www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @682
Počítadlo


Spam poison

Drahuškovo spája tri svety a inšpiruje

Koncom júla Drahuškovo oslávi 2 roky od svojho otvorenia

Na myjavských kopaniciach, v obci Krajné vyrástlo pred 2 rokmi Drahuškovo – inšpirujúci domov komunitného bývania. Našli v ňom zázemie dospelí s autizmom, ktorí v ňom žijú, učia sa a pracujú. Starajú sa o nich odborní terapeuti a asistenti. V tomto domove sociálnych služieb klienti nie sú „opatrovaní a strážení“, ale sú rovnocennými partnermi personálu. Výnimočný je aj preto, že v ňom našli svoj domov aj tí, ktorí vyrástli v detských domovoch a bez Drahuškova by sa pravdepodobne ocitli bez práce a strechy nad hlavou. Tieto tri svety sa vzájomne dopĺňajú, pomáhajú si a tak vytvárajú vzácny pocit prístavu, lásky a pochopenia. Patrónom tohto zaujímavého a inšpirujúceho projektu je Stanislav Štepka.

Drahuška a my, vy, oni…

Občianske združenie Drahuška a my… sa venuje starostlivosti o dospelých s autizmom.

Na Slovensku ide o ojedinelý projekt, ku ktorému v marci pribudli chránené dielne. V nich vzniklo desať pracovných miest pre zdravotne postihnutých zamestnancov, ktorí pracujú v hrnčiarskej, kuchynskej, multifunkčnej, stolárskej a ďalších dielňach.

Výsledkom ich šikovnosti a trpezlivosti sú drobné keramické výrobky ako misky, vázy, ozdobné gombíky, mydelničky, zvonkohry, vankúšiky rôznych rozmerov plnené špaldovými a pohánkovými plevami, ktoré majú liečivé vlastnosti proti migréne a reumatickým bolestiam. Ďalej vyrábajú látkové hračky plnené vlnou z ovečiek chovaných na dvore. Nechýbajú ani plstené obaly na mobil. V stolárskej dielni maľujú vtáčie búdky a kŕmidlá. V kuchynskej dielničke spoločne pripravujú desiaty, olovranty a pečú koláče na rôzne príležitosti. V práčovni si klienti centra rozvíjajú zručnosti od triedenia po vešanie, skladanie a upratanie prádla do skríň.

Svoje výrobky plánujú ponúkať aj formou internetového obchodu na www.drahuskovo.sk/05_obchod.

Inšpirujú výsledkami

Chránené dielne umožňujú ťažko zdravotne postihnutým občanom prežiť v priestore myjavských kopaníc zmysluplný každodenný život. Výroba rôznych výrobkov im pomáha pochopiť proces ich vzniku a použitia a tak lepšie chápať logickú náväznosť činností v živote: vyrobím mydelničku – umiestnim ju pod mydlo na umývadle – umývam si ruky.

„Výroba úžitkových a umeleckých predmetov v chránených dielňach dáva príležitosť aj na ekonomické zhodnotenie týchto produktov. Predovšetkým je ale dôležité morálne ocenenie zamestnancov chránených dielní a ich zaradenie do plnohodnotného života, ktorého súčasťou je aj zmysluplná práca. V súčasnosti máme voľné dve miesta v chránenej dielni aj pre iných záujemcov, či už na denný alebo týždenný pobyt v Drahuškove,“ povedal Jozef Šóth, koordinátor projektu.

Za rok prevádzky komunitného zariadenia majú v Drahuškove pekné terapeutické výsledky. Prichádzajú k nim záujemcovia z viacerých miest Slovenka, ktorí plánujú podobné zariadenie vybudovať aj vo svojom meste, ako napr. v Nitre, Košiciach, a i. Do Drahuškova sa môže prihlásiť každý človek s postihnutím nad 50 %, s autizmom, ale aj inými diagnózami. Záujemcovia nájdu kontakt na stránke www.drahuskovo.sk.

Drahuškovo bude oslavovať

Drahuškovo vzniklo vďaka pomoci a štedrosti mnohých firiem a súkromných podporovateľov zo Slovenska. Všetci sa nájdu aj na ich webovej stránke. Zo zahraničnej pomoci im k rozbehnutiu komunitného centra významne pomohla podpora z Operačného programu vzdelávanie z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu SR.

Koncom júla Drahuškovo oslávi 2 roky od svojho otvorenia. Oslávia ho všetci spoločne s donormi, patrónmi a priateľmi. Pri tejto príležitosti pripravujú na 27. júla Deň otvorených dverí, kde sa môžete so životom v tomto komunitnom centre zoznámiť na vlastné oči a prežiť v nej chvíle na vlastnej duši…

Andrej glazuje keramickú vázu

Andrej glazuje keramickú vázu

Lívia plní hračky vlnou

Lívia plní hračky vlnou

Martin a Peťo maľujú kŕmidlá

Martin a Peťo maľujú kŕmidlá

Peťo a zebra

Peťo a zebra

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Drahuška a my…
– občianske združenie Drahuška a my… je dobrovoľná a otvorená spoločenská organizácia, združujúca občanov so záujmom o problematiku a život jednotlivcov s autizmom a inými príbuznými postihnutiami
Čerpané z: www.drahuskovo.sk

Drahuška, 05. 07. 2012 | Prečítané: 2880 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore