www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @722
Počítadlo


Spam poison

Do Zóny Uprostred sa vnoríte na druhý pohľad

Prvý dojem nebýva vždy správny a komplexný

Prvý dojem nebýva vždy správny a komplexný. Dokazuje to aj tvorba Kataríny Balúnovej, ktorá sa na prvý pohľad javí možno trochu neosobne. Aktuálna výstava jej diel s názvom Zóna Uprostred v Galérii SPP však potvrdzuje, že druhý pohľad návštevníkom môže priblížiť pamäte miesta a spomienok, ktoré premieňajú technické geometrické obrazy a podčiarkujú vlastné uvažovanie autorky nad významom bývania a domova. Vystavené diela zachytávajú prechod mapy mesta k mentálnej mape vnímania, ako aj prechod z fyzickej k psychologickej projekcii. Výstava v Galérii SPP potrvá do konca augusta.

V skrytých odkazoch a v rôznych podobách zachytáva Katarína Balúnová dve mestá s odlišným urbanizmom a špecifickým geniom loci – Košice a Turín. Spájajú sa so životom autorky, ktorá odkazuje k histórii, zaoberá sa rozpormi medzi prírodou a civilizáciou, ale vychádza aj z osobnej „sídliskovej“ minulosti. Na aktuálnej výstave absolventka štúdia maľby v ateliéri Adama Szentpéteryho na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach uvažuje o verejnom priestore v médiu maľby.

V cykloch Composition-chimney (2016), Black Blocks (2016) a Open Walls (2017) abstrahuje a voľne narába s geometrickým tvaroslovím, ako skladačku ho rozkladá a spája do nových celkov. V obrazoch využíva dialóg línie a plochy, kladie dôraz na výraznú vizuálnu hodnotu, pričom v pozadí zachytáva podstatu a sociálnu funkciu architektúry. Vďaka pohľadu z vtáčej perspektívy vníma veci z nadhľadu a s odstupom. Katarína Balúnová vzťahy medzi verejným, univerzálnym a osobným rámcuje prostredníctvom variabilného jazyka geometrie, ktorý je základom urbanizmu a architektúry. Hľadá vzťahy medzi miestami, ktoré nás – obyvateľov či návštevníkov ovplyvňujú často viac, než si dokážeme vôbec pripustiť.

Slávnostná vernisáž Kataríny Balúnovej sa uskutoční vo štvrtok 8. júna 2017 o 18.00 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Výstava diel potrvá do 30. 8. 2017.

Kurátorka výstavy: Daniela Čarná

O autorke:

Katarína BalúnováKatarína Balúnová (* 1982) – narodila sa v Krompachoch na Slovensku, v rokoch 2004 až 2010 študovala súčasnú maľbu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach pod vedením doc. Adama Szentpéteryho a maľbu na Accademia di Belle Arti, L'Aquila v Taliansku pod vedením prof. Enzo Ortiho. Aktívne vystavuje doma i v zahraničí (Rakúsko, Čína, Cyprus, Česká republika, Egypt, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Poľsko, Južná Kórea, Španielsko, Turecko, Spojené arabské emiráty a USA). V roku 2015 bola vybraná medzinárodnou porotou, aby sa zúčastnila 6. ročníka BEIJING INTERNATIONAL ART BIENNALE (Národné múzeum umenia v Číne, Peking, Čína). V roku 2016 bola súčasťou štvrtého International Upper Egypt Salon (Luxor, Egypt) ako aj UAE ART BIENNALE (Al Alain, Spojené arabské emiráty). Žije a pracuje v Košiciach a v Turíne (Taliansko).

Ukážky z tvorby:

Katarína Balúnová – dieloKatarína Balúnová – dielo

Pod čiarou

Galéria SPPGaléria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 150 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie patrili výstavy Andyho Warhola, Rudolfa Filu, Albína Brunovského či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatka od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SPPSlovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP)
– je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Celkovo SPP využíva spoľahlivé dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti SPP CNG, s.r.o. podporuje rozvoj využívania stlačeného zemného plynu (CNG) v doprave ako ekologickej alternatívy k tradičným palivám. Aktivity v oblasti spoločenskej zodpovednosti realizuje prostredníctvom korporátneho programu SPPoločne, EkoFondu, n.f. a Nadácie SPP. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
Čerpané z: www.spp.sk

SPP, 02. 06. 2017 | Prečítané: 676 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore