www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @515
Počítadlo


Spam poison

Detský deň v Moste

Reportáž a fotky

Alerta má za sebou organizáciu už tretieho ročníka Detského dňa plného zábavy, spolupráce a tvorivosti. Tentokrát sa detský deň organizoval medzi panelákmi mesta Most, a to s aktívnou účasťou priateľov z Prahy a Ústí nad Labem, ktorým patrí veľká vďaka.

Celá udalosť začala v sobotu 4. júna 2011 okolo 14.30, kedy park na mosteckom sídlisku oživila najprv reprodukovaná hudba a neskôr i vystúpenie speváčky Frapuchinko. Na samom začiatku bola síce len hŕstka detí a rodičov, ale tento stav netrval dlho! Po chvíľke počet prítomných narástol, a v parku medzi panelákmi panovala dobrá nálada. Každý sa tu venoval tomu, čo ho naplňovalo. Niektorí súťažiam, niektorí maľovaniu alebo spevu a niektorí relaxácii či diskusiám o neautoritárskej výchove i iným témam.

Detský deň v Moste

Cieľom väčšiny hier a atrakcií, ktoré boli na Detskom dni prichystané, bolo nielen pobaviť zúčastnených, ale tiež rozvíjať ich predstavivosť, kolektívnu spoluprácu a kladný vzťah k prírode. Niektoré atrakcie boli napríklad zamerané na propagáciu triedenia a recyklácie odpadu, čo bolo jedným z malých dielikov kampane za znižovanie produkcie odpadu, ktorú Alerta zahájila v máji 2011.

Detský deň bol opäť fajn akciou, na ktorej sa dokázali ľudia spoločne baviť a tvoriť bez toho, aby cítili vzájomnú nenávisť na základe kultúrnych, rodových, sexuálnych, etnických či iných rozdielov. Bol to skutočne nádherný pohľad na rómske deti, hrajúce sa s deťmi z majoritnej spoločnosti bez toho, aby nepodstatné odlišnosti tvorili zbytočné bariéry.

Bolo naozaj vidno, že v nízkom veku zatiaľ neexistuje tak vysoké ovplyvnenie predsudkami, rasizmom, xenofóbiou a rodovými stereotypmi. Otázkou však je, ako sa deti budú rozvíjať počas dospievania v súčasnej spoločnosti orientovanej na autoritárstvo, individualizmus, materializmus a konformizmus.

Opäť svojpomocne a samosprávne!

Detský deň opäť prebehol na základe princípov svojpomoci a samosprávy. Všetky prostriedky na realizáciu akcie boli čerpané z členských príspevkov členov a členiek asociácie Alerta, prípadne dobrovoľných príspevkov našich sympatizantov a sympatizantiek. Niektoré atrakcie naviac ani nevyžadovali vysoké finančné náklady, ale skôr len dávku kreativity a predstavivosti.

Akcia jasne ukázala, že i bez kapitalistických korporácií, bez závislosti na štáte a bez parazitizmu politických strán je možné organizovať kvalitné projekty. Jedným z cieľov Detského dňa bolo ukázať, že na kultúrny a sociálny rozvoj prostredia, v ktorom žijeme, nie sú potrební „politickí profesionálovia“, zastupiteľské orgány či autority. Veríme, že tento cieľ bol dosiahnutý.

Opäť sa nám podarilo praktickou aktivitou propagovať ideu, postavenú na presvedčení, že obyčajní ľudia môžu zdola, svojpomocne a sebaorganizáciou byť tými, ktorí píšu životný scenár, namiesto toho, aby boli len figúrkami, ktoré hrajú hru podľa scenára straníckych a ekonomických elít. Pevne veríme, že sa nám skoro podarí princípy neautoritárskej svojpomoci a nestraníckej sebaorganizácie postupne rozšíriť i do ďalších oblastí našich životov.

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Detský deň v Moste

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Alerta
– je občianske združenie, ktoré v januári 2009 založila skupina ľudí z Litvínovska a Mostecka
– združenie vzniklo ako regionálna iniciatíva, reagujúca na veľkú koncentráciu sociálnych problémov na litvínovskom sídlisku Janov
– za najpálčivejšie problémy Alerta považuje sociálne vylúčenie, chudobu, nízku úroveň vzdelanosti, nedostatok priestoru pre voľnočasové aktivity detí a mládeže, rozvoj úžery, organizovaného zločinu či drogovej scény
Čerpané z: Alerta.cz

Súvisiace články:
Detský deň v Moste (26.05.2011)

Alerta, 10. 06. 2011 | Prečítané: 2166 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore