www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @964
Počítadlo


Spam poison

Dovolenka so psom alebo bez neho?

Nie každá dovolenka je vhodná pre domáceho miláčika

So psami na prechádzke

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 760 × 400 bodov. Zdroj: © hedgehog94 – Fotolia.com.

Lietanie so psom alebo mačkou mnoho európskych aerolínií umožňuje, avšak za rôznych podmienok. Často je lepšie nechať štvornohého člena rodiny doma alebo ho dať do zvieracieho hotela. Rozhodujúci je zdravotný stav a povaha miláčika. Na možnosti cestovania i stráženia zvierat sa zamerala spotrebiteľská organizácia dTest.

„Cestovanie je pre väčšinu domácich miláčikov stresujúce. Zvieratá sa vyrovnávajú dajme tomu s meniacim sa tlakom a teplotou horšie než ľudia. Pokiaľ na to zviera nie je od malička zvyknuté, odporúčame vyhnúť sa leteckej preprave,“ hovorí Lukáš Zelený, vedúci právneho oddelenia spotrebiteľskej organizácie dTest.

A dodáva:

„Pokiaľ už chcete vziať zvieracieho spoločníka so sebou do lietadla, vybavte si všetky potrebné formality. Pokiaľ nezačnete aspoň mesiac pred odletom, pravdepodobne nestihnete všetko zariadiť včas. Pred kúpou letenky si dobre preštudujte podmienky danej krajiny a konkrétnej leteckej spoločnosti.“

Nie do všetkých krajín je možné vycestovať s domácim miláčikom, podmienky prepravy sa v jednotlivých štátoch odlišujú. Základné formálne náležitosti vycestovania zvieraťa v rámci Európskej únie sú: platný cestovný pas, očkovanie proti besnote, označenie mikročípom alebo tetovaním. Očkovanie sa považuje za platné až za 21 dní po vakcinácii. Štáty ako Spojené kráľovstvo, Írsko, Malta a Fínsko vyžadujú navyše odčervenie (zbavenie červov, najmä parazitických). To musí zviera podstúpiť maximálne päť a minimálne jeden deň pred vstupom na ich územie, a musí byť potvrdené v cestovnom pase. Niektoré štáty odmietajú na svoj územie vpustiť šteňatá alebo mačiatka.

Existujú tri možnosti, ako prepravovať psa alebo mačku v lietadle.

„Zviera môže letieť s vami v kabíne, alebo v nákladnom priestore – buď ako podaná batožina alebo ako tovar. V batožinovom priestore môže byť prepravované len v dostatočne veľkej, uzatvárateľnej schránke s nepriepustným dnom a otvormi pre dýchanie. Na zviera sa vzťahujú váhové limity (obmedzenia), rozmer prepravnej schránky býva tiež obmedzený,“ vysvetľuje Lukáš Zelený.

Niektoré letecké spoločnosti povoľujú vziať miláčika do kabíny pre cestujúcich za prísnejších podmienok. Voľnejšie pravidlá sa vzťahujú na asistenčných psov pre cestujúcich so zdravotným postihnutím. Títo psi sú na palubu braní prednostne, cestujú zadarmo a bez schránky.

Pokiaľ svojho miláčika radšej necháte doma, môžete využiť služby stráženia zvierat, ktoré sa v ostatných rokoch profesionalizovali. Na trhu je veľa subjektov, ktoré ponúkajú krátkodobú i dlhodobú starostlivosť o domáceho miláčika. Je to spása pre majiteľov, ktorí nemôžu počas svojej neprítomnosti zveriť zviera na stráženie príbuzným alebo susedom. Opatrovatelia zvierat dokážu zaistiť všetku potrebnú starostlivosť o psa, od kŕmenia, cez povinné vychádzky, až po zábavu. Časopis dTest priniesol prehľad opatrovateľských služieb pre psov. Uskutočnil tiež anketu medzi ich prevádzkovateľmi. Pýtal sa ich na rozsah poskytovaných služieb a podmienky ubytovania zvierat. Ich odpovede nájdete na www.dtest.cz/psi-hotely.

Okrem klasických strážnych služieb pre psov existuje taktiež možnosť pozvať si do vlastnej domácnosti človeka, ktorý sa o psa počas neprítomnosti „majiteľa“ postará. Podobne, ako sa o najmenšie deti starajú platení pestúni, existujú taktiež náhradné rodiny, ktoré za honorár radi ponúknu pelech a starostlivosť štvornohému návštevníkovi.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 04. 06. 2019 | Prečítané: 227 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
03-12-19 * 17:00
 Re: Ťažko
27-11-19 * 19:58
 Re: Je to tak
23-11-19 * 09:44
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore