Praha – Takmer 70 českých parkov od soboty 1. októbra 2016 hostí Výstavu na stromoch s podtitulom Poznaj svoje topánky. Na 15 plagátoch s fotografiami od medzinárodne oceňovaného bangladéšskeho fotografa GMB Akasha sa okoloidúci dozvedia, čo všetko sa ukrýva za spracovaním kože pre náš trh či za výrobou topánok. Snímky vznikli exkluzívne pre českú mimovládnu organizáciu NaZemi, ktorá výstavu koordinuje. Akcia sa koná od 1. do 8. októbra počas Týždňa dôstojnej práce. Na mnohých miestach je aj sprievodný program.
„Po zhliadnutí výstavy návštevníci získajú predstavu o pracovných podmienkach robotníkov a robotníčok, ktorí v Bangladéši na predmestí Dháky spracovávajú kožu a vyrábajú z nej topánky,“ uviedla Gabriela Štěpánková z organizácie NaZemi.
Výstava upozorňuje verejnosť taktiež na súvislosti a dôsledky nášho nákupného správania, a čo môžeme zmeniť my ako spotrebitelia alebo firmy.
Pokiaľ na výstavu zavítajú skupiny školákov či napríklad skautské oddiely, môžu si vopred stiahnuť od organizácie NaZemi metodiku, pomocou ktorej sa o téme interaktívnou formou dozvedia viac. Preskúmajú, koľko práce a neistoty sa ukrýva za výrobou topánok a čo môžu sami spraviť pre zlepšenie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle. K dispozícii budú okrem iného mať videá a príbehy robotníkov i robotníčok, ktorí sa objavujú na plagátoch výstavy.
Výstavu v jednotlivých mestách organizujú aktívni ľudia ako napríklad skautskí vedúci, pedagógovia a pedagogičky, študenti či študentky, vedúci ekocentier či zástupcovia a zástupkyne štátnej správy.
„V roku 2014 bolo na celom svete vyrobených viac než 24 miliárd párov topánok. Celkom 88 % svetovej produkcie pritom pochádza z Ázie. Pre obuvnícky priemysel sú typické extrémne nízke mzdy a dlhé nútené nadčasy, ako aj detská práca. Robotníci a robotníčky pracujú v nebezpečných pracovných podmienkach. Hrozí im vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochoreniami kože, časté sú i zranenia,“ uviedol Petr Mareš, ktorý v NaZemi vedie kampaň „Obuj sa do toho“ za lepšie pracovné podmienky v obuvníckom priemysle.
Najväčším vývozcom obuvi je Čína, kde sa v roku 2014 vyrobilo približne 15,7 miliárd párov topánok, nasleduje India, Brazília, Vietnam a Indonézia.
Výstava na stromoch sa koná už druhý rok pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce. Ten sa oslavuje 7. októbra. Je ojedinelá tým, že prebehne na desiatkach miest po celej ČR v rovnaký čas. Minulý ročník sa venoval podmienkam pestovateľov kávy v Guatemale a Mexiku. Budúci rok majú usporiadatelia z NaZemi v pláne zamerať výstavu na pracovné podmienky pestovateľov banánov z Panamy a Kostariky.
Zoznam miest a viac informácií o akcii nájdete na stránke www.vystavanastromech.cz či na facebooku.
O pracovných podmienkach pri výrobe obuvi príde do Českej republiky debatovať od 28. októbra do 1. novembra jeden z robotníkov pracujúcich v továrni v indickom meste Agra, kde sa šijú topánky pre spoločnosť Metro Shoes (značky Clarks, Crocs a mnohé ďalšie) dodávajúce topánky i na český trh.

Doplňujúce informácie:
Dôstojná práca je taká práca, ktorá prebieha v podmienkach slobody, spravodlivosti, istoty a ľudskej dôstojnosti, a sú pri nej chránené práva pracovníkov. Tí za ňu dostávajú zodpovedajúcu odmenu spolu so sociálnym zabezpečením. Zaistenie dôstojnej práce pre všetkých sa tak stáva jedným z najúčinnejších spôsobov ako bojovať s globálnou chudobou a s ňou spojenými problémami, ako je napríklad detská práca, utlačovanie ženských práv atď.
Zodpovednosť firiem
V roku 2011 boli schválené Všeobecné zásady OSN pre oblasť obchodu a ľudských práv a očakáva sa ich implementácia na národnej úrovni väčšiny členských štátov. Podľa týchto zásad sú firmy zodpovedné za pracovné podmienky v rámci celého dodávateľského reťazca, aj keď väčšinu dodávateľských tovární už nevlastnia. Firmy by sa mali k vlastnej zodpovednosti postaviť čelom. Jedným z prvých krokov ku skutočnej zodpovednosti je transparentnosť dodávateľského reťazca. Spotrebitelia by mali mať možnosť zistiť, kde a za akých podmienok sú výrobky, ktoré nakupujú, vyrábané. Nedostatok transparentnosti je tiež v priamom rozpore so zásadami OSN pre ochranu spotrebiteľa, ktoré potvrdzujú právo spotrebiteľov byť informovaní o výrobkoch, ktoré nakupujú.
Rola spotrebiteľov
Ako spotrebitelia a spotrebiteľky môžeme k zmene prispieť naším záujmom o pracovné podmienky výroby a požiadavkou na etické výrobky. Je možné aktívne sa zapojiť do kampaní mimovládnych organizácií, ako je napríklad kampaň za zmenu podmienok v obuvníckom priemysle Change Your Shoes. V ČR ju pod názvom Obuj sa do toho realizuje organizácia NaZemi. Kampaň podporila i herečka Anna Polívková natočením klipu „Prežila šok pri nákupe topánok“.
Koordinátorom Výstavy na stromoch je mimovládna nezisková organizácia NaZemi. Tá presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v oblasti ich dodávateľského reťazca a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.
O kampani Change Your Shoes (Obuj sa do toho)
Change Your Shoes a jej česká sesterská kampaň Obuj sa do toho sú iniciatívou za etický, udržateľný a transparentný dodávateľský reťazec v obuvníckom priemysle. Kampaň aktivizuje spotrebiteľov k tomu, aby požadovali lepšie pracovné podmienky pre tých, ktorí vyrábajú naše topánky. Uskutočňuje výskumy pracovných a environmentálnych podmienok v garbiarskom a obuvníckom priemysle, a na základe týchto zistení rozvíjajú dialóg s občanmi EÚ, politikmi a obuvníckymi značkami. Takisto spolupracuje s odbormi a organizáciami zaoberajúcimi sa pracovnými právami a podporuje ich snahu o lepšie pracovné podmienky v štátoch, kde sa topánky vyrábajú. V kampani Change Your Shoes spolupracuje 15 európskych a 3 ázijské organizácie.
Výstava je realizovaná s finančnou podporou Európskej únie. Jej obsah je úplne na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.
Foto:


Fotografie pochádzajú z garbiarní a obuvníckych dielní v Bangladéši z roku 2016. Autorom fotografií je GMB Akash.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
NaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z:
www.nazemi.cz