www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @016
Počítadlo


Spam poison

Do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2014

12. ročník

Strom roka 2014Už len do konca septembra 2014 môžete zahlasovať za jedného z dvanástich finalistov ankety Strom roka a zvýšite tak jeho šance na ošetrenie. Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie 200-ročná moruša biela zo Senice. V poradí druhý je dub letný z Diviakov nad Nitricou a tretie miesto patrí lipe malolistej z Kláštora pod Znievom. Finalisti získali do dnešného dňa spolu 4 303 hlasov.

Poslaním ankety, ktorej dvanásty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavným partnerom ankety je Slovenská sporiteľňa. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo A.B.I.E.S. Patrónom ankety je spevák Peter Lipa.

Komisia vybrala začiatkom júna zo 45 prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 10. júla 2014 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2014. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.

Hlasovať za svoj strom môže každý, prostredníctvom SMS správy (na č. 7773, v tvare: STROM medzera číslo stromu od 1 – 12 medzera kontaktné údaje), hlasovacieho lístka, poštou, priamo na www.ekopolis.sk alebo www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2014. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Aj v tomto ročníku budú bezplatne ošetrené aj ďalšie stromy spomedzi všetkých nominovaných do ankety Strom roka 2014. Profesionálni akreditovaní arboristi z Medzinárodnej arboristickej spoločnosti (ISA Slovensko) ošetria vybrané stromy vo vlastnej réžii, pričom výber stromov urobia na základe ich zdravotného stavu, prístupnosti a geografickej polohy.

„Výber stromov sa uskutoční spomedzi všetkých nominovaných kandidátov bez ohľadu na ich konečné umiestnenie v ankete alebo ich postup do finálovej dvanástky. Ošetrenie bude zrealizované vo vegetačnom období optimálnom pre takýto zásah a na základe posúdenia členov ISA Slovensko,“ približuje Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

12 finalistov ankety Strom roka 2014:

1. Lipa malolistá Kláštor pod Znievom (okr. Martin) 155 rokov
2. Buk lesný Detvianska Huta (okr. Detva) 300 rokov
3. Lipa malolistá Banský Studenec 250 rokov
4. Dub letný Diviaky nad Nitricou (okr. Prievidza) 180 rokov
5. Platan javorolistý Bratislava-Ružinov 50 rokov
6. Dub letný Dolný Kubín-Mokraď 110 rokov
7. Moruša biela Senica 200 rokov
8. Platan západný Prešov 145 rokov
9. Lipa veľkolistá Myjava 350 rokov
10. Dub letný Veľký Meder (okr. Dunajská Streda) 750 rokov
11. Pavlovnia plstnatá Trnava 50 rokov
12. Tis obyčajný Banská Bystrica-Jakub 300 rokov

Príbehy nominovaných stromov:

Strom č.1 – Lipa malolistá (Tilia cordata), Kláštor pod Znievom (okr. Martin), vek: 155 rokov, obvod: 540 cm, výška: 25 m
Lipa je prírodnou a kultúrnou dominantou obce. Park kde lipa rastie, kláštor a kostol Panny Márie tvoria spolu jeden harmonický celok, ktorý priťahuje už celé generácie tunajších rodákov aj návštevníkov obce. Strom má nezvyčajne košatú korunu, je v dobrej kondícii a v čase kvitnutia sa vôňa lipového kvetu šíri celou dedinou.

Strom č. 2 – Buk lesný (Fagus sylvatica), Látky (okr. Detva), vek: 300 rokov, obvod: 490 cm, výška: 30 m
Buk je prírodnou dominantou viditeľnou z celej južnej časti Sihlianskej planiny. Strom vyniká aj vo svojom okolí, fascinujúce sú predovšetkým jeho rozmery, rozkonárenie a tvar koruny. Je vyhľadávaným tranzitným bodom turistických vychádzok a obľúbeným miestom oddychu.

Strom č. 3 – Lipa malolistá (Tilia cordata), Banský Studenec (okr. Banská Štiavnica), vek: 250 rokov, obvod: 420 cm, výška: 20 m
Lipa rastie na začiatku obce v strmom svahu so severnou expozíciou, čo nie sú najvhodnejšie podmienky pre jej rast, no možno práve vďaka svojej húževnatosti je mohutná a zdravá. Podľa ústneho podania obyvateľov rastie na mieste bývalého cintorína, čo podporuje aj tradičný maľovaný drevený kríž v jej bezprostrednej blízkosti.

Strom č. 4 – Dub letný (Quercus robur L.), Diviaky nad Nitricou (okr. Prievidza), vek: 180 rokov, obvod: 286 cm, výška: 18 m
V 80. rokoch ho chceli vytrhnúť ťažkou technikou, ale našťastie sa to nepodarilo, pretože už vtedy bol silný. Je zaujímavým objektom na pozorovanie, nakoľko stojí osamotený uprostred lúky. Je záchytným bodom pre turistov a ľudí z okolia, ale aj pre spevavé vtáctvo, ktoré nájde v jeho bohatej korune ideálne podmienky na hniezdenie a výchovu potomstva.

Strom č. 5 – Platan javorolistý (Platanus acerifolia), Bratislava Ružinov (okr. Bratislava), vek: 50 rokov, obvod: 325 cm, výška: 20 m
Strom má nevšedný habitus s mimoriadne bohatým, nízko položeným rozkonárením. Pravidelne a často slúži deťom ako prírodná telocvičňa, starší ľudia zase spontánne vyhľadávajú jeho spoločnosť a trávia chvíle oddychu na lavičkách v jeho blízkosti . Keďže strom pôsobí romanticky a rozprávkovo, jeho konáre a kmeň sú popísané odkazmi a vyznaniami zaľúbených.

Strom č. 6 – Dub letný (Quercus robur L.), Dolný Kubín (okr. Dolný Kubín), vek: 110 rokov, obvod: 416 cm, výška: 16 m
Pôvodný dvojvežový kaštieľ dal postaviť zemiansky rod Gužičovcov potom, ako osadu Mokraď dostali do daru od Thurzovcov, po skončení ich vlády tam cirkev zriadila sirotinec. V tej dobe bol vysadený okrem iných aj tento dub, ako súčasť záhrady sirotinca. Dnes kaštieľ aj záhrada slúžia slovenskému skautingu. A práve v duchu skautských pravidiel sa snažia aj o tento mimoriadny strom starať najlepšie ako vedia.

Strom č. 7 – Moruša biela (Morus alba), Senica (okr. Senica), vek: 200 rokov, obvod: 355 cm, výška: 20 m
Jeden z najkrajších a najstarších stromov v Senici. Vznešená a majestátna dáma trpezlivo pozerá na svet okolo seba, ktorý sa jej pred očami neustále mení a pretvára. Seničania ju nazývajú aj majákom minulosti, ktorý na nás v tejto hektickej dobe žmurká svojim pokojom a trpezlivosťou.

Strom č. 8 – Platan západný (Platanus occidentalis L.), Prešov (okr. Prešov), vek: 145 rokov, obvod: 780 cm, výška: 29 m
V druhej polovici 19. storočia vznikol z iniciatívy manželiek mešťanostov Prešovský okrášľovací spolok. Na jeho podnet bol západne od Floriánovej brány založený park, v ňom bol vysadený aj tento platan. Na úrodnej nive rieky Torysy s vysokou spodnou vodou a s dostatkom svetla a priestoru mal ideálne podmienky na svoj rast, čo je dobre vidieť na mohutnej košatej korune tvorenej siedmymi samostatnými kmeňmi – bratmi vyrastajúcimi z jedného hniezda.

Strom č. 9 – Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos), Myjava (okr. Myjava), vek: 350 rokov, obvod: 576 cm, výška: 28 m
Už temer štvrťstoročie je tento vzácny strom chránený štátom. Dôvodom ochrany je jeho mimoriadny historický, kultúrny, krajinotvorný a estetický význam. Je viac ako pravdepodobné, že história tejto lipy sa viaže k založeniu kostola, kde pôsobil aj kňaz Daniel Krman ml., významná osobnosť, ktorá prispela ku kultúrnemu rozvoju mesta Myjava. Lipa a kostol, v súlade s nepísanou slovenskou tradíciou, tvoria spolu neoddeliteľnú dvojicu.

Strom č. 10 – Dub letný (Quercus robur L.), Veľký Meder (okr. Dunajská Streda), vek: 750 rokov, obvod: 455 cm, výška: 21 m
Pamätník kráľa Mateja Korvína. Jeho veličenstvo dub rozpína svoje mocné krídla pokryté zelenými listami a je živou spomienkou na kráľa Mateja, ktorý si pred týmto dubom rozložil stan a na pamiatku udelil mestu Veľký Meder mestské privilégiá. I napriek nenaplnenej láske s lipou kráľa Mateja v Bojniciach, je tento dub prirodzeným symbolom sily a ochrany milencov a zaľúbených.

Strom č. 11 – Pavlovnia plstnatá (Paulownia tomentosa, syn. Paulownia imperialis), Trnava (okr. Trnava), vek: 50 rokov, obvod: 360 cm, výška: 20 m
Tento monumentálny a u nás zriedkavo rastúci strom možno v čase kvitnutia prirovnať k nádhernej rozkvitnutej fialovej kytici. Hodnota stromu je znásobená tým, že rastie v krajine poľnohospodársky intenzívne využívanej, kde najbližšou oázou zelene sú až Malé Karpaty, vzdialené asi 20 km a kde každý zachovalý dospelý strom má oveľa vyššiu cenu, ako stromy rastúce v mestách obkolesených zeleňou.

Strom č. 12 – Tis obyčajný (Taxus baccata), Banská Bystrica (okr. Banská Bystrica), vek: 300 rokov, obvod: 196 cm, výška: 13 m
Tis je živá biologická pamiatka na treťohory. Rastie pomaly, ale zato sa dožíva veľmi vysokého veku, a to až cez 1 000 rokov. Má vzácne trvanlivé hnedočervené drevo, ktoré v minulosti hojne využívali rezbári pre výrobu dekoračných a úžitkových predmetov i nábytku pre interiéry šľachtických sídiel. Aj z tohto dôvodu je dnes tis veľmi vzácny a zákonom chránený.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2014 nájdete na stránke www.ekopolis.sk.

Pod čiarou

Podpora je realizovaná cez Nadačný fond Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Živú učebnicu nájdete na Slovensku zatiaľ len v Banskej Štiavnici (18.12.2014)
Ekopolis završuje projekt Cesty Železnej opony (16.12.2014)
Nadácia Ekopolis zverejnila inšpiratívne videá z konferencie Áno, dá sa to! (15.12.2014)
Banská Bystrica sa pýta: Je demokracia v ohrození? (04.12.2014)
V roku 2014 boli obnovené turistické chodníky v okolí Spišského hradu, Beckova, Čachtíc a Červeného Kláštora (24.11.2014)
Spevák Peter Lipa porozpráva v Banskej Bystrici na tému holokaustu (19.11.2014)
Na Severnom Spiši vznikla cesta minerálnych prameňov (12.11.2014)
V Prievidzi sa uskutočnil seminár na tému Voda a klimatické zmeny (07.11.2014)
Grantový program Zelené oázy v 9. ročníku podporí projekty zamerané aj na komunitné záhrady (06.11.2014)
V Štiavnických vrchoch pribudol nový náučný turistický chodník (24.10.2014)
Obnova turistických chodníkov v okolí Spišského hradu (23.10.2014)
Aj v trenčianskej ZátOKe pOKoja sa uskutoční jesenná slávnosť (23.10.2014)
Titulom Strom roka 2014 sa pýši moruša zo Senice (23.10.2014)
Jesenná slávnosť v Spišskej Novej Vsi (22.10.2014)
Pozvánka na seminár na tému Voda a klimatické zmeny (20.10.2014)
Nadácia Ekopolis podporila Treťohorný park v Považskej Bystrici (17.10.2014)
Z parku kráľa Žigmunda v Dunajskej Strede sa stal vlastivedný park (13.10.2014)
Záhrada-CNK priniesla rôznorodosť tém i aktivít (06.10.2014)
Áno, dá sa to! – inšpiratívne podujatie jediného druhu na Slovensku (01.10.2014)
V Poloninách vznikla ekoučebňa v blízkosti zabudnutého prameňa (30.09.2014)
Mimovládne organizácie z celej Európy vyjadrili svoju podporu maďarským organizáciám prenasledovaným vládou (22.09.2014)
Centrum vzdelávania neziskových organizácií prináša inovatívne vzdelávanie inšpirované Švajčiarskom (18.09.2014)
Režim Viktora Orbána útočí na maďarské mimovládne organizácie (11.09.2014)
Vernisáž o Lesoparku Chrasť v Žiline (02.09.2014)
Otvorenie vinárskeho dvora sv. Urbana v Golianove (28.08.2014)
Komunitné služby očami Elsy a Emy (25.08.2014)
V Bojniciach zachránili zanikajúce mokrade v centre mesta (12.08.2014)
V Kráľovej pri Senci obnovili arborétum (08.08.2014)
Klenovská kvapka vody pre našu planétu (21.07.2014)
Zrekonštruovaný denný stacionár Svetluška poskytuje nové služby (15.07.2014)
VIA IURIS pomáha implementovať Aarhuský dohovor (07.07.2014)
Živá energia ZSE pomôže obciam a školám (04.07.2014)
Turistické chodníky v okolí štyroch slovenských hradov budú obnovené vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity (02.07.2014)
Povedzme si všetko o kompostovaní (16.06.2014)
Banskobystričania sa už po tretíkrát zapojili do súťaže Do práce na bicykli (12.06.2014)
Nový festival téma priniesol netradičné spojenia (12.06.2014)
V júni sú pre pracovníkov a lídrov neziskových organizácií pripravené mnohé vzdelávacie podujatia (09.06.2014)
Otvorenie komunitnej záhradky na najväčšom banskobystrickom sídlisku (05.06.2014)
Na Technickej univerzite vo Zvolene prednášali zahraniční odborníci na lesné ekosystémy (03.06.2014)
Pohoda v Trnavskom parku Kalvárka (03.06.2014)
Do konca mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2014 (20.05.2014)
Vďaka fondu Živá energia vzniklo v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom slnečné laboratórium (13.05.2014)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 12. ročník ankety Strom roka (28.04.2014)
Vďaka zákazníkom spoločnosti METRO pribudnú na Slovensku ďalšie tri zelené výsadby (14.04.2014)
Konferencia o sebestačnosti a udržateľnosti vidieckych regiónov (02.04.2014)
V roku 2014 ožije ďalších 24 zelených oáz po celom Slovensku (01.04.2014)
Na podporu aktívneho občianstva, detí a mládeže i ochranu životného prostredia sa prerozdelí takmer 1,5 milióna eur (25.03.2014)
Európskym stromom roka 2014 sa stal tisícročný brest z Bulharska (21.03.2014)
Program Pohoda za mestom podporil oživenie ďalších 6 rekreačných miest (18.03.2014)
Zlepšovanie kvality bývania vďaka programu Zelené bývanie (11.03.2014)
Nadačný fond ZSE Živá energia znova pomohol ušetriť cennú energiu (05.03.2014)
29 000 eur pre projekty z programu Nestlé pre vodu v krajine (03.03.2014)
Témy holokaustu a interkultúrneho učenia nie sú cudzie ani žiakom a študentom v Banskej Bystrici (25.02.2014)
Zvoľte si najsympatickejší strom Európy (18.02.2014)
Študenti Sokratovho inštitútu zaujímavými projektmi pomáhajú deťom, seniorom i životnému prostrediu (12.02.2014)
Trenčín si TY – príklad rozvoja mesta s účasťou občanov (05.02.2014)
Hlasujte za kremnický dub v ankete Európsky strom roka 2014 (03.02.2014)
V Leviciach rozkvitla e-Slnečnica (27.01.2014)
Island a Slovensko na jednej lodi (22.01.2014)

Nadácia Ekopolis, 04. 09. 2014 | Prečítané: 1955 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore