www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @420
Počítadlo


Spam poison

DS: Voľby riaditeľa ZŠ v Martine na Hurbanovej ulici musia byť vyhlásené za neplatné

Tlačová správa z dnešnej tlačovej besedy Demokratickej strany v súvislosti s nepriaznivou situáciou na Základnej škole Hurbanova v Martine

Mesto Martin nie je podľa Demokratickej strany schopné priznať svoje zlyhanie v súvislosti so situáciou na Základnej škole Hurbanova v Martine a odstrániť protiprávny stav. Demokratická strana vyzýva kompetentných, aby voľby riaditeľa na tejto ZŠ vyhlásili za neplatné.

„Do vedenia školy bola nezákonnou cestou zvolená nová pani riaditeľka. To spustilo vlnu odporu ako zo strany učiteľov, tak aj rodičov. Až 35 učiteľov dalo výpoveď a spolu s rodičmi sa pustili do štrajku, no pani riaditeľka nie a nie odstúpiť. Najsmutnejšie je, že vzniknutý problém má najväčší dopad na tých najzraniteľnejších – deti,“ uviedol na tlačovej besede poslanec NR SR a volebný líder Demokratickej strany Jozef Rajtár.

Podľa Rajtára si Demokratická strana dala vypracovať k situácii v martinskej ZŠ právnu analýzu, z ktorej okrem iného vyplýva nasledovné:

  1. a) Štatút rady školy je neplatný – Rada školy neschválila platným uznesením svoj štatút (jeho súčasťou sú aj ustanovenia o podmienkach a spôsobe výberového konania na obsadenie miesta riaditeľa školy).

    b) Činnosť rady školy je teda v rozpore so zákonom, lebo nemá schválený základný právny predpis, v zmysle ktorého koná a rozhoduje.

    c) Výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa školy bolo nezákonné – nezákonne pôsobiaca Rada školy nemôže zákonným spôsobom vykonávať výberové konanie, a teda nemôže platne zvoliť riaditeľa školy.
  2. Zo strany zriaďovateľa školy došlo k zásadnému pochybeniu v tom, že v zmysle platnej legislatívy, vymenovaniu riaditeľa školy, predchádzajú z profesijného hľadiska dve osobitné, aj keď vzájomne prepojené právne skutočnosti, a to výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa stanovením poradia a návrhu na vymenovanie riaditeľa školy formou samostatného uznesenia. Podľa našich informácií členovia Rady školy nehlasovali o uznesení Rady školy vo veci návrhu na vymenovanie konkrétneho kandidáta za riaditeľa školy, preto je takéto výberové konanie neplatné z dôvodu porušenia ustanovenia § 24 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Vyzývame zriaďovateľa našej školy, aby vyhlásil voľby zriaďovateľa Základnej školy s materskou školou, Hurbanova ulica, Martin za neplatné,“ vyhlásila v mene učiteľov zo ZŠ Hurbanova Martina Pavlíková.

A doplnila:

„Už od 6. decembra aktívne poukazujeme na množstvo pochybení, ktoré súvisia s voľbou riaditeľky. Nielenže hlasy pedagógov zostali nevypočuté, ukázalo sa, že o víťazovi volieb bolo vopred rozhodnuté. Zloženie Rady školy, ktorá vybrala víťazku, nebolo náhodné. Štatút Rady školy nebol schválený platným uznesením, a teda Rada školy nemala právo voliť riaditeľku.“

Garant Demokratickej strany pre školstvo Tibor Kramár upozornil, že prípad v martinskej ZŠ nie je na Slovensku ojedinelý.

„Problematika voľby riaditeľov škôl prostredníctvom Rady školy sa v ostatnom čase ukazuje ako závažný problém. Zriaďovatelia si na tieto miesta dosadzujú svojich ľudí.“

DS chce preto novelizovať školský zákon.

„V nedávnej histórii nášho mesta si skutočne nepamätám, že by sa uskutočnila voľba, ktorá prebehla nezákonným spôsobom. Nepamätám si, že by za riaditeľa kandidoval poslanec alebo poslankyňa mestského zastupiteľstva. Nepamätám si, že by po voľbe riaditeľa nastala situácia, keď takmer polovica učiteľov prešla do aktívneho štrajku a dokonca dala aj výpovede,“ povedal viceprimátor mesta Púchov Lukáš Ranik, ktorý vyzdvihol aktivitu učiteľov z Martina.

Vyzval aj ich kolegov v iných mestách na Slovensku, aby túto ich aktivitu podporili.

Volebný líder Demokratickej strany Jozef Rajtár na záver vyzval ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby konečne konala a martinského primátora Jána Danka, aby vyhlásil voľby riaditeľa ZŠ v Martine na Hurbanovej ulici za neplatné.

„Aj v tomto prípade teda vidíme, že gorilovsko-kočnerovské praktiky sú prerastené každou sférou našej spoločnosti. Tomuto musíme spoločne zabrániť. Preto my z Demokratickej strany odchádzame do Martina hájiť záujmy všetkých slušných učiteľov. Slušnosť musí zvíťaziť!“ uzavrel Rajtár.

Stretnutie rodičov a verejnosti v súvislosti s nepriaznivou situáciou na Základnej škole Hurbanova v Martine sa uskutoční dnes o 17.00 h pred Mestským úradom v Martine. Zároveň by malo dôjsť k podpísaniu dohody o ukončení štrajku medzi zamestnancami školy a rodičmi našich žiakov.

Foto:

Jozef RajtárTibor Kramár

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

DSDemokratická strana (DS)
Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny.
Súčasná Demokratická strana sa hlási k odkazu povojnovej Demokratickej strany, ktorá zvíťazila nad komunistami, a ponovembrovej Demokratickej strany, ktorá sa podieľala na porážke mečiarizmu.
Čerpané z: www.demokratickastrana.sk

DS, 27. 01. 2020 | Prečítané: 101 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore