www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @647
Počítadlo


Spam poison

Detské ryžové krekry – chrumkanie bez starostí

Krehké ryžové chlebíčky patria k obľúbeným pochúťkam i pre tých najmenších – niektoré krekry je možné ponúknuť už polročným deťom

Detské ryžové krekry

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 732 × 1 154 bodov.

Spotrebiteľský časopis dTest poslal do laboratória extrudované plátky, krúžky a chrumky s ryžovou múkou, aby zistil, ako sú na tom s nežiaducimi látkami. Laboratórium hľadala vysoko toxický arzén, pesticídy i plesne.

Ryža patrí k potravinám, ktorá môže byť problematická z hľadiska kontaminácie arzénom. Dokáže totiž arzén z prostredia nielen prijímať, ale i hromadiť.

„Malé deti do veku štyroch rokov patria z hľadiska príjmu anorganického arzénu k najcitlivejšej skupine populácie, neurotoxicita arzénu sa môže prejaviť napríklad poklesom IQ. Zaujímalo nás preto, či sú v poriadku ryžové výrobky určené pre najmladších konzumentov,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

A pokračuje:

„Rodičia môžu byť pokojní, s potešením musím konštatovať, že u žiadneho z testovaných výrobkov sme nezaznamenali prekročenie zákonných limitov. Obzvlášť nás potešili Sunárek Prstýnky pre první zoubky s príchuťou jablko, ktoré boli úplne čisté. Pochváliť by sme mohli i dm Babylove Bio Reis-Linsen-Kringel. V tých sme síce zistili arzén v organickej podobe, ktorá ľudskému organizmu neškodí, ale nebezpečné anorganické zlúčeniny sa vo výrobku nevyskytovali.“

Detské ryžové krekryDo testu boli zaradené predovšetkým ryžové krekry z kategórie potravín pre malé deti do troch rokov. Okrem nich dTest poslal do laboratória tiež dvojicu ryžových krekrov Candy Family snack Kids sladové a Racio Rýžoví medvídci s mléčnokakaovou polevou. Tie do kategórie zvláštnej výživy malých detí nepatria, avšak grafické spracovanie ich obalov cieli na deti a roztržití rodičia by im ich mohli kúpiť. Namerané hodnoty arzénu v týchto výrobkoch boli síce zo všetkých testovaných najvyššie, ale i tak sa zmestili do limitu pre ryžu určenú na výrobu potravín pre kojencov a malé deti.

Detské ryžové krekryCelý balíček na jedno posedenie by však deti radšej nemali zjesť. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zistil, že ročné batoľatá sú denne vystavené 0,0021 mg anorganického arzénu z rôznych zdrojov. Pri arzénom najviac kontaminovaných krekrov v teste, výrobcom určených pre deväťmesačné deti – Hipp Heidelbeer Reiswaffeln, sa denná miera príjmu arzénu pre takto staré dieťa zvýši po zjedení 21 gramov (zhruba desať krekrov), teda necelého jedného balenia.

Okrem arzénu môžu ryžové krekry trápiť i plesne a nimi produkované mykotoxíny. Takže test priniesol dobré správy, pretože všetky mykotoxínové skúšky dopadli veľmi dobre. Laboratórium skúmalo i prítomnosť pesticídov.

„Hľadali sme viac než 500 látok, z deviatich testovaných výrobkov ich bolo šesť celkom čistých. Pri ostatných troch sme prítomnosť pesticídov zaznamenali, ale ani v ich prípade nedošlo k porušeniu prísnych zákonných limitov,“ uvádza Hana Hoffmannová.

Test sa zameral i na výživové hodnoty a zloženie krekrov. Obsah cukru sa v rôznych výrobkoch výrazne odlišoval, najmenej sladké Rej Rýžové křupky vo výživovej tabuľke uvádzali 0,1 g/100 g, najsladšie boli naopak krekry Racio Rýžoví medvídci s mléčnokakaovou polevou s 24,8 g/100 g. Hodnotiteľov tiež zaujímalo, či sa v zložení neobjavujú potravinové alergény.

„Všetky krekry boli bezlepkové. Alergénne ingrediencie sa objavili u značiek Bebivita a Racio. V oboch sme našli mliečne zložky a medvedíky Racio ukrývali i sójový lecitín,“ tvrdí Hoffmannová.

A dodáva:

„Napriek tomu, že výživová tabuľka obsahuje údaje o množstve soli, rodičia nemusia mať strach – žiadna soľ sa do krekrov nepridáva. Obsahom soli sa v tabuľke rozumie hodnota vypočítaná zo sodíka, ktorý sa prirodzene nachádza v ryži a ďalších surovinách.“

V teste došlo i na tému dvojakej kvality. V Česku a v Německu dTest nakúpil ryžové krekry značky Hipp s jablčno-borievkovou príchuťou.

„Na dvojakú kvalitu sme nenarazili, vo všetkých ohľadoch išlo o prakticky totožné výrobky. Obe boli vyrobené v bio kvalite a deklarovali rovnaké množstvá ochucujúcej jablčnej šťavy a borievkového pyré. Trochu sa odlišoval nameraný obsah arzénu, nešlo však o nijako výrazné rozdiely. Prekvapilo nás však, že v nemeckých obchodoch je tento výrobok možné kúpiť v prepočte za 18 Kč [0,7 €], zatiaľ čo v českých za viac než dvojnásobných 42,90 Kč [1,67 €],“ uzatvára Hana Hoffmannová.

Prehľad testovaných detských ryžových krekrov nájdete v článku Detské ryžové krekry. Kompletné výsledky testu prinieslo májové vydanie časopisu dTest.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Súvisiace články:
Negatíva zábavnej pyrotechniky – hluk, škodliviny, odpad (31.12.2019)
Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia (25.09.2019)
Test akrylamidu v detských sušienkach (10.09.2019)
Ako ochrániť svoje auto pred zlodejmi (27.08.2019)
Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam (22.08.2019)
Svetlé ležiaky – bez plesní a pesticídov (08.08.2019)
Sirupy a koncentráty – ovocie v menšine (25.07.2019)
Varovanie pred nebezpečnými detskými cyklovozíkmi (16.07.2019)
Izotonické nápoje – minerály či ióny, alebo skôr cukor a chémia? (30.06.2019)
Test detských opaľovacích prípravkov 2019 (15.06.2019)
V súťaži Spotreba pre život zvíťazili študenti z Prahy 5 a Ledča nad Sázavou (11.06.2019)
Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly (08.06.2019)
Dovolenka so psom alebo bez neho? (04.06.2019)
Salámy Vysočina – pätina v nezávislom teste prepadla (09.05.2019)
Zjesť alebo vyhodiť potraviny, ktoré sú po záruke? (13.04.2019)
Vitamínové prípravky: čím viac, tým lepšie? (29.01.2019)
Reklamácie zásielok ako študentská súťažná disciplína (23.01.2019)
Naučte sa chrániť svoje osobné údaje hrou (19.01.2019)
Aké sú najčastejšie omyly pri reklamáciách (18.01.2019)
Kuchynské utierky nie sú zárukou dokonalej hygieny (12.01.2019)
Zimná dovolenka v zahraničí sa môže predražiť (09.01.2019)
dTest: Čo najviac pálilo spotrebiteľov v roku 2018? (04.01.2019)

dTest, 14. 05. 2019 | Prečítané: 334 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (12 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 29
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore