www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @146
Počítadlo


Spam poison

Divoký západ na internete

Keď štát nefunguje ako má, nezriedka ho zastúpia súkromní podnikatelia

Divoký západ

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 920 × 937 bodov.

Dá sa podnikať, keď sa nemôžete spoľahnúť na štát a jeho pravidlá? Môže byť firma zisková, keď čelí množstvu podvodníkov, ale policajti si s nimi nevedia rady? A čo v prípade, keď predmet podnikania štát priamo zakazuje?

Internetoví podnikatelia čelili práve takýmto výzvam. Mnohí z nich sa však nevzdali, ale začali aktívne tieto verejné služby nahrádzať: vytvorili vlastné pravidla, zabezpečili ich dodržiavanie a riešili prípadne spory. Vďaka ním divoký západ na internete nie je miestom chaosu a podvodov, ale miestom, kde dochádza denne k miliónom dobrovoľných obchodov a podvodníci sa len ťažko presadzujú.

Ing. Róbert Chovanculiak, Ph.D. povedal:

„Najrozšírenejším poskytovateľom spoločenského poriadku je dnes štát. Nie je však jedinou alternatívou. Keď štát nefunguje ako má, nezriedka ho zastúpia súkromní podnikatelia, ktorí v záujme dosiahnutia zisku spoločenský poriadok radi poskytnú. Pomôžu zadefinovať pravidlá spolupráce, tieto pravidlá budú vynucovať a riešiť prípadné spory. V ostatných rokoch sa príklady takýchto riešení objavili predovšetkým na internete.

Život v izolácii nestojí za veľa. Ľudom sa žije oveľa lepšie spolu, keď môžu spolupracovať. Je na to hneď niekoľko dôvodov. Keď žijeme spolu, môžeme si vymieňať, požičiavať a prenajímať rôzne veci. A to je veľmi dôležité, lebo každý sme iný, máme k dispozícii iné veci a máme iné preferencie v čase. Ak má Peter voľnú izbu a žiadne auto, a Jano voľné auto a potrebuje niekde prespať, môžu si títo dvaja prepožičať svoje veci a obaja si polepšia. V spoločnosti tak vzrastie blahobyt, a pritom fyzické množstvo vecí ostane rovnaké.

Dobrovoľná výmena je ekonomické perpetuum mobile. Generuje novú hodnotu bez spotreby dodatočnej energie. V ekonomickom žargóne ide o tzv. hru s pozitívnym súčtom. Jedna plus jedna sa rovná tri.“

O tom, ako aj bez dohľadu štátneho aparátu vznikajú pravidlá a poriadok, píšeme v najnovšom INESS na tému: Divoký západ na internete.

Stiahni súborDivoký západ na internete (súbor je vo formáte PDF a má 4,9 MB).

Pod čiarou

Róbert ChovanculiakIng. Róbert Chovanculiak, Ph.D. nastúpil do INESS po predchádzajúcej spolupráci v roku 2015. Absolvent Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium na katedre Verejnej ekonomiky a regionálneho rozvoja. Vo svojom výskume sa venuje fungovaniu verejného sektora, internetovým technológiám a školstvu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

INESSINESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Nezávislý think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva. V súčasnosti je INESS najcitovanejším ekonomickým think tankom v médiách na Slovensku.
Čerpané z: www.iness.sk

INESS, 22. 09. 2017 | Prečítané: 517 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (629 hl.)
 
Viac áno, ako nie (147 hl.)
 
Viac nie, ako áno (135 hl.)
 
Rozhodne nie (150 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1061
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore