou skupinou za asistencie učiteľov – frekventantov kurzu s následným využitím programov v ich vyučovacom procese a vyhodnotením skúseností v rámci kurzu.

Program pozostáva z troch samostatných častí:
1. predstavenie vedeckej show
2. interaktívna vzdelávacia výstava
3. objavno-tvorivá dielňa

Jedným z predstavení je Einsteinov sen a skáčuce dopplerovské kravy, ktorý je určený žiakom 9. ročníka ZŠ, a všetkých ročníkov stredných škôl. Program trvá zvyčajne dve vyučovacie hodiny, a pre školy sa realizuje zadarmo.

Cieľ programu: Cieľom programu je jednoduchým, zrozumiteľným a vtipným spôsobom priblížiť študentom význam pozorovania, rekonštrukcie udalostí, experimentovania a modelovania v procese poznávania. Tak, aby slúžili študentom ako užitočné nástroje ich hlbšieho poznávania a riešenia problémov a učiteľom ako nenahraditeľné „učebné pomôcky“ v ľubovoľnej oblasti a predmete (v matematike, fyzike, chémii, biológii, počítačoch, životnom prostredí ai.).

Leitmotív živého programu: Vymyslený príbeh s dvoma pozorovateľmi, ktorí registrujú istú sekvenciu udalostí rozdielne. Kto má pravdu? Akčne prevedené myšlienkové experimenty poskytnú prekvapivé odpovede.

V rámci programu sú názorne priblížené viaceré základné typy modelov (obrazový a popisný model, simulácia, krokový model, grafický model, analógia) s dôrazom na relatívnosť poznania a jeho objektivizáciu. Žiaci sú aktérmi živých modelov a vytvárajú si vlastné modely. Zdôrazňujú sa univerzálne pojmy ako sú udalosť, proces, súčasnosť, príčinnosť, relatívnosť; tvorba a interpretácia grafov; myšlienkový experiment a reálnosť; šírenie elektrického signálu, svetla, zvuku (postačujúce sú fyzikálne znalosti na úrovni 9.ročníka ZŠ). Výsledkom modelovania je „objavenie“ Dopplerovho javu. Javu, za dôkaz ktorého pre elektromagnetické žiarenie dostal v roku 1919 Johannes Stark Nobelovu cenu a ktorý podstatným spôsobom ovplyvnil a doposiaľ ovplyvňuje vývoj modernej vedy a techniky. Aplikovaný krokový model má pre študentov taktiež veľký význam pre ich neskoršie pochopenie skutočnej úlohy počítačov vo vede a technike ako aj pre tvorbu ich vlastných modelov.

Uplatňovaný vzdelávací prístup je novinkou nielen u nás, ale aj vo svete. Program „Einsteinov sen…“ otváral európsky festival učiteľov Science on Stage 2005, ktorý sa konal v novembri 2005 v Ženeve.


www.scholaludus.sk

Ukážky zo vzdelávacieho programu SCHOLA LUDUS „Einsteinov sen a skáčuce dopplerovské kravy“.

V prípade záujmu je potrebné dohodnúť rozsah a termín realizácie s koordinátorkou programu PhDr. Dagmar Šimunovou, alebo telefonicky na čísle 02 / 60295 412.

RNDr. Katarína Teplanová, PhD.
vedecký pracovník v oblasti fyzikálneho vzdelávania a komunikatívnej vedy
Čerpané z: Centrum pre podporu výchovy k vede a rozvoj celoživotného neformálneho vzdelávania SCHOLA LUDUS

Katarína Teplanová, 23. 08. 2007 | Prečítané: 2040 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore