www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @007
Počítadlo


Spam poison

Divoký západ na internete

Keď štát nefunguje ako má, nezriedka ho zastúpia súkromní podnikatelia

Divoký západ

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 920 × 937 bodov.

Dá sa podnikať, keď sa nemôžete spoľahnúť na štát a jeho pravidlá? Môže byť firma zisková, keď čelí množstvu podvodníkov, ale policajti si s nimi nevedia rady? A čo v prípade, keď predmet podnikania štát priamo zakazuje?

Internetoví podnikatelia čelili práve takýmto výzvam. Mnohí z nich sa však nevzdali, ale začali aktívne tieto verejné služby nahrádzať: vytvorili vlastné pravidla, zabezpečili ich dodržiavanie a riešili prípadne spory. Vďaka ním divoký západ na internete nie je miestom chaosu a podvodov, ale miestom, kde dochádza denne k miliónom dobrovoľných obchodov a podvodníci sa len ťažko presadzujú.

Ing. Róbert Chovanculiak, Ph.D. povedal:

„Najrozšírenejším poskytovateľom spoločenského poriadku je dnes štát. Nie je však jedinou alternatívou. Keď štát nefunguje ako má, nezriedka ho zastúpia súkromní podnikatelia, ktorí v záujme dosiahnutia zisku spoločenský poriadok radi poskytnú. Pomôžu zadefinovať pravidlá spolupráce, tieto pravidlá budú vynucovať a riešiť prípadné spory. V ostatných rokoch sa príklady takýchto riešení objavili predovšetkým na internete.

Život v izolácii nestojí za veľa. Ľudom sa žije oveľa lepšie spolu, keď môžu spolupracovať. Je na to hneď niekoľko dôvodov. Keď žijeme spolu, môžeme si vymieňať, požičiavať a prenajímať rôzne veci. A to je veľmi dôležité, lebo každý sme iný, máme k dispozícii iné veci a máme iné preferencie v čase. Ak má Peter voľnú izbu a žiadne auto, a Jano voľné auto a potrebuje niekde prespať, môžu si títo dvaja prepožičať svoje veci a obaja si polepšia. V spoločnosti tak vzrastie blahobyt, a pritom fyzické množstvo vecí ostane rovnaké.

Dobrovoľná výmena je ekonomické perpetuum mobile. Generuje novú hodnotu bez spotreby dodatočnej energie. V ekonomickom žargóne ide o tzv. hru s pozitívnym súčtom. Jedna plus jedna sa rovná tri.“

O tom, ako aj bez dohľadu štátneho aparátu vznikajú pravidlá a poriadok, píšeme v najnovšom INESS na tému: Divoký západ na internete.

Stiahni súborDivoký západ na internete (súbor je vo formáte PDF a má 4,9 MB).

Pod čiarou

Róbert ChovanculiakIng. Róbert Chovanculiak, Ph.D. nastúpil do INESS po predchádzajúcej spolupráci v roku 2015. Absolvent Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium na katedre Verejnej ekonomiky a regionálneho rozvoja. Vo svojom výskume sa venuje fungovaniu verejného sektora, internetovým technológiám a školstvu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

INESSINESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Nezávislý think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva. V súčasnosti je INESS najcitovanejším ekonomickým think tankom v médiách na Slovensku.
Čerpané z: www.iness.sk

INESS, 22. 09. 2017 | Prečítané: 181 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (30 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (26 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 65
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore