www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @930
Počítadlo


Spam poison

Deň Zeme

22. 4. 2010

40 rokov po prvom Dni Zeme je svet vo väčšom ohrození ako kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo klimatická zmena je našou súčasnou najvyššou hrozbou, je takisto našou najväčšou výzvou – bezprecedentnou príležitosťou vybudovať zdravú, výnosnú, energeticky čistú ekonomiku v súčasnosti, i pre budúcnosť. Deň Zeme 2010 môže byť bodom zlomu v zmene klimatických nariadení, energetickej účinnosti, obnoviteľnosti zdrojov a „zelených“ pracovných miest. Sieť Dňa Zeme povzbudzuje milióny ľudí, ktorí osobne prispievajú k udržateľnosti. Deň Zeme 2010 je hlavnou príležitosťou pre jednotlivcov, podniky a vlády, aby sa spojili a dohromady vytvorili svetovú „zelenú“ ekonomiku. Pripojte sa k viac než miliarde ľudí zo 190 krajín, ktorí konajú v prospech Dňa Zeme.

História Dňa Zeme sa začala písať v roku 1970 v USA, kedy senátor Gaylord Nelson poveril študenta Harvardovej univerzity Denisa Hayesa organizáciou série environmentálnych protestných stretnutí a výukových programov s cieľom podporiť environmentálne hnutia po celých Spojených štátoch. Prvý Deň Zeme slávil úspech a v Spojených štátoch viedol okrem iného k založeniu Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia a k prijatiu Zákona o čistote ovzdušia, Zákona o čistote vody a Zákona o ohrozených druhoch.

V nasledujúcich rokoch sa iniciatíva Dňa Zeme postupne šírila aj do zahraničia. V roku 1990 bol Denis Hayes opäť požiadaný o zorganizovanie environmentálnej kampane, tentoraz na celosvetovej úrovni. Na celom svete sa podarilo zmobilizovať asi 200 miliónov ľudí v 141 krajinách. Akcia viedla k naštartovaniu iniciatív zameraných na recykláciu a taktiež pomohla pripraviť svetovú verejnú mienku na Summit Zeme v Riu de Janeiro, organizovaný o dva roky neskôr pod hlavičkou Organizácie spojených národov.

Miléniový Deň Zeme v roku 2000 bol tematicky zameraný na globálne otepľovanie a čistú energiu, a svoje podujatia počas neho usporiadalo asi 5 000 environmentálnych skupín z rekordných 184 krajín sveta.

Dnes oslavuje Deň Zeme viac ako miliarda ľudí v 175 štátoch. Deň Zeme sa tak stal najväčším sekulárnym sviatkom, ktorý oslavujú ľudia spoločne na celej planéte bez ohľadu na svoj pôvod, svetonázor či národnosť.

22. apríl tak môžeme smelo považovať za výročie vzniku moderného environmentálneho hnutia.

environmentalistika
1. vedný odbor zaoberajúci sa ochranou a tvorbou životného prostredia
2. okruh, sféra ochrany životného prostredia, ekológia

Ilustračné foto: © University of Calgary, Climate Change
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, Earth Day (anglicky) a Den Země (česky)

Ján Parada, 21. 04. 2010 | Prečítané: 12141 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom