www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @521
Počítadlo


Spam poison

Dve ceny pre knihy

Tatry – príroda/Tatry – příroda

Kniha Tatry – príroda a jej preklad Tatry – příroda (2010) pražským vydavateľstvom Miloš Uhlíř – Baset, získali dve ceny v 17. ročníku súťaže poriadanej Jednotou tlmočníkov a prekladateľov ČR.

Tatry – príroda/Tatry – příroda

Porota zložená zo zástupcov profesionálnych prekladateľských a tlmočníckych organizácií z Českej republiky a Slovenskej republiky zasadala 7. 2. 2011 a udelila 1. cenu za encyklopedické dielo kolektívu autorov Tatry – príroda/Tatry – příroda (pozri www.kniha-tatry.sk). Tento titul získal tiež 2. cenu v kategórii Slovník roka 2011. Knihy boli prezentované na minuloročnom jesennom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave a v TANAP-e v Tatranskej Lomnici. Pražanom ju Slovensky inštitút predstavil 3. februára t. r. za účasti „krstných otcov“ režiséra Juraja Jakubiska a riaditeľa Baletu SND Vlastimila Harapesa.

Najvyššiemu pohoriu Karpát – Tatrám hovoria v zahraničí „Pocket Alps“, teda akési „Alpy do vrecka“ či „Alpy vreckového formátu“. To preto, lebo na ploche necelých 800 kilometrov štvorcových nájdeme takmer všetky typy hlavných horských biotopov, podobne ako v najvyššom a rozlohou niekoľkonásobne väčšom európskom pohorí. Tatry svojou krásou a rozmanitosťou oddávna lákali nielen turistov, ale aj prírodovedcov, ako o tom svedčia mnohé publikačné doklady, počnúc pôvodnými článkami a končiac knižnými monografiami. Od ostatnej monografie editovanej I. Vološčukom Tatranský národný park – biosférická rezervácia (Vydavateľstvo Gradus, Martin, 1994) však už uplynulo viac ako 15 rokov. Tento časový hiát úspešne vypĺňa 1. diel vlastivednej encyklopédie Tatry, ktorý vychádza v edícii Krajina a ľudia. Vydavateľstvo Baset v súčasnosti pripravuje aj druhý diel nazvaný Tatry – história, život, ktorý bude venovaný dejinám, kultúre, ochrane prírody, turistike a športu.

Kniha má úctyhodný objem – 648 strán formátu A4 s trojstĺpcovou sadzbou vytlačenou na matnom kriedovom papieri, váži 4,5 kg. Na jej príprave sa zúčastnilo 83 renomovaných slovenských a poľských odborníkov, ktorí zosumarizovali literárne aj vlastné dlhoročné výsledky a ilustrovali ich viac ako dvoma tisíckami zväčša originálnych fotografií, máp, grafov a tabuliek. Medzi autormi nechýbajú ani pracovníci Slovenskej akadémie vied. Kapitolu o rašeliniskách vypracoval Daniel Dítě z Botanického ústavu SAV, z toho istého ústavu prof. František Hindák v spolupráci s poľskou algologičkou B. Kaweckou pripravili časť o siniciach a riasach, kapitolu o lúkach a pasienkoch zasa odborníci Ústavu krajinnej ekológie Ľuboš Halada a Helena Ružičková v spolautorstve s krakovským botanikom Z. Mirekom. Pracovníci Ústavu zoológie SAV sa podieľali s odborníkmi z našich univerzít na sumarizácii poznatkov o zooplanktóne tatranských plies (Marta Illyová spolu s I. Hudecom) a o bentickej makrofaune (Ferdinand Šporka spolu s I. Krnom a P. Bitušíkom).

Ocenená kniha predstavuje rozsiahle encyklopedické dielo o tatranskej prírode, aké ešte u nás doteraz nevyšlo. Vydavateľstvo Baset si zaslúži poďakovanie za to, že kniha napriek neľahkej ekonomickej situácii uzrela svetlo sveta v slovenskej aj českej mutácii súčasne a na takej vysokej odbornej a typografickej úrovni.

Text: František Hindák
Foto: Archív vydavateľstva Baset
Vložil: Ferdinand Tisovič, tlačový odbor SAV

Pozrite si fotografie z predstavení knihy na stránke SAV. V prípade záujmu o knihu navštívte stránku www.kniha-tatry.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

SAV, 16. 02. 2011 | Prečítané: 4401 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (12 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (3 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 30
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore