www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @926
Počítadlo


Spam poison

Didiho stavebnica paralelného sveta

Odznelo na prezentácii knihy v bratislavskom Klube spisovateľov 29. 9. 2009.

Nielenže všetky slová sú tajné, ale tajomný je najmä svet, ktorý sa z týchto slov skladá. Hoci práve mimo slov je každý svet pre nás načisto nedostupný. Akoby zakliaty sám v sebe. Existujúci nielen mimo hraníc poznania, ale aj prostého ľudského dotyku.

Aby toto uchopenie bolo vôbec možné, je nevyhnutné vytvoriť akýsi základný slovný substrát, slovné tkanivo, ktoré by bolo pevnejšie ako dlhodobo rozprávaním a ústnym sprostredkovaním ustavične sa meniaca štruktúra príbehov, legiend a mýtov, ktoré sú závislé od individuálnej alebo kolektívne obmedzenej pamäti. Lebo práve táto ústne sprostredkovaná pamäť obmedzeného počtu danej komunity môže časom zlyhávať, ba aj zaniknúť. Každé spoločenstvo, osada, kmeň, ale i etnikum preto postupne hľadá a objektivizuje svoj zážitkový, zvykový i rituálny substrát a snaží sa ho petrifikovať. Uchopiť skúsenosť generácií do pevného tvaru, do možnej a opakovateľnej prenosnosti, ktorá by mu zaručovala stálosť v rovine sémantickej, estetickej a mravnej.

Ľudovít Didi – Cigánkina veštbaTakýmto prvolezeckým pokusom je rozhodne aj druhá prozaická knižka Ľudovíta Didiho Cigánkina veštba (Slovart, Bratislava 2008). Didi v nej prehlbuje svoju prozaickú skúsenosť z predchádzajúcej knižky Príbehy svätené vetrom z dielne toho istého vydavateľa. Súčasne kladie aj vážny uholný kameň do základov rómskej literatúry na Slovensku. Po vážnom vstupe Dezidera Bangu v oblasti poézie, Eleny Lackovej v oblasti rozprávok a povestí, ale v poslednom čase i Ladislava Tavaliho, dotvára Didi žánrovú paletu rómskej literatúry o žáner poviedky a románu. Didi tak v predchádzajúcej knižke Príbehy svätené vetrom, ako aj v prítomnom románe prezentuje svet Rómov nielen z pozície ich autentického sveta, ale posúva ho do interaktivity so svetom „gádžov“, poukazuje na vážne sociálne väzby medzi rómskou komunitou a majoritnou spoločnosťou. Vníma aj možné diskrepancie, vyplývajúce z odlišnosti oboch kultúr a predostiera nám ich s množstvom protirečení, ktoré nám môžu ozrejmiť mentalitu rómskej komunity hlbšie než akékoľvek štatistické údaje.

Dva základné póly Didiho prítomného prozaického textu oscilujú v dvoch najzákladnejších románových motívoch: v láske a smrti. Pričom všetko je sýtené obrovskou presilou až vizuálnej farebnosti. Reálny svet je pospletaný so svetom nielen vizualizovaných snov, ale sny sú posunuté priamo do reality, často hmatateľnej, niekedy aj krutej. Láska nemáva priveľmi ďalekú cestu od nadzemského šťastia a nehy ku krutosti, nenávisti a násiliu. Didiho hrdinovia akoby neprijímali pokoru, dosť často sú náchylní k rýchlym riešeniam konfliktov a premýšľajú o veciach až vtedy, keď sa tieto veci stanú. Silvestrov život sa odvíja v rovine ohňa, ktorý sa ohňom aj zákonite končí. Fakticky zažíva chvíle šťastia, ale roky múk. Iskra nádeje však prebleskuje vo vyhliadke, že po ňom zostáva niečo z neho v jeho synovi, čo prekračuje fatálnosť cigánkinej veštby.

Odhliadnuc od tohto fatálneho rámcovania celého príbehu a od trocha nejasných časových súradníc (čo sa malo zachytiť pri dôslednom redigovaní textu) je Didiho prozaický výkon vážny a naozaj prvolezecký. Sme radi, že sa zaradil svojou tvorbou k zakladateľským zjavom rómskej literatúry a rovnako vítame aj jeho nezameniteľný hlas v rovine slovenskej prózy. Sme radi, že je platným a plnohodnotným členom nášho Spolku slovenských spisovateľov.


Vo vydavateľstve SLOVART vyšli tieto knihy od Ľudovíta Didiho:
Príbehy svätené vetrom a Cigánkina veštba.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

PhDr. Ján Tužinský PhD.
– spisovateľ, prozaik a esejista, autor literatúry pre deti a mládež,
– vo svojich dielach sa venuje otázkam podceňovaných spoločenských problémov, analyzuje životný štýl súčasnej slovenskej inteligencie, no taktiež sa vracia do obdobia 2. svetovej vojny,
– predseda Spolku slovenských spisovateľov a predseda Medzinárodného fóra Vyslanci Slovanstva. Čerpané z: vlastný zdroj

Súvisiace články:
Cigánkina veštba (02.09.2009)

Ján Tužinský, 30. 09. 2009 | Prečítané: 1816 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zbohom sloboda.
23-10-19 * 18:58
 Re: Vidíš
23-10-19 * 17:35
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore