www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @934
Počítadlo


Spam poison

Drogy, steroidy a liečivá v životnom prostredí

Pozvánka do vedeckej kaviarne

Pozývame vás do septembrovej vedeckej kaviarne, kde budeme diskutovať o rôznych skupinách liečiv a drog, legálnych aj ilegálnych, ktoré sa dostávajú do životného prostredia ako aj o možných spôsoboch ich odstránenia.

Vedecká kaviareň 29. 9. 2016Vo štvrtok 29. 9. 2016 o 17.00 h privítame mladého slovenského chemika Ing. Tomáša Mackuľaka, PhD. z oddelenia environmentálneho inžinierstva na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie na STU v Bratislave. Vo svojej výskumnej práci sa venuje monitoringu rôznych liečiv, steroidov, drog a ich metabolitov priamo v odpadových vodách odtekajúcich z čistiarní, hudobných festivalov či zdravotníckych zariadení, a následne aj možnosťou ich účinného odstránenia priamo z vôd.

V súčasnosti sa výskum v oblasti monitoringu životného prostredia zameriava na výskyt mikropolutantov vo vodnom ekosystéme. Medzi najčastejšie monitorované mikropolutanty patria najmä pesticídy, liečivá, drogy, hormóny a tiež kontrastné látky či antibakteriálne prípravky používané v mnohých zdravotníckych zariadeniach. Niektoré z týchto zlúčenín sú schopné prenikať do životného prostredia a v koncentráciách už okolo 500 ng/l ovplyvňovať správanie sa niektorých vodných živočíchov či mikroorganizmov. Hosť septembrovej Vedy v CENTRE nám priblíži progresívne biologické a chemické postupy, ktoré sú schopné účinne odstraňovať nielen celý rad mikropolutantov priamo z odpadových vôd spomenutých zdrojov, ale v prípade chemických postupov ich aj účinne dezinfikovať. V prednáške sa dozvieme ako sa dá využívať monitoring hlavne legálnych a ilegálnych drog v odpadových vodách pri skúmaní spotreby jednotlivých typov drog v mestách, či napríklad na veľkých hudobných festivaloch. Už v súčasnosti sa využívajú takto získané výsledky spolu s dotazníkmi či odbornými lekárskymi a policajnými správami pre potreby Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť, ktoré každoročne monitoruje výskyt a spotrebu drog v Európe.

Septembrová Veda v CENTRE v Bratislave je zároveň aj jedným zo sprievodných podujatí v rámci Európskej Noci výskumníkov 2016.

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Ak sa chcete dozvedieť viac, v neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. Vedecká kaviareň Veda v CENTRE sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke.

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

CVTI SRCentrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR)
Slovak Centre of Scientific and Technical Information
– je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie
– jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky
– koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie
Čerpané z: www.cvtisr.sk

CVTI SR, 26. 09. 2016 | Prečítané: 548 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore