www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @490
Počítadlo


Spam poison

Dr. Jekyll, alebo Mr. Hyde – akú úlohu zohráva vápnik v nádoroch?

Veda v Centre

Hosť: doc. Ing. Oľga Križanová, DrSc.
  riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV v Bratislave
Kedy: 26. jún 2014 o 17.00 h
Kde: Centrum vedecko-technických informácií SR
  Lamačská cesta 8/A, Bratislava, konferenčná sála, 2. poschodie

Moderátor: PhDr. Zuzana Hajdu

Pozývame vás do vedeckej kaviarne pod názvom Veda v Centre, ktorú v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave pravidelne, raz do mesiaca, organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.

Vo štvrtok, dňa 26. 6. 2014 o 17.00 h príde do vedeckej kaviarne slovenská vedkyňa a výskumníčka, molekulárna genetička a fyziologička, doc. Ing. Oľga Križanová, DrSc., riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV v Bratislave. Hlavnou oblasťou jej vedeckého záujmu je úloha vápnika a vápnikových kanálov pri fungovaní buniek v zdravých orgánoch a tiež pri rozvoji rôznych ochorení. V súčasnosti sa vo svojom výskume zaoberá reguláciou vápnikových tokov pri vzniku, rozvoji a metastázovaní niektorých typov nádorových ochorení. Pochopenie úlohy vápnika by mohlo vytvoriť základ pre potenciálne využitie „modulátorov“ vápnikových tokov pri liečbe nádorov.

Dr. Jekyll, alebo Mr. Hyde – akú úlohu zohráva vápnik v nádoroch? – je názov júnovej vedeckej kaviarne, v ktorej sa dozvieme, že vápnik je malá molekula, ktorá je „stavebnou“ súčasťou každého živého organizmu. Navyše je významným regulátorom fungovania bunky za normálnych, fyziologických podmienok, ale, žiaľ, zúčastňuje sa taktiež aj pri vzniku a rozvoji niektorých ochorení. Vápnik sa podieľa napríklad na fungovaní kostrových svalov, na fungovaní srdca, ale tiež na prenose signálu cez nervový systém. Úlohou vedcov v lekárskom výskume je identifikovať a pochopiť procesy, ktoré vedú k vzniku ochorenia a naopak, odlíšiť ich od tých zmien, ktoré sú dôsledkom. Docentka Križanová nám vo svojej prednáške priblíži úlohu vápnika pri vzniku a rozvoji niektorých typov nádorov. Pokúsi sa objasniť ako sa menia vápnikové toky v nádorových bunkách oproti normálnym, teda zdravým bunkám. Zároveň nám vysvetlí, ako sa dá vápnik regulovať, hlavne cez svoje transportné systémy, cez ktoré sa dostáva do bunky, do vnútrobunkových zásobární a potom von z týchto štruktúr, a ako sa mení komunikácia s ďalšími metabolickými regulátormi. Keďže koncentrácia vápnika v bunke je závislá od vápnikových transportérov, úlohou výskumu je zistiť, či by sa modulácia týchto transportných systémov rôznymi terapeutikami a inými látkami dala použiť pri liečbe niektorých typov nádorových ochorení. V júnovej vedeckej kaviarni budeme teda opäť dopredu posúvať hranice poznania v medicínskych vedách.

V neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. Vedecká kaviareň Veda v Centre sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke.

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Nájdete nás:

Centrum vedecko-technických informácií SR

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti
– pôsobí v rámci Centra vedecko-technických informácií SR ako podporný nástroj v oblasti popularizácie vedy a techniky na celoslovenskej úrovni a smerom k zahraničiu
Čerpané z: www.ncpvat.cvtisr.sk

NCP VaT, 16. 06. 2014 | Prečítané: 1689 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
03-12-19 * 17:00
 Re: Ťažko
27-11-19 * 19:58
 Re: Je to tak
23-11-19 * 09:44
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore