www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @013
Počítadlo


Spam poison

Detské fixky: Každé tretie prepadli kvôli nežiaducim látkam

Európska bezpečnostná smernica považuje fixky, rovnako ako voskovky, pastelky a farebné kriedy, za hračky. A požaduje, aby boli bezpečné

Zatiaľ čo deti mávajú z maľovania ceruzkami s farebnou tekutou náplňou (hovorovo ich nazývame fixky) číru radosť, rodičov často desí, z akých povrchov bude potrebné ich výtvory následne odstraňovať. Výrobcovia pritom väčšinou zdôrazňujú, že čiary po ich ceruzkách je možné z textilu ľahko odstrániť. Spotrebiteľský časopis dTest nechal preveriť kvalitu 18 balení fixiek pre deti. Zisťoval, ako pohodlne je možné vyprať bielizeň, a ako sú na tom ceruzky s obsahom rizikových chemikálií.

Ceruzky s farebnou tekutou náplňou (fixky)

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 280 × 854 bodov.

Za kvalitu písania a výdrž padali vcelku veľmi dobré či dobré známky. Horšia bola situácia pri skúškach, ktoré testovali, ako idú fixky „dole“ z počmáraných obrusov a oblečení.

„Väčšina čiar bez ťažkosti pustila zo zmiešaného materiálu z bavlny, polyesteru a elastanu. Horšie to bolo s bavlnou, aj keď sme ju prali pri 60 °C. Čiernou ovcou sa stal výrobok Stabilo Pen 68, ktorého farby boli na oboch textíliách zreteľne viditeľné i po vypraní,“ konštatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Hodnotitelia skúšali čiary odstraňovať i z tzv. vixlajvantového obrusu s hrubým plastovým povrchom a z úplne prehľadnej plastovej prikrývky, ktorá sa používa ako ochrana látkového obrusu.

„Zatiaľ čo z hladkých prikrývok bolo možné zmyť všetky farebné škvrny bez ťažkostí, na obruse s hrubším povrchom ostali aj napriek použitiu saponátu viditeľné farebné pozostatky po ceruzkách Bic Kids, Kika/Pelikan a Stabilo Pen 68,“ hovorí Hoffmannová.

Väčšina fixiek v teste mala hladký a oblý tvar, len u šestice fixiek v teste (Crayola, Stabilo Pen 68, Faber-Castell, Staedtler, Kores a Kika/Pelikan) sa výrobcovia dizajnovými prvkami snažili zabrániť nechcenému kotúľaniu pod stôl. Test preveroval tiež odolnosť ceruziek. Nech už ich plastového tela, ktoré v prípade prasknutia spôsobuje rýchle vysýchanie fixky, alebo písacieho hrotu. Pri siedmich výrobkoch spôsobil pád strčenie hrotu do vnútra púzdra ceruzky, čím sa stali nepoužiteľnými (Kaufland/K-Classic, Faber-Castell, Koh-i-Noor, Staedtler, Stylex, Kika/Pelikan a Flying Tiger/Tuscher).

Európska bezpečnostná smernica považuje fixky, rovnako ako voskovky, pastelky a farebné kriedy, za hračky. A požaduje, aby boli bezpečné, čo platí i v prípade, keď dieťa kreslí fixkou nielen na papier, ale dajme tomu i na kožu alebo si fixku strká do úst. Náplň fixky obsahuje vodu, farby, konzervačné látky a zmäkčovadlo. Teda zmes chemických látok, ktorých presné zloženie sa odvíja od požadovanej farby, a nikde na obale sa ho nedozvieme. Prítomnosť potenciálne rizikových chemikálií preto dTest nechal zistiť v laboratóriu. Tretina testovaných výrobkov v teste prepadla.

„Analýzy výrobkov Kores, Kika/Pelikan a Nebuló poukázali na mnohopočetné nálezy problematických látok benzo(g,h,i)pyrelénu, naftalénu, fenantrénu a pyrénu. Tieto výrobky by vzhľadom k nameraným hodnotám nemali v Nemecku možnosť získať známku GS, ktorá zaručuje bezpečnosť. Vo fixkách Maped zasa laboratórium detekovalo vysoký obsah naftalénu,“ uvádza Hana Hoffmannová.

Laboratórium vo fixkách hľadala i konzervačné látky zlúčeniny izotiazolinónu. Tie sa používajú vo výrobkoch na báze vody, v emulziách a roztokoch najmä v kozmetike. Sú zo svojej podstaty toxické vo vodnom prostredí a môžu spôsobovať podráždenie pokožky. Za nadlimitné množstvo týchto látok prepadli fixky Flying Tiger/Tuscher.

„Výrobok Flying Tiger/Tuscher navyše ako jediný na obale neuvádza značku zhody CE, čo naznačuje, že nemusí spĺňať limity na vybrané chemikálie pre hračky. Kvôli prekročeniu limitov na konzervačné látky stiahol predajca tieto fixky z predaja v Rakúsku,“ upozorňuje Hoffmannová.

Niektoré fixky obsahujú i organické rozpúšťadla, čo sú prchavé zlúčeniny, ktoré sa do ľudského organizmu najčastejšie dostávajú vdýchovaním.

„Toluén sme v relatívne veľkom množstve objavili pri fixkách Flying Tiger/Tuscher. Nameraná hodnota ale neprekročila limit daný normou. Fixky Pepco obsahovali nadlimitné množstvo styrénu, ktorý dráždi dýchaciu sústavu, pokožku, oči a sliznice. Môže spôsobovať nesústredenosť, únavu, závrate alebo bolesti hlavy,“ uzatvára Hoffmannová.

Prehľad všetkých testovaných detských fixiek nájdete na www.dtest.cz/fixy. Kompletné výsledky testu prinieslo augustové vydanie časopisu dTest.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 22. 08. 2019 | Prečítané: 332 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1255
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore