www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @064
Počítadlo


Spam poison

Deti na Ukrajine len chcú, aby sa už nestrieľalo

Projekt #EmergencyLessons

Škola je pre mnoho detí rutinou. Na Ukrajine sa však stáva miestom, kde deti nachádzajú úkryt pred strachom a stresom bežného života. Slovenský tím UNICEF spolu s ambasádormi spoločného európskeho projektu bol priamo v Doneckej oblasti tieto deti navštíviť. Najsilnejším posolstvom, s ktorým sa vrátil, sú prosby detí za mier.

#EmergencyLessons

Škola neznamená pre každé dieťa to isté, pre niektoré je otravnou rutinou, no pre deti v Doneckej oblasti na Ukrajine znamená často záchranu života. Školy v tejto oblasti neposkytujú deťom len základné vzdelanie, ale aj psychologickú pomoc po prežitých traumách, vzdelávanie o zaobchádzaní s mínami alebo dokonca priamo úkryt pred ostreľovaním. Poskytujú deťom zdanie normálneho života.

Samuel MajdekPráve na význam školy v krízových oblastiach, akou východ Ukrajiny postihnutý ozbrojeným konfliktom je, poukazuje spoločná kampaň UNICEF-u a Európskej únie. V rámci projektu túto oblasť navštívili ambasádori projektu #EmergencyLessons – tanečník Jaro Bekr a mladý ambasádor Samuel Majdek z portálu Refresher.sk – ako aj tím UNICEF Slovensko. Navštívili mestá Svitlodarsk a Toretsk, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od oblastí, nad ktorými už ukrajinská vláda stratila kontrolu. Zároveň cez obe mestá prešla frontová línia.

„Život v týchto mestách je hrôzostrašná lotéria. Keď tam strieľajú granáty, nemieria… Boli sme pozrieť nemocnicu vo Svitlodarsku, ktorú zasiahla bomba… Veľmi silné bolo aj stretnutie s rodinou, ktorej padol granát na dvor. Zasiahol starú mamu, ktorá zomrela, rodine sa podarilo ukryť v pivnici. Videl som desaťročné dieťa, ktoré toto muselo celé zažiť,“ spomína Jaro Bekr.

„Každá zo škôl musí mať bunker. V tomto prípade je to výborné, na jednej zo škôl nám rozprávali, ako sa v tomto bunkri schovávalo až 70 rodín. Niektoré týždeň, iné mesiac. To si ani neviem predstaviť,“ dodáva.

Sám však hovorí, že deti síce žijú v neustálom strese, ale dokážu sa s ním vyrovnať aj vďaka školám. Jaro Bekr si miestami neuvedomoval, že sa nachádza v školách v krízovej oblasti. Ako tvrdí, často práve vďaka školám deti zabúdajú na to, čo sa nachádza vonku.

„Deti nám počas celej návštevy hovorili len jediné – chcú mier a aby sa už nestrieľalo,“ uzavrel Jaro Bekr.

Úlohou Samuela Majdeka je priblížiť život ukrajinských detí slovenským mladým ľuďom prostredníctvom sociálnych sietí. Na Ukrajine viedol s miestnymi študentmi dlhé rozhovory aj o živote na Slovensku a svojej práci.

„Cesta na Ukrajinu bola pre mňa naozaj silným zážitkom. Napriek nepriaznivej situácii na východe krajiny boli študenti, s ktorými som sa stretol v miestnych školách, pozitívne naladení a plní energie. Bolo vidieť, že školy týmto deckám okrem vzdelania ponúkajú aj pocit bezpečia či miesto na socializáciu, čo je pre nich v ťažkých časoch obzvlášť dôležité. S mnohými z nich som dodnes v kontakte, a to hlavné, čo si želajú, je mier. Držím im palce,“ vyhlásil Samuel Majdek.

„Deti na Ukrajine žijú v neustálom strese a strachu. Úlohou UNICEF-u a Európskej únie je pomáhať nielen s obnovou škôl, ale pomáhať aj samotným deťom,“ vysvetľuje projektová manažérka UNICEF Slovensko Erika Szabóová.

UNICEF a EÚ obnovili v rokoch 2015 a 2016 v Doneckej a Luhanskej oblasti 60 vzdelávacích zariadení a v obnove sa pokračuje aj naďalej. Samotnou obnovou či vystavaním základných hygienických zariadení sa to neskončilo. UNICEF a Európska únia rozbehli aj terapeutické programy pre deti, ktoré po prežitých traumách potrebujú psychologickú pomoc alebo tréning životných zručností.

„V Doneckej aj Luhanskej oblasti sa nachádza množstvo pozostatkov výbušnín a nevybuchnutých mín. Aj nás samotných varovali, aby sme nechodili do blízkosti rozstrieľaných budov. Rovnaké školenie absolvujú aj deti na školách vďaka edukačným programom zameraným práve na zaobchádzanie s nevybuchnutou muníciou,“ dodáva Erika Szabóová.

Krátky dokument z cesty: Jaro Bekr navštívil školy na Ukrajine v Doneckej oblasti

UNICEF a EÚ nazvali projekt #EmergencyLessons a chcú ním prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov. Kampaň hovorí o tom, že vzdelanie je základom budúcnosti detí – je podstatným krokom k prelomeniu cyklu krízy. Školy v kríze pokrývajú počas krízy aj základné potreby detí – stravu, hygienické potreby, vakcináciu. Poskytujú aj úkryt a psychologickú pomoc, zachraňujú tak životy detí.

Projekt prebieha v desiatich európskych a siedmich partnerských krajinách zasiahnutých krízou, napríklad na Ukrajine zasiahnutej ozbrojeným konfliktom, Nepále zasiahnutom zemetrasením alebo Guinei zasiahnutej ebolou. Cieľom kampane je poukázať na rozdiely vo vnímaní školy a vzdelávania u mladých Európanov a u detí žijúcich v krízových krajinách. Pre Slovensko je partnerskou krajinou Ukrajina, ktorá je mu geograficky najbližšia. Aktuálna kampaň Emergency Lessons potrvá až do decembra.

Ukrajina v číslach:

 • Asi 300 000 detí v oblastiach zasiahnutých krízou na Ukrajine potrebuje pomoc na pokračovanie vo vzdelávaní.
 • Približne 1 z 5 škôl a škôlok na Ukrajine je poškodená alebo zničená. Mnoho škôlok zostáva zatvorených z bezpečnostných dôvodov.
 • Približne 580 000 ukrajinských detí potrebuje okamžitú pomoc.
 • Viac ako 230 000 ukrajinských detí bolo nútených opustiť svoje domovy a stávajú sa z nich vnútorní vysídlenci.
 • Tisíce detí žijúcich v oblastiach zasiahnutých ozbrojeným konfliktom sú vystavené neustálemu stresu.
 • UNICEF spolu s EÚ obnovili v rokoch 2015 a 2016 v Doneckej a Luhanskej oblasti 60 vzdelávacích zariadení, ktoré boli buď zničené alebo preplnené po príchode vnútorných vysídlencov. Pomoc bude pokračovať zvyšovaním kapacít existujúcich zariadení a obnovou zničených škôl.
 • Viac ako 150 000 detí v Doneckej, Luhanskej a Charkovskej oblasti dostalo pomoc vo forme vzdelávacích a školských pomôcok, viac ako 50 000 detí dostalo školské batohy s pomôckami na celý rok.
 • Viac ako 11 000 detí, mladistvých a opatrovateľov získalo psychosociálnu podporu prostredníctvom komunitných ochranných centier a mobilných tímov v rámci Doneckej a Luhanskej oblasti.
 • UNICEF na Ukrajine spolu s EÚ školí aj učiteľov a psychológov na tréning životných zručností. Od septembra 2016 viac ako 40 000.
 • V roku 2016 boli najčastejšou príčinou smrti civilistov incidenty s pozostatkami výbušnín a mínami (63 %). UNICEF a EÚ preto rozbehli aj školské a komunitné programy zamerané na edukáciu o zaobchádzaní s pozostatkami výbušnín. Celkovo takéto vzdelávanie dostalo vyše 274 000 detí.

Fotografie:

Jaro a Samuel vo SvitlodarskuJaro študuje materiál z dielne UNICEF o zaobchádzaní…Jaro študuje materiál z dielne UNICEF o zaobchádzaní…
Samuel diskutuje s deťmi o sociálnych sieťach, cestovaní…Samuel diskutuje s deťmi o sociálnych sieťach, cestovaní…Telocvičňa vo Svitlodarsku, kde našlo počas ostreľovania…
Telocvičňa vo Svitlodarsku, kde našlo počas ostreľovania…Jaro a Samuel pred kreatívnym centrom vo SvitlodarskuJaro si užíva tanec s deťmi vo Svitlodarsku
Jaro si užíva tanec s deťmi vo SvitlodarskuSamuel kreslí s deťmi v kreatívnom centre vo SvitlodarskuSamuel skúša terapiu pre deti po prežitých traumách…
Jaro a Samuel počúvajú tradičný ukrajinský spev v múzeu…Jaro a Samuel dostali darčeky od detí v ToretskuJaro a Samuel skúšajú tréning zručností – hrajú sa…
Jaro a Samuel skúšajú tréning zručností – hrajú sa…Jaro diskutuje s deťmi v ToretskuSamuel odovzdáva deťom darčeky
Jaro pred školou vo SvitlodarskuObrázky, ktoré nakreslili deti na Ukrajine v rámci terapieObrázky, ktoré nakreslili deti na Ukrajine v rámci terapie
Jaro navštevuje rodinu v Toretsku, ktorá zažila…Jaro navštevuje rodinu v Toretsku, ktorá zažila…Jaro a Samuel v nemocnici vo Svitlodarsku, ktorej infekčné…
Jaro a Samuel v nemocnici vo Svitlodarsku, ktorej infekčné…Jaro a Samuel v nemocnici vo Svitlodarsku, ktorej infekčné…

Popis k fotografiám:

 • 1: Jaro a Samuel vo Svitlodarsku.
 • 2 + 3: Jaro študuje materiál z dielne UNICEF o zaobchádzaní s mínami a pozostatkami výbušnín.
 • 4 + 5: Samuel diskutuje s deťmi o sociálnych sieťach, cestovaní a situácii na Slovensku.
 • 6 + 7: Telocvičňa vo Svitlodarsku, kde našlo počas ostreľovania úkryt až na mesiac 70 rodín.
 • 8: Jaro a Samuel pred kreatívnym centrom vo Svitlodarsku.
 • 9 + 10: Jaro si užíva tanec s deťmi vo Svitlodarsku.
 • 11: Samuel kreslí s deťmi v kreatívnom centre vo Svitlodarsku.
 • 12: Samuel skúša terapiu pre deti po prežitých traumách – reflexnú terapiu a aromaterapiu.
 • 13: Jaro a Samuel počúvajú tradičný ukrajinský spev v múzeu zriadenom v jednej z tried v škole v Toretsku.
 • 14: Jaro a Samuel dostali darčeky od detí v Toretsku.
 • 15 + 16: Jaro a Samuel skúšajú tréning zručností – hrajú sa akustickú hru.
 • 17: Jaro diskutuje s deťmi v Toretsku.
 • 18: Samuel odovzdáva deťom darčeky.
 • 19: Jaro pred školou vo Svitlodarsku.
 • 20 + 21: Obrázky, ktoré nakreslili deti na Ukrajine v rámci terapie.
 • 22 + 23: Jaro navštevuje rodinu v Toretsku, ktorá zažila ostreľovanie priamo u nich doma.
 • 24 + 25 + 26: Jaro a Samuel v nemocnici vo Svitlodarsku, ktorej infekčné oddelenie zničila bomba.

Zdroj: Aleksey Filippov/UNICEF

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PRime timePRime time
Agentúra PRime time bola založená v roku 1998. O dva roky neskôr sa stala členom Asociácie PR agentúr na Slovensku (APRSR). Od svojho vstupu do tejto asociácie patrí medzi TOP 5 agentúr podľa prijatých honorárov. Od roku 2005 je PRime time súčasťou medzinárodnej siete PR agentúr Weber Shandwick.
Čerpané z: www.primetime.sk

Súvisiace články:
Poukážte svoje 2 % deťom (25.02.2018)
Nadácia H&M Foundation a UNICEF odštartovali novú spoluprácu (30.11.2017)
Aj napriek pokroku čelí 180 miliónov detí horším vyhliadkam, aké mali ich rodičia – UNICEF (20.11.2017)
Hrdinovia všedných dní (05.10.2017)
Viac ako 180 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode v krajinách postihnutých konfliktom alebo nepokojom – UNICEF (31.08.2017)
Ďakujeme, že podporujete UNICEF (25.06.2017)
Tilgnerka pomôže štyrom ukrajinským školám (17.05.2017)
Týždeň modrého gombíka 2017 štartuje 15. mája (11.05.2017)
Počet ukrajinských detí, ktoré potrebujú pomoc, sa za ostatný rok takmer zdvojnásobil na 1 milión – UNICEF (17.02.2017)
UNICEF: Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2017 (21.12.2016)
Pomôžme našim susedom (14.12.2016)
UNICEF oslavuje 70 rokov (07.12.2016)
UNICEF tieto Vianoce zbiera peniaze pre deti na Ukrajine (05.12.2016)
Jedno zo štyroch ukrajinských detí trpí psychologickou traumou, pomáhajú im učiteľky (25.11.2016)
Štvrtina detí žije v kríze, bez vzdelania nemajú budúcnosť (03.11.2016)
Oslávme spolu dôležitosť školy počas kríz a konfliktov (06.09.2016)
UNICEF vyzýva fanúšikov olympijských a paraolympijských hier, aby pomohli pri ochrane detí (08.08.2016)
UNICEF pokračuje v kampani videom o záchrane života vďaka škole (14.07.2016)
Do Týždňa modrého gombíka UNICEF sa zapojilo 7 500 dobrovoľníkov z obcí od Bratislavy po Sninu (17.06.2016)
Kamarátstva zo školy sú pre deti dôležité ako lieky, zdôrazňuje UNICEF (14.06.2016)
Ekvádor volá o pomoc (25.04.2016)
Verejná zbierka pre Nepál (30.04.2015)
Týždeň modrého gombíka (07.05.2012)
Projekt HĽADANÉ DETI (12.01.2012)
Festival Vianoc (16.12.2011)
Rozprávkové pečenie – Deň štvrtý (14.12.2011)
Rozprávkové pečenie – Deň tretí (12.12.2011)
Rozprávkové pečenie UNICEF 2011 (11.12.2011)
Podujatia UNICEF v obchodnom dome IKEA (06.12.2011)
Medzinárodný deň boja proti chudobe (17.10.2011)
Medzinárodný deň nezvestných detí (24.05.2011)

PRime time, 06. 10. 2016 | Prečítané: 1455 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (577 hl.)
 
Nie (429 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1006
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Rúška
05-04-20 * 10:38
 Re: Rúška
05-04-20 * 10:12
 Skúsenosť
04-04-20 * 22:32
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore