www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @549
Počítadlo


Spam poison

Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia

13. novembra o 19. hodine

Ekumenický medzikultúrny projekt SVETLO POROZUMENIA – svetovo unikátny vo svojej prezentácii sa začal organizovať v malebnom prostredí Starého Mesta pražského od roku 2005 v svätostánkoch dvoch najväčších európskych monoteistických náboženstiev, ktoré spoluvytvárali európsku kultúru i históriu. Koncert sa každoročne koná v Španielskej synagóge a Kostole Svätého Ducha. Autorom jedinečného projektu je košický rodák Peter Gyori. Po prvýkrát si ho mohli užiť Košičania v roku, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry a ukázalo sa, že to bol dobrý nápad zorganizovať niečo podobné aj na Slovensku. Netradičné podujatie sa stretlo s veľkým úspechom.

Židovská synagóga na Puškinovej ulici i Evanjelický kostol na Mlynskej praskali vo švíkoch. Cez umenie sa podarilo spojiť dva vzdialené náboženské stánky nielen myšlienkou tolerancie, ale aj miestom a spôsobom realizácie, zmieriť niečo na prvý pohľad nezmieriteľné. V rovnakom čase sa začal koncert v synagóge i kostole. Ľudia si ho užívali každý na svojom mieste, striedali sa iba umelci, ktorí predviedli rovnaké vystúpenie v dvoch nábožensky odlišných stánkoch. Finále si užili spoločne v kostole, kde sa všetci stretli a vyjadrili tým vzájomné porozumenie.

V tomto roku sa scenár zopakuje a 13. novembra sa o 19. hodine stretnú všetci, ktorým neprekáža iné vierovyznanie. Rozdiel bude v tom, že na tejto ceste ich budú sprevádzať iní umelci. V obidvoch mestách stoja tieto svätostánky v unikátnom symbolickom susedstve. Práve táto symbolika, láska k umeniu a potreba vytvoriť projekt, kde porozumeniu bude napomáhať hudba či tanec, vytvorili z tohto projektu fenomén v kultúrnom prostredí v Čechách i na Slovensku.

Za dobu svojej existencie sa stal projekt Svetlo porozumenia prestížnou akciou, ktorej sa pravidelne zúčastňujú zástupcovia cirkvi, diplomatického zboru, vlády, senátu, predstavitelia kultúrneho, spoločenského i podnikateľského sektora.

Hudobníci a hudobné telesá, reprezentujúce rôzne hudobné žánre, sa počas tohto simultánneho projektu presúvajú z jedného svätostánku do druhého a späť. Diváci a poslucháči zostávajú v jednom zo svätostánkov, a tak majú všetci možnosť počuť to isté, ale zo svojho uhla pohľadu, vo svojej akustike, všetci sú prítomní pri tom istom projekte.

„Umenie, hudba, tanec nepoznajú hranice či iné odlišnosti viditeľné navonok. Ľahko spájajú ľudí rôznych náboženstiev, národov a etník a pomáhajú pri prekonávaní ľuďmi nastavených bariér. I preto vyberáme z rôznych spektier hudobných žánrov, od vážnej hudby, džezu, alternatívy, folku či fusion, aby tieto rôznorodé formy vyjadrili jednoduchú myšlienku o možnosti spolunažívania na jednom pódiu,“ povedal autor projektu Peter Gyori.

Od roku 2005 sa na koncertoch Svetlo porozumenia vystriedalo mnoho interpretov, reprezentujúcich všetky obývané končiny sveta. Medzi inými Pražské konzervatórium a ich sólisti Dan Bárta, Yair Dalal, Iva Bittová, Marián Varga, Ida Kelarová, Cigánski diabli, Pavel Šporcl, Bára Básiková, Michal Pavlíček, Zdeněk Bína, Varhan Orchestrovič Bauer, Macedónsky orchester orientálnej hudby, Okamžitý filmový orchester, Peter Bič Projekt, Hadar Noiberg, Zohan Fresco, David Syme, Sbor Chrámu sv. Ducha, Sbor Microchor, Kandráčovci a mnoho iných.

Teraz sa predstavia Ridina Ahmedová, Flamenco, Vertigo, The Brownies, Andrej Mikulka, Jeanette Zsigová, Lucia Brezovská, Kletzmer Kassau, Peter Tomko, Vlado Mužák, Konzervatórium Košice pod vedením Adriána Harvana, Chorus Comenianus evanjelického gymnázia v Košiciach, Peter Bič Projekt a Peter Gyori.

Publikum rozpáli Ridina Ahmedová a Flamenco Element

V predvečer podujatia Svetlo porozumenia v Židovskej synagóge na Puškinovej ulici a v Evanjelickom kostole na Mlynskej vystúpia niektorí umelci 12. novembra v Kasárňach/Kulturparku. Na samostatnom koncerte rozpália publikum speváčka Ridina Ahmedová, ktorá pripravuje aj workshop a hudobno-tanečná skupina Flamenco Element.

Ridina Ahmedová je rodáčka z Prahy. Po otcovi má sudánsky pôvod a po matke napoly český a napoly ruský, židovský. Do svojich štyroch rokov žila v Čechách a desať rokov v Orane, najväčšom alžírskom prístave. Potom sa vrátila do Čiech.

Jej prvým hudobným štýlom, ktorému sa venovala profesionálne, bol jazz. Niekoľko rokov spievala tzv. jazzové štandardy po kluboch. V snahe hľadať autentickejší výraz a svoj skutočnejší hlas, sa vydala do menej prebádaných zvukových krajín. Spolupracovala s Tomášom Dvořákom a Floexom na CD Pocustone (2001) a neskôr na živej podobe projektu Floex. Je autorkou a spoluautorkou hudby k niekoľkým, prevažne tanečným a pohybovým predstaveniam (Život podle jepice, It's so lovely, že?, Sekret aneb chci běžet jako šílený kůň…). Podieľala sa na hudbe k niekoľkým filmom (Vaterland, Pusinky, Fimfárum 2). Spolupracovala s radom ďalších hudobníkov (Jan P. Muchow, Monika Načeva, Vladimír 518, Vladimír Václavek, Vojtěch a Irena Havlovi, Jaroslav Kořán, Sylvie Krobová a dalšími). Bola prizvaná na mnoho koncertov (Tanya Tagaq, Suba Sankaran, Mari Boine, ako hosť si v roku 2008 zaspievala spoločnú improvizáciu s Bobby McFerrinom).

V roku 2003 mal premiéru jej sólový projekt Hlasokraj, kombinujúci projekciu a živý koncert, za ktorý získala ocenenie Next wave v kategórii Objav roka. V roku 2006 vyšlo jej sólové CD Hlasem, v súčasnosti vystupuje občas sólovo, ale predovšetkým v duu s basovým hráčom Petrom Tichým ako Hlas Kontra Bas.

Zaujímajú ju možnosti hlasu ako sólového, nedoprevádzaného nástroja, okrem spievania vedie tiež Hlasové dielne pre verejnosť, ale aj pre profesionálov – členov divadla Continuo, pedagogické Scuola Teatro Dimitri vo Švajčiarsku. Na nich sa pokúša sprostredkovávať účastníkom skúsenosť, prečo je zmysluplné, očistné a silné spievať bez toho, aby sme výsledný efekt museli nutne podrobovať estetickému hodnoteniu. Ridina je zakladateľkou a dramaturgičkou Hlasohledu – centra pre prácu s ľudským hlasom. Od roku 2012 pôsobí ako externý pedagóg na DAMU.

Na jednom pódiu sa v jeden večer stretnú dve silné esá. Na návštevníkov čaká aj vystúpenie hudobno-tanečnej skupiny Flamenco Element. Jej členmi sú tanečnica Jana Drdácká, tanečník Eduard Zubák, gitarista Morenito de Triana, cajonista Michael Cába, klavirista Václav Greif, flautista Pavol Križovenský, basgitarista Marek Cába a spevák Zdeněk Žorna.

Svoju existenciu formácia datuje od inauguračného plzenského vystúpenia v roku 2010, aj keď spolupráca jednotlivých členov existovala omnoho skôr. Skupina absolvovala vystúpenia v Čechách i v zahraničí a vo svojom žánri patrí k najlepším v strednej Európe. Muzikanti a tanečníci skúmajú tradičné flamencové štýly (tzv. palos) prizmatom stredoeurópskej nostalgickej duše. Flamencové vystúpenia v podaní kvalitných umelcov ponúkajú strhujúcu energiu, emotívnosť, dupové staccato a crescendo, dojímavé melodické falzety, napätie a ticho pred výbuchmi záverečných remate. To všetko spoluvytvára nezabudnuteľný zážitok.

Morenito de Triana (Stanislav Kohútek) sa formoval u gitarových majstrov Gerarda Nuneza, Nina de Puru, Jose Manuela Tudelu. Ako flamencový gitarista pôsobil vo flamencových skupinách: Andalucia a Los Caminos. Neskôr založil vlastnú flamencovú formáciu Lagrima. V roku 1999 účinkoval na špeciálnej akcii pre Septet Paca de Luciu v Prahe, pri príležitosti ich pražského koncertu. V roku 2005 hral na koncerte skupiny Gipsy Kings v Bratislave a v tom istom roku so skupinou Remedios nahrával hudbu k českému filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště.

O rok neskôr so skupinou Remedios predstvavili nový muzikál DON QUIJOTE. Svoje gitarové umenie predviedol na mnohých koncertoch v Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Turecku, Rusku, Japonsku, Kostarike, Peru, Česku, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Slovensku. Vydal CD Vendaval a Cardamon. V roku 2000 sa stal finalistom súťaže Concurso Regional de guitarra flamenca de Nino Ricardo v Seville a v roku 2004 sa zúčastnil ako gitarista Juana Polvilla na jednej z najprestížnejších flamencových súťaží v Španielsku La Union, kde získali druhé miesto.

Spolu s tanečnicou Janou Drdáckou tvoria ústrednú tvorivú dvojicu skupiny Flamenco Element. Flamencová tanečnica, choreografka a pedagogička je priekopníčkou flamenca v Českej republike a jeho výučby na profesionálnej úrovni. Od roku 2001 vyučuje v Prahe, kde v roku 2002 založila štúdio Zambra. Je autorkou predstavení Color Flamenco, Tierra de Flamenco a Arena y Sal. Vytvorila choreografiu pre divadelnú hru Pláňka. S opernou speváčkou Editou Adlerovou vytvorila predstavenie Carmen a Flamenco. Ako hosť španielskych umelcov tancovala v predstavení Latido Flamenco sevillského tanečníka Juana Polvilla a 3 Mil Kilómetros so sevillským gitaristom El Pulgom. Pro ND Brno vytvorila s Morenitom de Triana intermezzo Flamenco Element ako predohru k baletu Carmen.

Nemenej dôležitým členom skupiny je profesionálny tanečník Eduard Zubák, ktorý sa tancu venuje od 14 rokov. V roku 2006 sa stal Majstrom ČR v latinsko-amerických tancoch. Je tiež trénerom športových tanečných párov. Študoval tanečný šport na FTVS na Karlovej univerzite v Prahe. Flamencu sa venuje od roku 2005, kedy sa začal učiť u Jany Drdáckej. Potom sa zdokonaľoval u španielskych profesorov a v roku 2007 založil vlastné tanečné štúdio Duende v Kolíne, kde sa venuje výučbe latinsko-amerických tancov a flamenca. Pôsobil po boku Jany Drdáckej v skupine Arsa y Toma a teraz je jej tanečným partnerom a choreografom v skupine Flamenco Element.

Hudobník a perkusionista Michael Cába sa hudbe venuje od roku 1996. Absolvoval cajonové kurzy s Claudiou Chambers, José Ramireziom a Angelom „Cepillo“ Sanchezom. Okrem flamencového cajonu sa špecializuje na kongá, bubny batá a timbales. Zaoberá sa tiež jazzom, afro-kubánskou hudbou, latinjazzom a flamencom. Hrá v kapelách Jeepers Screepers, Timbasa a Mediterian.

Hlas skupine Flamenco Elementum dáva Zdeněk Žorna. Hudbe na palmase a spevu sa venuje od roku 1995. So španielskymi rytmami sa zoznámil v skupine Mediterian, kde pôsobil štyri roky. Študoval klasický spev u Jolany Plískovej, bývalej sólistky Tylovho divadla v Plzni. Od roku 2003 bol členom skupiny Arsa y Toma a venuje sa intenzívne flamencu. Flamencový spev študoval u Calixta Sancheza, Felixa de Lolu, Rafiho Gomeza a José Ramireza.

Václav Greif je absolventom VOŠ Jaroslava Ježka v odbore saxofón a jazzový klavír. Flamencu sa intenzívne venuje šesť rokov. Pôsobil v česko-rómskej skupine Living Water, s ktorou v roku 2001 zvíťazil v prestížnej medzinárodnej súťaži Amico Rom v Taliansku. Bol korepetítorom operety DJKT, kde tiež aranžoval orchester v muzikáli Pokrvní bratia. Viedol seminár improvizácie na plzenskom konzervatóriu a vyučoval improvizáciu na pedagogickej fakulte ZČU. Okrem klavíru a saxofónu sa venuje štúdiu afrokubánskeho folklóru. V súčasnosti je členom skupín Flamenco Element, afrokubánskej timba skupiny Timbasa, jazzovej skupiny Greif & Dolejš Jazz Concept a spolupracuje s mnohými ďalšími umelcami, napríklad s Vlaďkou Bauerovou, Petrom Benešom, Luďkom Kandom…

Pavol Križovenský hrá na priečnu flautu od ôsmich rokov, najskôr pod vedením profesora Josefa Mokroša, prvého flautistu Národného divadla v Prahe. Ďalšie skúsenosti zbieral u profesora Františka Malotína z pražského konzervatória.

Posledným členom skupiny je basgitarista Marek Cába. Rovnako, ako jeho brat Michael, pochádza z muzikantskej rodiny. Otec je známy basgitarista Karel. Hudbe sa venuje od detstva. Svoju lásku k basovej gitare zhmotňuje vo flamencových aranžmánoch, ktoré skvelo dotvárajú hudobné vízie skupiny Flamenco Element. Venuje sa tiež kubánskej hudbe v skupine Timbasa.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov (17.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim (21.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu (06.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela (16.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo (18.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus (25.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 06. 11. 2014 | Prečítané: 1736 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (15 hl.)
 
Nie (18 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Vidím pohyby
01-06-20 * 05:22
 Chcete vedieť, či ste nervózni?
01-06-20 * 05:19
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore