www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @963
Počítadlo


Spam poison

Do pozornosti: Ponuka zlacnených kníh

Kúpte ostávajúce zlacnené knihy z bývalého vydavateľstva Rastislava Škodu pre seba alebo ako dar pre priateľa

1. Dan Barker: MOŽNO ÁNO, MOŽNO NIE – Návod pre mladých skeptikov

Možno áno, možno nieTáto knižka je pravdepodobne najdôležitejšia kniha pre vaše deti. V dnešnom svete, zaplavenom médiami a správami, nie je možné mať prehľad – a iste nie kontrolu – o tom, akým informáciám, tvrdeniam a pokušeniam sú vystavení mladí ľudia. Najlepšie je vyzbrojiť ich proti tomu tým, že sa naučia kriticky myslieť. Deti sa musia veľmi skoro naučiť rozvíjať svoj vlastný rozum. Len tak v nich môžu rásť základy sebavedomia a sebaistoty súčasne s ich vekom. Keď deti smú byť zvedavé, keď sa učia dávať otázky, a keď sa v nich vzbudzuje snaha, aby samé od seba skúmali podstatu veci, budú sa môcť všestranne rozvíjať vo všetkých životných oblastiach.

Táto kniha chce práve to. Pri sledovaní Andrejkinej historky sa mladí čitatelia naučia, ako sa rieši hádanka. Tak, že sa miesto prijatia nerozumných vysvetlení alebo povier kladú otázky, robia pokusy a rozmýšľa sa kriticky. Kniha jednoduchým jazykom opisuje deťom spôsob vedeckého myslenia, aby mu porozumeli a s potešením zo skeptického myslenia ho používali v každodennom živote. (Klub Pezinok Spoločnosti Prometheus). Cena 2 €.

2. Dan Barker: MOŽNO JE TO SPRÁVNE, MOŽNO NESPRÁVNE – Sprievodca pre mladých mysliteľov

Možno je to správne, možno nesprávneKniha potvrdzuje schopnosť malých detí myslieť, hľadať informácie a pýtať sa „Prečo?“. Hrdinka Andrejka získava životne dôležité poznatky a buduje svoje morálne zásady na podklade každodenných udalostí, bez pripomínania dogiem alebo svätých kníh. Jej najdôležitejší poznatok znie: Bez ohľadu na to, akú má kto vieru, treba rešpektovať ľudské práva každého človeka.

Veselými ilustráciami a napínavými historkami sprostredkuje autor deťom ich veku prislúchajúce zásady morálneho rozhodovania a konania. Jednoduchým jazykom opisuje deťom spôsob vedeckého myslenia, aby mu porozumeli a s potešením zo skeptického myslenia ho používali vo svojom bežnom živote. (Klub Pezinok Spoločnosti Prometheus). Cena 2 €.

3. Sandra McLeod Humphreyová: KEBY SI SA TY MAL ROZHODNÚŤ, ČO BY SI UROBIL?

Keby si sa ty mal rozhodnúť, čo by si urobil?Nikdy nie je príliš skoro začať hovoriť s mladými o ich osobných hodnotách a pomáhať im definovať a rozvíjať ich vlastný kód morálneho správania. 25 problémových situácií v knihe a priame otázky na konci každého osvetľujúceho príbehu, ktoré si vyžadujú rozmýšľanie, môžu slúžiť ako dobrý základ na rozhovor s vašimi deťmi o dôležitých morálnych a sociálnych otázkach. Cena 2 €.

4. Paul Kurtz: ZAKÁZANÉ OVOCIE – ETIKA HUMANIZMU

Paul Kurtz – Etika humanizmuNehaňte sekulárnych humanistov, že nemajú podklad pre etiku a morálku, že sú nihilisti. Nenamýšľajte si, že len viera v Boha je zárukou morálnej cnosti, že jediní „svätí“ sú tí, čo žijú v zväzku s kostolmi a že sú „hriešnikmi“ tí, čo žijú mimo nich.

Milióny jednoduchých ľudí a stovky filozofov dokázali, že pretrhaním teistických ilúzií môžeme podnietiť odvahu a zdravý rozum k vytvoreniu racionálnej etiky, založenej na realistickom pohľade na prírodu a spoznaní všeobecných morálnych pravidiel, spoločných všetkým ľuďom.

Kniha amerického filozofa Paula Kurtza „Zakázané ovocie: Etika humanizmu“ nás presviedča, že musíme jesť zakázané ovocie rajského stromu poznania dobrého a zlého, pustiť sa do etického hľadania a zásady nášho správania budovať na samostatnom rozmýšľaní; len táto cesta vedie k objaveniu etických právd, ktoré môžu usmerňovať naše spoliehanie sa na seba samého a uznávanie práv iných.

„Zakázané ovocie“ obsahuje zaujímavé state o súkromí a o ľudských právach a podáva konkrétne etické odporúčania ako alternatívy pre tradičné náboženské názory.

Slovenská humanistická literatúra nemá zatiaľ knihy tohto druhu, a keď pred devätnástimi rokmi vyšla, nevyvolala veľký ohlas. Doba nebola priaznivá. Žiaľ, aj dnes ľudia málo pestujú svoj svetonázor a z pohodlnosti a lenivosti súhlasia s nálepkou, ktorá nezodpovedá skutočnosti. Cena 6 €.

5. (Ed.) Rastislav Škoda: NEMNOŽME SA! – Antológia preľudnenosti a depopulácie

Nemnožme sa!Niektoré články sú literárne eseje, iné jednoduché novinárske správy, aj staršieho dáta, ak si zachovali aktuálnosť. 62 článkov je rozdelených do 10 obsahových skupín od Ako k tomu počtu došlo, Čo je preľudnenie, Staršie a novšie varovania pred preľudnenosťou, Demografia pár vybraných štátov atď. až po bezradné Ako ďalej. Osobitná pozornosť sa venuje stanoviskám cirkví, pretože v ich učení o sexuálnych problémoch vidieť v súčasnosti aj do budúcnosti hlavný odpor proti efektívnemu plánovaniu veľkosti rodiny. No dnes sa všeobecne odmieta ich tradicionalistické učenie o sexuálnej morálke a rodine, a pápež František robí v tomto ohľade prekvapujúce ústretové kroky, s ktorými mnohí biskupi nesúhlasia. Jeho aktuálny záujem o zelenú environmentalistiku bledne pri pripomienke dogmy neomylnosti učenia pápežskej sexuálnej morálky, konkrétne používania nevyhnutnej umelej antikoncepcie a interrupcií. Cena 4 €.

Knihy si môžete objednať na adrese:

Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava

ikonaalebo e-mailom na adrese: rastskoda2@gmail.com.

Pozri: K teórii a praxi humanistickej výchovy, Humanistické zásady a Nemnožme sa!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Rastislav ŠkodaRastislav Škoda
publicista a vydavateľ Zošitov humanistov
Čerpané zo:
Zošitov humanistov č. 114

Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (Počet hlasov: 600)
(56.50 %)

Nie (Počet hlasov: 462)
(43.50 %)Celkom hlasovalo: 1062

Rastislav Škoda, 25. 11. 2017 | Prečítané: 834 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore