www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @880
Počítadlo


Spam poison

Demisia predsedu vlády

Slovensko je parlamentnou demokraciou

Vážení spoluobčania.

Slovensko je parlamentnou demokraciou. A podľa ústavy vládne ten, kto má väčšinu v národnej rade. Pán Peter Pellegrini mi dnes priniesol podpisy 79 poslancov parlamentu, ktorí mu ako možnému premiérovi vyjadrili podporu. Žiadna iná väčšina potrebná na vládnutie v súčasnosti neexistuje.

Pred dvoma týždňami som po rokovaní s predsedom vlády o politickej kríze, ktorá paralyzovala Slovensko po ohavnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, povedal, že vidím dve riešenia. Zásadnú zmenu vlády, ktorá by opätovne požiadala o dôveru národnej rady, alebo predčasné voľby.

V národnej rade dnes neexistuje ústavná väčšina 90 poslancov, ktorá by sa dnes dohodla na skrátení volebného obdobia a vyhlásení predčasných parlamentných volieb. Rokoval som o tom s predstaviteľmi demokratických parlamentných strán.

Po dvoch týždňoch medzinárodnej hanby, popierania politickej zodpovednosti a masových protestov sme teda späť na začiatku. Pri demisii súčasnej vlády a výmene premiéra. To je zásadná zmena vlády, pri ktorej bude pre nového predsedu vlády nevyhnutné žiadať o dôveru poslancov parlamentu.

Hoci rozumiem tomu, že atmosféra sa za tie dva týždne tak vyhrotila, že ani avizovaná demisia ministra vnútra, ani demisia trojnásobného predsedu vlády nemusí byť pre časť verejnosti dostatočným signálom, aby ukončili protesty.

Mrzí ma, že sme boli v posledných týždňoch svedkami toho, že namiesto vôle prijať základnú politickú zodpovednosť zo strany vlády a jej predsedu, aby sa mohol začať bolestivý, ale nevyhnutný proces obnovy dôvery ľudí v štát, jeho predstaviteľov a spravodlivosť, sme sa dočkali niečoho úplne iného. Neochoty pochopiť politickú realitu, konšpiračných teórií o prevratoch riadených zo zahraničia, spochybňovania práva ľudí na pokojné zhromažďovanie sa. Niet sa čo čudovať, že výsledkom nespokojnosti boli protesty za slušné Slovensko, najväčšie od roku 1989.

Včera večer som na žiadosť premiéra prijal predsedov koaličných strán. Informovali ma, že vláda Roberta Fica je pripravená podať demisiu. Zároveň vyjadrili vôľu pokračovať naďalej ako koaliční partneri a informovali ma, že majú podporu parlamentnej väčšiny k zostaveniu novej vlády pod vedením Petra Pellegriniho. Následne na to premiér vystúpil pred médiami a spomínal podmienky, ktoré by som mal splniť, aby podal demisiu.

Dnes doobeda som premiéra, za účasti koaličných partnerov dôrazne upozornil, že ústava Slovenskej republiky podmieňuje demisiu predsedu vlády jednou jedinou ústavnou požiadavkou. A tým je doručenie demisie hlave štátu.

Oznámil som im, že by som privítal, aby pri tak vážnom ústavnom úkone všetci konali iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon. Lebo našou povinnosťou je prispievať k upokojeniu situácie, nie k ďalšiemu zvyšovaniu napätia v spoločnosti.

Zdroj video záznamu: Andrej Kiska.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

KP SRKancelária prezidenta Slovenskej republiky
Hodžovo nám. 1
P. O. Box 128
810 00 Bratislava 1
Čerpané z: www.prezident.sk

KP SR, 16. 03. 2018 | Prečítané: 209 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Vláda 1%, jedným percentom pre 1%
10-12-18 * 17:48
 Lieky
09-12-18 * 13:15
 Len na okraj
09-12-18 * 13:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore