www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @447
Počítadlo


Spam poison

DAV DVA sa rozšíril o nových členov, vedúcou redaktorkou pre 5. číslo DAV DVA bola zvolená Soňa Valovičová

Témou nového čísla bude riziko fašizácie spoločnosti

„Alternatívou voči ľudáctvu je humanistický rozmer všeslovanskej vzájomnosti a internacionálny socializmus tak, ako o ňom písali Novomeský, Husák a Clementis.“

Trnava 24. novembra 2018 – Redakčná rada DAV DVA pri príležitosti diskusie o v poradí piatom čísle časopisu sa konala za bohatej účasti nových spolupracovníkov a členov komunity DAV DVA.

Prvé a tretie číslo DAV DVA

Prvé a tretie číslo DAV DVA.

V systéme rotačného šéfredaktora bola zvolená slovenská poetka, davistka a antifašistka, Soňa Valovičová (autorka básnických zbierok Dňom i nocou, Svitanie, Z denníka opolčenca a ďalších). Témou nového čísla bude téma antifašizmu, ako jedna z významných tém, ktorým sa venovali aj pôvodní davisti, teda zároveň, neskôr aj budúci organizátori Slovenského národného povstania (Novomeský, Husák, Clementis, ale aj Eduard Urx, ktorý zomrel v koncentračnom tábore).

Program zasadania redakčnej rady uviedol Ing. Juraj Janošovský a oboznámil obecenstvo s programom podujatia. Pokračoval spisovateľ Mgr. Roman Michelko, ktorý zdôvodnil, prečo musí redaktorské žezlo odovzdať kolegyni (Roman Michelko bol totiž počas augustovej redakčnej rady zvolený za rotačného šéfredaktora, ale pracovné povinnosti a ďalšie problémy mu znemožnili túto funkciu naplniť). Následne sa chopil slova Mgr. Lukáš Perný, ktorý v zastúpení prečítal tézy od neprítomného Ing. Davida Diczhazyho, ktorý sa ospravedlnil. (zvýšenie propagácie stránky, práca na profile VK.com). Perný následne pripomenul prijatie nových členov, rekordné úspechy čítanosti stránky DAV DVA, videí DAV DVA na sociálnych sieťach a taktiež úspech spolupráce DAV DVA a OZ KOVO pri zbieraní podpisov za referendum k zastropovaniu odchodu veku do dôchodku (aj prítomní podpísali túto petíciu). Apeloval na aktívnu participáciu spolupracovníkov do zdieľania článkov a propagácie DAV DVA aby sa ešte viac utužil komunitný rozmer celého projektu.

Zľava: Ondriaš, Janošovský, Klimek, Mýtnik, Valovičová

Zľava: Karol Ondriaš, Juraj Janošovský, Tomáš Klimek, Eugen Mýtnik, Soňa Valovičová.

Juraj Janošovský a Eugen Mýtnik pripomenuli závery z konferencie Pohľady zľava, ktorej sa DAV DVA zúčastnil a taktiež okomentovali následky diskusie Lorenc vs. Čarnogurský. Janošovský pripomenul, aby súčasní socialisti nerobili chyby svojich predchodcov. Dodal, že v mnohom s diskutérmi nesúhlasil, ale to neznamená, že takéto diskusie netreba viesť. Pripomenul, aby súčasní socialisti dávali priestor aj politickým oponentom a namiesto cenzúry iných názorov viedli diskusie. Roman Michelko k tomu dodal, že práve pluralita rôznych prístupov je to, čo DAV DVA robí unikátnym a kreatívnym.

„Nemôžeme sa uzatvárať a vytvárať si vlastný svet. Nemôžeme byť ako oni. Musíme sa naučiť komunikovať aj s názorovými oponentmi ak je to zmysluplná debata,“ dodal.

Slova sa ujal spisovateľ Roman Michelko

Slova sa ujal spisovateľ Roman Michelko; zľava: Alex Velitš, Lukáš Perný, Tibor Korečko, Roman Michelko, Ľubomír Jánošik, Veronika Hrbáčiková.

Následne predložila svoj koncept piateho čísla Soňa Valovičová, konkrétne tematické okruhy: banderizmus na Ukrajine, zvyšujúca sa popularita retrofašizmu a napokon ďalší extrém – neoliberálny globalizmus a rozširujúci sa militarizmus NATO (korporátny fašizmus). Roman Michelko v tomto kontexte pripomenul dvojaký (kilo)meter pri posudzovaní rastu pravicového extrémizmu na Slovensku voči extrémizmu na Ukrajine či na Pobaltí, a taktiež ignorovanie etymológie slova, ktorá pochádza z Talianska. Taktiež pripomenul, že netreba zamieňať termíny fašizmus a neoliberalizmus, na čo mu Lukáš Perný oponoval pripomienkou, že mnohí súčasní autori píšu o tzv. korporátnom neoliberálnom fašizme, a taktiež pripomenul zločiny Pinocheta, ktoré boli po ekonomickej stránke neoliberalizmom, v otázke prenasledovania názorových oponentov fašizmom. Taktiež pripomenul dva extrémne póly, ktoré generuje práve súčasný režim – fašizáciu ako fanatizmus nacionálny (fanatický autonomizmus) a extrémny neoliberálny globalizmus (snaha o popieranie suverenity národných štátov).

Komunita DAV DVA

Komunita DAV DVA v celej svojej kráse; zľava: Korečko, Perný, Michelko, Demovič, Musil, Hrbáčiková, Peteja, Majerník, Ondriaš, Janošovský, Klimek, Valovičová, Velitš, Klenko, Manda.

O slovo sa prihlásil filozof, docent Vladimír Manda, ktorý pripomenul, že fašizmus generuje systém, rovnako ako v 30. rokoch. Vedec RNDr. Karol Ondriaš, DrSc. navrhol názov čísla „Fašizmus s otáznikom“ v kontexte nastolenia otázok ohľadom závažných rizík spätých s možnou fašizáciou spoločnosti, s čím väčšina účastníkov súhlasila. Vladimír Manda pripomenul, že pravicový extrémizmus (či už liberálny alebo konzervatívny) sa vždy blíži k fašizmu. Následne pripomenul Lukáš Perný antifašistický odkaz DAVu a pozitívnu alternatívu voči ľudáctvu v internacionálnom socializme a mierovej humanistickej dimenzii všeslovanstva, ktorú propagovali Novomeský, Clementis a Husák.

Soňa Valovičová pripomenula taktiež tému Juhoslávie a rok 1999. Do diskusie sa zapojil aj Boris Demovič, ktorý sa špecializuje aj na dejiny Juhoslávie. MUDr. Ctirad Musil pripomenul hlboké historické korene uvedených problémov v spore o územia už od čias Veľkej Moravy. Taktiež Ctirad pripomenul potrebu kultúrnej fronty v ľavicovom hnutí. Navrhol vytvorenie filmovej databázy zaujímavých filmov so sociálnymi a antikapitalistickými motívmi. Mgr. Tomáš Klimek pripomenul rôzne právne úskalia tzv. antiextrémistických opatrení a obecenstvo sa zhodlo jednohlasne na téze, podľa ktorej je nutné kategoricky odmietnuť zásahy štátnej moci do slobody slova (a to aj v prípade hlúpych či nezmyselných názorov). Boris Demovič pripomenul svoju frustráciu nad hlúpnucou mladou generáciou a nad propagandou aplikovanou na školách. Alex Velitš, ako najmladší účastník, taktiež pripomenul, že má podobné skúsenosti s mladými ľuďmi a že presadiť myšlienky sociálnej spravodlivosti v individualistickej spoločnosti je značne náročné. Do diskusie sa zapojil spisovateľ Marián Klenko, ktorý ocenil existenciu iniciatívy DAV DVA ako istého laboratória pre nové myšlienky o budúcej spoločnosti, ktorá môže nastať po veľkom zlome, a to vo všetkých oblastiach od kultúry, ekonomiky až po konkrétne alternatívy pre školstvo a zdravotníctvo. Juraj Janošovský v závere ocenil existenciu komunity ako ostrova pozitívnej deviácie v dobe extrémnej a všadeprítomnej ideologickej propagandy.

Komunita DAV DVA diskutuje

Komunita DAV DVA diskutuje.

V druhej časti sa predstavili (staro)noví a noví spolupracovníci DAV DVA:

Tibor Korečko, prekladateľ a aktivista, navrhol preklady článkov z ruštiny
doc. PhDr. Vladimír Manda, CSc., filozof, pravidelný spolupracovník DAV DVA
PhDr. Marián Klenko, spolupracovník DAV DVA
Veronika Hrbáčiková, nová spolupracovníčka DAV DVA
Ing. Ján Peteja, pôsobil v Klube Laca Novomeského v Žiline, prejavil záujem o spoluprácu s novým DAVom
PhDr. Miroslav Majerník, spisovateľ, spolupracovník DAV DVA
Boris Demovič, spolupracovník DAV DVA
Alex Velitš, spolupracovník DAV DVA
a ďalší.

Tretia časť bola venovaná diskusii o podpore politických kandidátov so sociálnym zameraním v najbližších voľbách. Záver patril voľnej diskusii o ďalších podujatiach DAV DVA a administratívnych opatreniach.

Predbežná uzávierka príspevkov bude polovica decembra 2018. Príspevky čitateľov treba zasielať na dav.dva@protonomail.com.

Novou šéfredaktorkou sa stala Soňa Valovičová

Novou šéfredaktorkou v rotačnom systéme šéfredaktora sa stala poetka, antifašistka Soňa Valovičová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

DAV/DAV/ (čítaj DAV DVA)
– kultúrno-politická revue ľavého spektra
– kultúrno-politická a spoločenská revue nekapitalistickej ľavice, ktorej úlohou je rehabilitácia autenticky ľavicových a socialistických myšlienok do slovenskej spoločnosti 21. storočia
– zároveň poskytuje priestor pre diskusiu a výmenu názorov v autenticky ľavom spektre
Čerpané z: DavDva.sk

Súvisiace články:
Ako poukázať 2 % z dane pre OZ DAV DVA (21.03.2020)
Konferencia s Branislavom Fábrym (11.08.2019)
VÝZVA: Podporte jedinečný projekt – priestor na archiváciu a digitalizáciu starších kníh (25.07.2019)
Povolebná diskusia s Romanom Michelkom v Košiciach (05.05.2019)
Telegram komunity DAV DVA z Trenčína do Davosu (29.01.2019)
Spolupráca ľavicových síl Česka a Slovenska (17.01.2019)
Festival ruských filmov v Košiciach (14.01.2019)
E-knižnica doplnená o tému ideológov a predstaviteľov Francúzskej revolúcie, jakobínov a Babeufovho Sprisahania rovných (12.01.2019)
Aké praktické alternatívy ponúkajú anglo-americkí sociálni filozofi – uvedenie novej knihy Lukáša Perného (22.11.2018)
Ako bude vyzerať svet v roku 2048? (28.09.2018)
Pozvánka na diskusiu s Ľubošom Blahom (14.09.2018)
Branislav Fábry o zbrojení, zákaze Nočných vlkov a cenzúre alternatívnych médií (26.07.2018)
Konferencia o DAV-e, prišiel aj syn pôvodného davistu Daniela Okáliho (15.07.2018)
Univerzitný pedagóg Vladimír Manda vypracoval kritickú analýzu tzv. „anti-extrémistickej“ učebnice Pavla Struhára (22.05.2018)
DAV DVA reaguje na lživé a nepodložené obvinenie Pavla Struhára (12.05.2018)
Podujatie: Homage to Karl Marx (Pocta Karlovi Marxovi) (21.04.2018)
Konferencia Alternatívy pre 21. storočie V. (09.03.2018)
Informačný bulletin a antikonšpiračný leták DAV DVA (14.02.2018)
Vychádza tretie číslo DAV DVA (29.01.2018)
DAV DVA na sociálnej sieti VKONTAKTE (20.01.2018)
Alternatívy pre 21. storočie (IV.) (06.01.2018)
Informačný bulletin DAV DVA (15.11.2017)
Vyšlo 2. číslo časopisu DAV DVA! (12.10.2017)
Konferencia Alternatívy pre 21. storočie III. (06.10.2017)
Prehlásenie redakcie DAV2 a osobností: Prezident z ideologických dôvodov podporuje vandalstvo voči mŕtvym (11.09.2017)
Pozvánka na oficiálnu prezentáciu DAV DVA (25.06.2017)
Prekarizácia práce (04.06.2017)
Jarné upratovanie DAV DVA (27.03.2017)
Prvé číslo časopisu DAV DVA (04.03.2017)
Alternatívy pre 21. storočie (27.01.2017)
Pridaj sa! – Výzva koordinátora sekcie pre praktickú činnosť (04.01.2017)
Finančná zbierka na prvé číslo magazínu DAV DVA (25.10.2016)
Kultúrno-politický magazín DAV/ (17.09.2016)
DAV DVA na prvej celoslovenskej konferencii za obnovu poľnohospodárstva (22.07.2016)

DAV/, 25. 11. 2018 | Prečítané: 684 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1252
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore