www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @046
Počítadlo


Spam poison

Deň ľudských práv

10. december

Kde: Praha, Klárov (pri stanici metra Malostranská)

Kedy: v sobotu 10. decembra 2011 o 14.00

Čo: Demonštrácia za skutočnú demokraciu

Úspech 15. októbra vyvolal nebývalý impulz ku globálnym akciám. Ľudia sa zjednotili bez ohľadu na hranice do boja za skutočnú demokraciu a práva jednotlivcov. Je nevyhnutné, aby sme v tomto zápase rešpektovali ľudský život a životné podmienky, vrátane prostredia.

Globálna občianska spoločnosť je ohrozená systémom založenom na výkone a nie na ľudských hodnotách. Deň po dni sú potlačované základné slobody a je dôsledne podporovaná chamtivosť menšiny na úkor väčšiny. Táto menšinová sila financuje vojny, potravinárske a farmaceutické monopoly, sponzoruje diktátorské režimy na celom svete, platí ničenie životného prostredia, manipuláciu a cenzúru informácií a obmedzujú transparentnosť systému.

I napriek nášmu odlišnému kultúrnemu zázemiu a spoločenským súvislostiam, všetci trpíme rovnakými hrozbami. Naša sloboda a dôstojnosť je pod útokom vývoja trhu a skorumpovaných vládnych inštitúcií, ktoré sa nechávajú v našich miestnych i globálnych spoločenstvách ovládať nespravodlivosťou a chamtivosťou. Vlády tejto planéty musia pracovať pre ľudí a nie proti nim. Nastal čas postaviť sa za svoje práva spoločne a požadovať práva, aké sme sľúbili v roku 1948 Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, ktorá bola podpísaná a schválená väčšinou vlád vo svete a stala sa základom pre mnoho našich ústav.

Boj za naše práva ako ľudí tvorí základ všetkého, čo sme požadovali v každej ulici a na každej demonštrácii v tomto historickom období globálnej zmeny. Čo môže byť lepším vyvrcholením tohto roku než protest ako celosvetový deň akcií na obranu našich neodňateľných ľudských práv pred tými, ktorí sa ich snažia nám odobrať? Od východu k západu, severu k juhu: na 10. decembra budeme v uliciach a námestiach spoločne požadovať základné princípy, ktoré boli prisľúbené, a sú vlastné každej ľudskej bytosti.

Radi by sme navrhli týždeň okolo 10. decembra (od 10. 12. do 17. 12.) ako čas pre alternatívne formy protestov, ktoré budú k dispozícii po debate medzi nami všetkými. Zámerom je podieľať sa na navrhovaní novej formy činností s tvorivým duchom: môžeme zorganizovať verejné fóra a semináre, flash-moby, môžeme podporiť hnutia v miestnych školách a štvrtiach alebo sa môžeme spojiť s humanitárnymi organizáciami s podobnými cieľmi.

Touto žiadosťou sa obraciame na kohokoľvek, ľudí alebo nezávislé humanitárne organizácie, zúčastnite sa na tomto tvorivom procese. Povedzte nám, aké podujatie ste pripravili na 10. decembra, posielajte návrhy a hlasujte pre tie, o ktorých si myslíte, že sú dobrou spätnou väzbou pre ľudí dole. Budeme ich zverejňovať na webe a šíriť internetom, aby sa ostatní mohli pripojiť, alebo diskutovať.

Chceli by ste sa do hnutia SDT zapojiť a neviete ako? Chceli by ste sa na čokoľvek opýtať? Môžete napísať na skutecnoudemokraciited@gmail.com.

Už prebiehajú diskusie, napríklad Fórum o ľudských právach.

Poďme sa na tom podieľať a zúčastnime sa!

Stránka medzinárodného dňa: 10. december – Take the Square

Stránka českého hnutia: Skutočná demokracia teraz

Stránky Hnutia 15M Dry: ¡Democracia real YA! a Zjednotení za globálnu zmenu

Oznam na stránke: Československej anarchistickej federácie

Noam Chomsky: Ľudské práva v novom tisícročí

Skutočná demokracia teraz!

Nasledovníci Hnutia 15M – nové občianske hnutia

Po celom svete sa ľudia búria proti korporačnému kapitalizmu, proti škrtom vo verejných službách, rozkrádaniu a prelievaniu peňazí z verejných rozpočtov na úhradu dlhov súkromného finančného sektora. Protestujú proti tomu, že pravicové i ľavicové strany napriek svojim predvolebným programom presadzujú po svojom zvolení len záujmy 1 % najbohatších jedincov, ktorí vlastnia väčšinu korporácií a manipulujú vo svoj prospech politiku i masmediálne spravodajstvo jednotlivých štátov.

Všetky tieto občianske nenásilné protesty majú svoj pôvod v španielskom hnutí 15M, pomenovaným podľa dátumu svojho vzniku – 15. mája 2011. Hnutie 15M sa postupne rozrástlo do medzinárodných skupín pod spoločným názvom ¡Democracia real YA! (Skutočná demokracia teraz!), ktoré začali vzájomne spolupracovať.

Výsledkom tejto spolupráce v Európe bol napríklad medzinárodný pochod na Brusel. Pochody začali vo viacerých európskych krajinách. Zo Španielska, Nemecka, Talianska, Holandska a ďalších miest sa vybrali protestujúci, aby sa nakoniec 15. októbra 2011 stretli v Bruseli. Tento hromadný pochod vyvrcholil protestom v rámci globálnej akcie Global Change (Svetová zmena), ktorého sa už zúčastnili ako národné pobočky hnutia Skutočná demokracia teraz!, tak aj medzinárodné hnutia 15. október a OccupyTogether.

Manifest španielskeho hnutia 15M, ktorý sa stal základom neskorších občianskych celosvetových protestov, si môžete prečítať na odkaze www.skutecnademokracie.cz alebo na stránke Občianska spoločnosť v akcii.

Hovorí zhruba toto:

  1. Prioritami každej vyspelej spoločnosti musí byť rovnosť, pokrok, solidarita, sloboda umenia, udržateľnosť rozvoja, sociálna starostlivosť a šťastie ľudí.
  2. V našej spoločnosti by sme mali dodržiavať právo na bývanie, zamestnanosť, kultúru, zdravotníctvo, vzdelanie, účasť v politickom rozhodovaní, právo na osobný rozvoj a práva spotrebiteľov na zdravý a šťastný život.
  3. V súčasnosti sa naša vláda ani súčasný ekonomický systém nestarajú o tieto práva a v mnohých ohľadoch sú prekážkami ľudského pokroku.
  4. Demokracia znamená vládu ľudu (demos = ľud, krátos = vláda), vláda je tvorená každým z nás. Avšak v Španielsku nás väčšina politikov ani nepočúva. Politici by mali vnášať náš hlas do úradov, uľahčiť účasť občanov na politickom rozhodovaní prostredníctvom priamej demokracie, ktorá poskytuje najväčší prínos pre širšiu spoločnosť, a nie bohatnúť a prosperovať na náš úkor, presadzovať diktát hospodárskych mocností a držať ich pri moci systémom dvoch strán v čele raz s PP (konzervatívcami) a raz PSOE (socialistami).
  5. Túžba po moci a jej kumulácia v rukách malej skupiny bohatých vytvára nerovnosť, nespravodlivosť a napätie, čo vedie k násiliu, ktoré odmietame. Zastaraný a neprirodzený ekonomický systém je živený sociálnou mašinériou v rastúcej špirále konzumu, kým sa neopotrebuje tak, že obohatí niekoľko málo ľudí a zvyšok spoločnosti pošle do chudoby. Až kým všetko neskolabuje.
  6. Záujmom a cieľom súčasného systému je kumulácia peňazí bez ohľadu na blaho spoločnosti, plytvanie zdrojov, devastáciu Zeme, vytváranie nezamestnanosti a nešťastných spotrebiteľov. Občania sú ozubenými kolieskami v stroji, ktorý je určený k obohateniu menšiny, čo nezodpovedá našim potrebám. Sme anonymní, ale bez nás by neexistovalo nič, sme to my, ktorí meníme svet.
  7. Kým sa ako spoločnosť nenaučíme nevkladať našu budúcnosť do rúk abstraktnej ekonómie, ktorá znevýhodňuje väčšinu občanov, nemôžeme eliminovať zneužívanie, ktorým teraz mnohí trpíme.
  8. Potrebujeme etickú revolúciu. Namiesto toho, aby sme nadraďovali hodnotu peňazí nad hodnotu ľudského šťastia, musíme peniaze prinútiť, aby nám opäť slúžili. Sme ľudia a nie tovar. Nie som produktom toho, čo si kupujem, prečo si to kupujem a od koho si to kupujem.

K všetkému vyššie uvedenému:

– Som pobúrený.
– Myslím, že je možné to zmeniť.
– Myslím, že by som mohol pomôcť.
– Viem, že to spoločne dokážeme.
– Myslím, že môžem pomôcť.

Viem, že spoločne to dokážeme!

V USA sa vplyv hnutia 15M prejavil vznikom hnutia Occupy Wall Street. Na začiatku tohto hnutia začalo asi 200 ľudí bivakovať na námestí Liberty Plaza v New Yorku na protest proti finančným inštitúciám z Wall Street, ktorých rizikové finančné operácie a hon za bohatstvom bez akýchkoľvek škrupúľ boli príčinou hypotekárnej krízy v roku 2008 a následnej (stále pretrvávajúcej) ekonomickej a finančnej krízy. Teraz sa tento mierumilovný „okupačný“ protest rozšíril do viac ako 800 miest vo svete. A zasiahol spätne aj Európu. Hnutie Obsaďme Wall Street odmieta na svojom chate diskusie o akýchkoľvek politických kandidátoch, náboženstvách a o všetkých politických termínoch končiacich na -izmus (kapitalizmus, socializmus atď.), pretože by tieto témy ľudí len rozdelili.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SDTSkutočná demokracia teraz
– je hnutím rozhorčených ľudí, ktorí chcú vlastnými silami pracovať na posilnení princípov demokracie
– keď sa hovorí o revolúcii, v žiadnom prípade sa nemusí jednať o násilnú zmenu
– hnutie SDT naopak zdôrazňuje princípy nenásilia
– revolúcia pre SDT znamená predovšetkým zásadnú zmenu vo fungovaní politickej a ekonomickej moci, kedy hlavným hýbateľom nebudú už ratingové agentúry, banky a ich skorumpovaní politici, ale my, obyčajní ľudia
Čerpané z: odkazy sa nachádzajú v článku

SDT, 26. 11. 2011 | Prečítané: 53482 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1253
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore