www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @940
Počítadlo


Spam poison

Dílerov vyvediete z miery zdravým rozumom

Príbeh o podomových predajcoch

Ilustračný obrázokDíleri všetkého možného majú nacvičené príhovory, u ktorých za vytvorenie platia firmy iným odborným firmám (psychológia marketingu, či tak nejako). A obyčajným sedliackym rozumom ich často natoľko vyvediete z miery, že nevedia ako ďalej, pretože to v inštrukciách nemajú.

Raz som sa zastavil u kamaráta, a on usporiadal takú (ako sa to povie?)… tú… „párty“, ako sa tam niečo predvádza, a potom si to väčšina z prítomných kúpi, aby už mali pokoj, či aby sa necítili nejako nepríjemne alebo čo, že boli niekde pozvaní a nič z toho nebolo.

Vtedy tam mala jedna začínajúca dílerka, čo si „kúpila manuál“ za tri tisícky, svoju úplne prvú prednášku. Tá prednáška spočívala v tom, že mala presne naučenú reč, ktorú iste vymyslel psychológ, pretože kládla ľuďom otázky typu: „Chceli by ste ísť na dovolenku k moru? … Čo myslíte, je lepšia 20 rokov stará škodovka, alebo nový opel?“ (Kto by nechcel, však?) Počas rečnenia všetko krúžkovala na prenosnej tabuli, a jej výklad bol v štýle: „…Predáte desiatim ľuďom, každému za 350 a je to. Naša firma hodnotí systémom bodov, a jeden bod je 42,50 Kč… Každý mesiac…“

V priebehu tej svojej prednášky prítomných vyzvala, že keby mal niekto nejakú otázku, nech sa pokojne opýta, tak som sa aj pokojne spýtal: „Prosím Vás, mne stále nejde do hlavy to s tými 350. Pokiaľ Kč, tak by to snáď ešte šlo, aj keď tu tvrdíte, že vaše výrobky sú, dajme tomu, koncentrované, takže sa riedia 8× (saponát na umývanie riadu), pričom predávate po 5 litrov. Keď si to vynásobím 5 × 8, tak je to 40 litrov saponátu, a neviem ako dlho také množstvo vydrží v bežnej domácnosti, trúfam si povedať, že dlhšie, než jeden mesiac.

No, a pokiaľ máte na mysli 350 bodov, tak keď to vynásobím tými 42,50 Kč, čo je baj očko 14 000 Kč, a krát tých 10 ľudí, tak si zasa neviem predstaviť, ako spravím mesačne 140 000 Kč tržbu. Mohla by ste to nejako upresniť a vysvetliť?

Potom ešte hovoríte, že predávate výrobky dennej spotreby, čo je pre mňa napríklad toaletný papier, ktorý používam denne. Ten taktiež predávate, a 8× koncentrovaný? O akú firmu vlastne ide?“ (To totiž doposiaľ nepovedala, a pred jej vystúpením sa o žiadnej prednáške nehovorilo, ľudia boli iba pozvaní k známemu.)

Dílerka sa na mňa uprene zadívala, nakoľko som jej pravdepodobne položil otázky, ktoré nemala v naučenom texte, takže v tej chvíli musela použiť vlastný rozum. Na čo, bez toho, aby sa zaoberala mojimi otázkami, odvetila: „Veď som to hovorila, aby sem nechodili negativisti!“

Dodnes som na to hrdý.emotikona

Ilustračný obrázok: © L. Kratochvíl + clipart.com.
Z češtiny do slovenčiny preložil (a mierne upravil) Ján Parada.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Ladislav Kratochvíl
Autor a prevádzkovateľ webu osôb so sluchovým postihnutím www.kochlear.cz: „Tento web si vybrala Národná knižnica ČR k archivácii ako kvalitný zdroj, ktorý by mal byť uchovaný do budúcnosti, a stať sa súčasťou českého kultúrneho dedičstva, čo je pre mňa obrovská pocta a mám z toho väčšiu radosť, než keby mi poslali milión korún.“
Čerpané z: Dealery vyvedete z míry selským rozumem

Súvisiace články:
Prekvapenie (11.12.2010)

Ladislav Kratochvíl, 07. 11. 2010 | Prečítané: 8562 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Komunista na fašistickej kandidátke
26-02-20 * 21:18
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore