www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @700
Počítadlo


Spam poison

Dve jubileá v jednom roku

Medzinárodný maratón mieru sa v roku 2013 prezentuje dvoma jubileami

Medzinárodný maratón mieruKým to prvé, 90. ročník je v centre komunikácie už fakticky rok, to druhé, i keď menej zásadné, stojí rovnako za zmienku. Maratón sa v roku 2013 bude konať po 25. krát na tzv. mestskom okruhu. Ten v roku 1989 nahradil do vtedy klasickú trať z Košíc do Sene a späť. Po niekoľkých optimalizáciách trať slúžila i pre Majstrovstvá sveta v polmaratóne v roku 1997 a neskôr potvrdila svoje parametre aj postupným posúvaním traťových rekordov až na hodnotu 2:07:01.

Obzretie za rekordným rokom 2012

Záver uplynulého roku a tým aj uzatvorenie 89. ročníka MMM prišlo v Aténach prevzatím čestnej plakety pre najstarší maratón v Európe v projekte AIMS, kde táto maratónska asociácia ocenila najstaršie alebo najprestížnejšie maratóny na jednotlivých kontinentoch.

Športová stránka podujatia priniesla nové traťové rekordy u mužov i žien, pričom najmä ten mužsky znamenal opäť výrazný kvalitatívny posun. Na jednej strane sa tento výkon stal v historickom svetovom rebríčku 16. najkvalitnejším traťovým rekordom všetkých čias. Iba AIMS pritom registruje viac než 200 certifikovaných maratónov a rekord z Košíc je kvalitnejší než napríklad zo Soulu, Pekingu, Toronta, Milána, Barcelony či ďalších metropolí.

Ďalšie výborné hodnotenie vystavil Košiciam portál All Athletics, ktorý za celú plejádu skvelých výkonov v pretekoch mužov (4 bežci pod 2:08:00) pridelil MMM skóre 6 003 bodov, čo ho zaradilo na 10. miesto v Európe za rok 2012.

Leonard „Buddy“ Edelen

O tom, kto bude bojovať o vavrínový veniec v roku 2013 budeme ešte iba hovoriť. Kto ho získal pred polstoročím je jasné. Buddy Edelen prišiel do Košíc ako svetový rekordér (2:14:28) a svoju triedu potvrdil jasným víťazstvom. Práve tomuto Američanovi, ktorý bol tiež prvý vo svojej krajine, kto zabehol maratón pod 2:20:00, je venovaný aktuálny ročník MMM a jeho projekt Po stopách maratónskych legiend. Finále zabezpečí tak ako každý rok Juniorská štafeta, v ktorej si 42 študentov z celého regiónu vychutná atmosféru zaplnených košických ulíc. Pripomeňme, že vlani sa tejto pocty dostalo Austrálčanovi Johnovi Farringtonovi. Pred nim to boli ešte Waldemar Cierpinski, Abebe Bikila, Christa Vahlensieck, Pavel Kantorek, Desire Leriche i Juan Carlos Zabala.

Fotovýstava pred prvou inštaláciou

„90 rokov košického maratónu vo fotografii“ je názov výstavy, ktorá sa po dlhých týždňoch príprav finalizuje pred svojou prvou inštaláciou. Tá je naplánovaná na 10. septembra v priestoroch košického Kultúrparku a bude spojená okrem krátkej vernisáže i s tlačovou konferenciou k dianiu v zákulisí príprav MMM 2013. Výstavu si budú môcť záujemcovia postupne pozrieť na viacerých miestach v Košiciach, prichádzajúci účastníci potom priamo v mieste registrácie. Všetko smeruje k tomu, aby v roku v roku 2014 zavítala výstava i do zahraničia, prioritne do Berlína, Prahy, Bruselu či Krakova.

Medzinárodný maratón mieru

Biela noc v predvečer maratónu

V roku 2013, keď je metropola východného Slovenska zároveň jednou z dvoch metropol európskej kultúry, patrí medzi TOP podujatia v Košiciach nepochybne Biela noc/Nuit Blanche. Už 4. ročník tohto najrozsiahlejšieho a najnavštevovanejšieho projektu súčasného umenia na Slovensku sa v Košiciach uskutoční v sobotu 5. októbra 2013, teda v predvečer štartu Medzinárodného maratónu mieru.

„Týmto ročníkom Bielej noci sa nám podarilo prekročiť európsky kontinent. Po prvý krát budú v našej krátkej histórii vystavovať aj traja umelci z Japonska a jeden z Austrálie. Celkovo sa v Košiciach predstaví štyridsať umeleckých inštalácií,“ uviedla kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Vystaviť a ukázať svoje diela prídu aj umelci z Anglicka, Česka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska. Jedna z inštalácii bude realizovaná i na Námestí maratónu mieru, kde sa v rámci spoločného programu uskutoční o 19. hodine akt zapálenia Maratónskeho ohňa.

Na štarte i Maroš Šefčovič a tím Európskej komisie

Jubilejného 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa zúčastní aj tím Európskej komisie. Podpredseda EK Maroš Šefčovič pobeží polmaratón, ostatní členovia tímu absolvujú buď polmaratón alebo štafetu. Počas maratónskeho víkendu v Košiciach, Európskom hlavom meste kultúry, prebehne aj niekoľko ďalších európskych podujatí. V sobotu 5. októbra sa uskutoční veľká diskusia s občanmi o súčasnosti a budúcnosti Európskej únie – Európsky dialóg, ktorého sa zúčastní Maros Šefcovič a vysokí predstavitelia Slovenskej republiky. V dňoch 3. až 5. októbra 2013, bude v Kulturparku predstavená Iniciatíva Európskej únie „MLÁDEŽ V POHYBE“ čo prinesie okrem iného aj mnoho informácii o možnostiach vzdelávania v celej Európe.

Primátor Bratislavy na hosťovaní v Košiciach

O tom, koľko zaujímavých mien skrýva štartovná listina MMM 2013 budeme postupne informovať. Dnešná tlačová konferencia v hlavnom meste SR nabáda prezradiť, že primátor Bratislavy Milan Ftáčnik opäť prijal pozvanie Richarda Rašiho hosťovať v primátorskej štafete prvého muža Košíc. Na rozdiel od maratónu v Bratislave, kde si štafeta delí iba polmaratónsku vzdialenosť, čaká Milana Ftáčníka o niečo väčšia porcia. Na výber bude mať buď 9 alebo 12 kilometrový úsek z celkového súčtu 42 195 km.

Výsledky „košických“ atlétov vo svete

Počas sezóny si organizátori nenechajú újsť možnosť sledovať výsledkov tých atlétov, ktorí sa už v Košiciach v minulosti predstavili. Dieru do sveta v tomto smere určite urobil Peter Kimeli Some, ktorý vyhral veľký maratón v Paríži 7. apríla časom 2:05:37. K tomuto výkonnostnému skoku sa rozbiehal i v Košiciach, kde v roku 2011 obsadil 4. miesto. Ehitu Kiros Reda z Etiópie zas vlani brala v Košiciach bronz časom 2:33:43, aby sa v januári tohto roku zlepšila na famóznych 2:23:39 a obsadila týmto časom v Dubaji 2. miesto. Potvrdzuje sa tak, že Košice sú často odrazovým mostíkom k hviezdnej kariére a otvárajú mnohým dvere do maratónskeho sveta. Ak sa pozrieme ešte aj na muža, ktorý vlani na MMM šokoval svojim temer 5 minútovým zlepšením až na 2:07:01, môžeme vidieť, že Lawrence Kimayio na jar štartoval v Hamburgu a časom 2:10:27 obsadil 3. miesto.

Vizitky favoritov

Pole elitných pretekárov pre jubilejný roční sa pomaly uzatvára. Latka sa posnula opäť vyššie a fakticky nik okrem Afričanov sa do intervalu kvalifikačných kritérií nevie zaradiť. Úzka európska špička sa čiastočne predstavila na MS v Moskve, čiastočne čaká na lukratívne štarty vo svojich domovských krajinách. Detailné vizitky budú zverejňované od 10. septembra, dnes môžeme prezradiť, že viacerí z mužov sú svojim maximom vzdialení od traťového rekordu menej než minútu a u žien sú dokonca výrazne pod ním.

Majstrovstvá finančnej správy

Malé jubileum si v Košiciach pripomenú i naši partneri z Finančnej správy Slovenskej republiky. Po 10. krát sa kontinuálne predstavia na trati v rámci svojich Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky. Pred reorganizáciu sme toto podujatie poznali tiež ako majstrovstvá Colnej správy, pričom historicky najlepší výkon si zatiaľ zaknihoval Petr Vymazal z Českej republiky časom 2:37:18 z roku 2006.

Maratón hlási vypredané

Mnohí sú z tohto faktu nadšení, mnohí sklamaní. Registrácia, ktorá sa otvorila rekordne skoro, už 21. januára, sa i rekordne skoro uzatvára. Stalo sa tak v piatok 31. augusta. Dôvodom je naplnenie počtov, ktoré sú naprojektované z logistického, bezpečnostného i materiálneho hľadiska. Nie sú to počty, ktoré nebude možne pri súčasnej organizačnej koncepcii prekonať, ale bude potrebné v daných oblastiach urobiť príslušné opatrenia s dlhodobým predstihom.

Kráľovská disciplína, teda samotný maratón zaznamenáva bezprecedentný, temer 100% medziročný nárast. V období po uzatvorení registrácie sa štartovná listina doplní už iba o atlétov so statusom Elite a tiež tých, ktorí budú štartovať na Majstrovstvách Slovenska v maratónskom behu.

Stav registrovaných bežcov k 31. 8. 2013

Disciplína Dĺžka trate Muži Ženy Spolu
Maratón 42 195 m 1 621 191 1 812
Polmaratón 21 097 m 1 910 629 2 539
T-Systems Inline 20 000 m 229 70 299
Handbikeri & Vozičkári 20 000 m 11 2 13
Gatrag Maratón 4 x 1/4 42 195 m 336 184 520
Univerzitný beh 12 000 m     30
U.S.Steel Family Run 4 200 m     *2 800
Atletika hrou Rôzne     *500
Juniorská štafeta 42 x 1000 m     *640
Spolu       **9 153
Počet krajín       52

* vopred limitovaný a vypredaný počet štartovných čísel
** stav registrovaných v rovnaký deň roku 2012: 6 462

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 05. 09. 2013 | Prečítané: 1703 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore