www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @861
Počítadlo


Spam poison

Demagógia v denníku Pravda

Keď Pravde nezáleží na pravde

Denník Pravda uverejnil 10. apríla 2015 článok Mimozemšťanov nájdeme čoskoro, tvrdí NASA.

Neviem, či ten nadpis vymyslel dakto z Českej tlačovej kancelárie alebo dakto z redakcie denníka Pravda, ale zrejme mu nevadí, ak manipuluje s čitateľmi.

Nadpis čitateľom vraví, že Národný úrad pre letectvo a vesmír (National Aeronautics and Space Administration – NASA, aj vesmírna agentúra NASA) tvrdí, že mimozemšťanov nájdu čoskoro. Najneskôr do 20 rokov. V článkoch Signs of Alien Life Will Be Found by 2025, NASA's Chief Scientist Predicts a 'Definite Evidence' Of Alien Life Within 20-30 Years, NASA Chief Scientist Says sa spomína 20 až 30 rokov.

Ale teraz k tomu dôležitému:

„We are not talking about little green men. We are talking about little microbes.“

Dr. Ellen Stofanová„Nehovoríme o malých zelených mužíčkoch. Reč je o malých mikróboch,“ povedala v utorok 7. 4. 2015 vedúca vedecká pracovníčka Dr. Ellen Stofanová z agentúry NASA počas panelovej diskusie NASA – hľadanie mimozemského života a obývateľných svetov (NASA's search for alien life and habitable worlds).

Slovník slovenského jazyka vysvetľuje, že mimozemšťan je (predpokladaný) obyvateľ inej planéty.

A ponúka frázy: návšteva mimozemšťanov; príchod mimozemšťanov; mimozemšťana, hladkajúc ho po…; mimozemšťanmi, ktorých videl; sem prídu mimozemšťania; vravel, že si mimozemšťan.

Z toho ťažko odvodiť, že pod mimozemšťanmi môžeme chápať aj mikróby. Ale „odborník“ v denníku Pravda alebo v ČTK kvôli zvýšeniu predajnosti článku, či zvýšeniu čítanosti si to myslí. A zodpovedným redaktorom je to jedno, alebo s tým súhlasia. Veď Pravde nezáleží až tak na pravde. Z mikróbov si raz-dva spravia mimozemšťanov.

Áno, Slovník slovenského jazyka z rokov 1959 až 1968 uvádza, že obyvateľ nemusí znamenať len osobu niekde bývajúcu, ktorá obýva nejaké územie, ale v prenesenom význame môžeme pod obyvateľom myslieť aj všeobecne na živého tvora, živočícha alebo rastlinu, ktorá sa niekde zdržiava, vyskytuje alebo nachádza. Napríklad: obyvatelia morských hlbín; orol je obyvateľom vysokých vrchov; obyvatelia riek – živočíchy žijúce v riekach.

Myslím si, že novinári by nemali tlačiť na pílu. Nemali by v nadpise článku z mikróbov vytvárať obyvateľov, aj keď v prenesenom význame je to možné, pretože priamo v článku majú uvedené upozornenie od Elleny Stofanovej, že nejde o zelených mužíčkov ale o mikróby.

Ellen Stofanová výslovne upozorní novinárov, aby nespravili chybu pri písaní článku o ich panelovej diskusii, aj tak sa našiel nejaký novinár, ktorý si dal námahu, aby nakoniec chybu dal priamo do nadpisu. Bude to asi tým, že keby napísali, že NASA tvrdí, že čoskoro nájde niekde vo vesmíre mikróby, že by to nebol čitateľsky lákavý článok. Preto sa radšej znížia k zveličovaniu. Veď objaviť mimozemšťana, to znie bombasticky!emotikon

Archív:

Demagógia v denníku PravdaČlánok, ktorý napísal Mike Wall (Space.com)Autor článku: Krishnadev Calamur (NPR.org)MimozemšťanObyvateľAlien (Dictionary.Reference.com)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Myslíte si, že dnes existuje život na Marse?

Áno – Červená planéta sa hemží malými mikróbmi, len sme ich ešte neobjavili. (Počet hlasov: 1)
(3.57 %)

Áno – Pokročilá civilizácia žije pod povrchom, len sme ju zatiaľ neobjavili. (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Nie – Život nikdy neexistoval na Marse. (Počet hlasov: 1)
(3.57 %)

Nie – Mars mal kedysi život, ale tieto organizmy už dávno vyhynuli. (Počet hlasov: 4)
(14.29 %)

Nie – Život pravdepodobne nikdy neexistoval na Marse, pretože tam neboli vhodné podmienky na vznik života. (Počet hlasov: 22)
(78.57 %)Celkom hlasovalo: 28

Ján Parada, 11. 04. 2015 | Prečítané: 1522 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore