www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @126
Počítadlo


Spam poison

DAV DVA na prvej celoslovenskej konferencii za obnovu poľnohospodárstva

Prvá celoslovenská konferencia o obnove poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti Slovenska

Konferencia o obnove poľnohospodárstvaPrvá celoslovenská konferencia o obnove poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti Slovenska sa konala dňa 20. 7. 2016 v Zemianskych Kostoľanoch. Organizátormi konferencie boli Peter Papánek a Štefan Hronček, ktorí na ňu pozvali aj zástupcov politických strán, venujúcich sa vo svojich programoch problematike potravinovej sebestačnosti. Okrem nich sa jej zúčastnili aj ľudia z praxe, zástupcovia občianskych združení (Charta 2015) či slovenskej inteligencie, ľudia z komunálnej politiky, občianski aktivisti a taktiež zástupcovia redakcie novej kultúrno-politickej revue DAV DVA.

Hlavným cieľom konferencie bolo zabránenie predaju slovenskej pôdy do zahraničia a obnovenie potravinovej sebestačnosti Slovenska. Výstupom prvej konferencie bolo spoločné vyhlásenie účastníkov, ktorým chcú zabrániť zmene zákona o zákaze predaja pôdy do zahraničia a ktoré bude odoslané príslušným štátnym orgánom.

Text schváleného vyhlásenia:

„My, účastníci prvej celoslovenskej konferencie o obnove poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti na Slovensku, žiadame slovenské štátne orgány (teda vládu SR, Národnú radu SR a prezidenta SR), aby zastavili legislatívny proces vedúci k predaju poľnohospodárskej pôdy na Slovensku zahraničným právnickým a fyzickým osobám.“

Na tomto vyhlásení sa zhodli všetci prítomní účastníci ako na jednoznačnej žiadosti smerovanej našim voleným predstaviteľom zákonodarnej a výkonnej moci Slovenskej republiky, pričom podkladom bola široká rozprava o nebezpečenstve predaja slovenskej poľnohospodárskej pôdy zahraničným právnickým i fyzickým osobám v rámci Európskej únie.

Toto nebezpečenstvo vyplýva z možných negatívnych dôsledkov takéhoto kroku na zabezpečenie obživy pre obyvateľstvo Slovenska ako aj na životné prostredie Slovenska. Účastníci vychádzali zo skúseností získaných nielen v oblasti poľnohospodárstva a výživy, ale i z celej histórie otvárania sa slovenskej ekonomiky zahraničiu a z alarmujúceho stavu, ktorý z neho postupne vznikol.

V oblasti zabezpečenia obživy obyvateľov sme už dnes odkázaní na dovoz potravín a poľnohospodárskych produktov rastlinnej, živočíšnej a ovocinársko-zeleninárskej prvovýroby. Kým malí slovenskí farmári, súkromne hospodáriaci roľníci ako aj poľnohospodárske družstvá (pre nevhodne vyrokované vstupné podmienky Slovenska do Európskej únie) trpia kapitálovou podvýživou a minimálnymi dotáciami do poľnohospodárstva a potravinárskej výroby, vnútro-európska konkurencia, ktorá nepozná vplyvom integrácie do EÚ hraníc, požíva hlavne v starých členských krajinách výsady lepších dotácií s možnosťou lepších kapitálových pôžičiek a odbytových možností. Naopak, v oblasti výživy sa u nás pomer zahraničného dovozu k tuzemským produktom – pre obchodné reťazce i pre spracovateľský potravinársky priemysel – prehupol na 60 : 40, teda občania sú čoraz viac odkázaní na dovoz. To znamená, že pre efektívnu domácu poľnohospodársku prvovýrobu a domáci potravinársky spracovateľský priemysel zanikajú možnosti v rámci trhového prostredia, obmedzeného limitmi EÚ.

Postupne sa budú konať ďalšie konferencie, na ktorých sa budú operatívne riešiť ďalšie kroky. Medzi prvé nutné kroky (okrem tejto výzvy) patrí podľa názorov, ktoré na konferencii odzneli, aj zorganizovanie občianskeho odporu formou protestných akcií a petícií, pričom túto myšlienku je potrebné čo najviac rozšíriť medzi ľudí. Toto je podľa nich téma, ktorá spája všetkých ľudí na Slovensku naprieč politickým spektrom. Organizátori sú preto presvedčení, že myšlienka osloví mnoho ľudí, ktorí sa k nám pridajú.

Zaznelo množstvo návrhov, z nich vyberáme niektoré.

Jalal Suleiman (podpredseda KSS) uviedol, že je potrebné klásť odpor teraz, keď sa schvaľuje zákon o odpredaji pôdy.

„Ak si máme vybrať medzi EÚ a pôdou, treba jednoznačne povedať – k čertu s EÚ!“ uviedol Suleiman.

Juraj Janošovský (DAV/):

„Je nevyhnutné kvalifikovane obviniť z deštrukcie slovenského poľnohospodárstva politiku EÚ (nespravodlivú, asymetrickú dotačnú politiku, neregulovanú liberalizáciu trhu a iné). Národné orgány nie sú dlhodobo schopné brániť záujmy svojich občanov a vydávajú ich do područia zahraničných záujmov bánk, korporácií, zisku bez ohľadu na budúcnosť krajiny a perspektívy občanov, najmä mladých ľudí.“

MUDr. Andrej Janco (Charta 2015), ktorý viedol schôdzu, kritizoval predaj pôdy a likvidačné dotácie:

„Diskriminácia je to, keď občan SR nemá kapitál a nemôže konkurovať veľkým firmám. Je to diskriminácia slovenských občanov.“

MVDr. Karol Karahuta (SME RODINA – Boris Kollár):

„Potravinová sebestačnosť je základné ľudské právo, ktoré strácame.“

Peter Krupa (ĽS Naše Slovensko) sa zaviazal, že bude tieto veci z konferencie posúvať do parlamentu:

„Tlak občanov je jediná cesta! Poslancov takéto témy nezaujímajú.“

Konferencia o obnove poľnohospodárstvaTáto konferencia nebola posledná. Naopak, Slovensko podľa zúčastnených po prvý raz zažije „horúcu poľnohospodársku jeseň“ vzhľadom k tomu, že na Slovensku sa doposiaľ nezvyklo protestovať na cestách a v mestách tak, ako to robia bežne poľnohospodári vo Francúzsku, v Taliansku a iných krajinách. Jedine zastavenie procesu prijatia zákona o predaji pôdy a zasadnutie ku spoločnému rokovaniu v záujme nájsť riešenie, ako slovenské poľnohospodárstvo oživiť (už nie „zefektívniť“, ale skutočne oživiť), môže obnoviť dôveru občana v orgány štátu a získať podporu celého, nielen vidieckeho obyvateľstva.

Organizátori a účastníci konferencie apelujú na občanov a ubezpečujú ich, že zákon je stále v legislatívnom procese v NR SR, a bude teda prechádzať ešte vládou SR a prezidentom SR. Len mienkotvorné masmédiá si už medzitým „zgustli“ na správe, že „sme boj o pôdu prehrali“, keďže Brusel pôvodný zákon z dielne ministra Jahnátka z minulej vlády vrátil „na prepracovanie a zharmonizovanie s európskou legislatívou“.

Poslanci NRSR, ktorí sa zúčastnili konferencie, dali plénu sľub, že závery konferencie predostrú vo svojich poslaneckých kluboch a budú iniciovať ich plnenie na zasadaní parlamentu.

Spracovala redakcia DAV/ (čítaj DAV DVA), v spolupráci s Petrom Zajacom-Vankom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

DAV/DAV/ (čítaj DAV DVA)
– kultúrno-politická revue ľavého spektra
– kultúrno-politická a spoločenská revue nekapitalistickej ľavice, ktorej úlohou je rehabilitácia autenticky ľavicových a socialistických myšlienok do slovenskej spoločnosti 21. storočia
– zároveň poskytuje priestor pre diskusiu a výmenu názorov v autenticky ľavom spektre
Čerpané z: Dav2Dva.Blogspot.sk

Súvisiace články:
Ako poukázať 2 % z dane pre OZ DAV DVA (21.03.2020)
Konferencia s Branislavom Fábrym (11.08.2019)
VÝZVA: Podporte jedinečný projekt – priestor na archiváciu a digitalizáciu starších kníh (25.07.2019)
Povolebná diskusia s Romanom Michelkom v Košiciach (05.05.2019)
Telegram komunity DAV DVA z Trenčína do Davosu (29.01.2019)
Spolupráca ľavicových síl Česka a Slovenska (17.01.2019)
Festival ruských filmov v Košiciach (14.01.2019)
E-knižnica doplnená o tému ideológov a predstaviteľov Francúzskej revolúcie, jakobínov a Babeufovho Sprisahania rovných (12.01.2019)
DAV DVA sa rozšíril o nových členov, vedúcou redaktorkou pre 5. číslo DAV DVA bola zvolená Soňa Valovičová (25.11.2018)
Aké praktické alternatívy ponúkajú anglo-americkí sociálni filozofi – uvedenie novej knihy Lukáša Perného (22.11.2018)
Ako bude vyzerať svet v roku 2048? (28.09.2018)
Pozvánka na diskusiu s Ľubošom Blahom (14.09.2018)
Branislav Fábry o zbrojení, zákaze Nočných vlkov a cenzúre alternatívnych médií (26.07.2018)
Konferencia o DAV-e, prišiel aj syn pôvodného davistu Daniela Okáliho (15.07.2018)
Univerzitný pedagóg Vladimír Manda vypracoval kritickú analýzu tzv. „anti-extrémistickej“ učebnice Pavla Struhára (22.05.2018)
DAV DVA reaguje na lživé a nepodložené obvinenie Pavla Struhára (12.05.2018)
Podujatie: Homage to Karl Marx (Pocta Karlovi Marxovi) (21.04.2018)
Konferencia Alternatívy pre 21. storočie V. (09.03.2018)
Informačný bulletin a antikonšpiračný leták DAV DVA (14.02.2018)
Vychádza tretie číslo DAV DVA (29.01.2018)
DAV DVA na sociálnej sieti VKONTAKTE (20.01.2018)
Alternatívy pre 21. storočie (IV.) (06.01.2018)
Informačný bulletin DAV DVA (15.11.2017)
Vyšlo 2. číslo časopisu DAV DVA! (12.10.2017)
Konferencia Alternatívy pre 21. storočie III. (06.10.2017)
Prehlásenie redakcie DAV2 a osobností: Prezident z ideologických dôvodov podporuje vandalstvo voči mŕtvym (11.09.2017)
Pozvánka na oficiálnu prezentáciu DAV DVA (25.06.2017)
Prekarizácia práce (04.06.2017)
Jarné upratovanie DAV DVA (27.03.2017)
Prvé číslo časopisu DAV DVA (04.03.2017)
Alternatívy pre 21. storočie (27.01.2017)
Pridaj sa! – Výzva koordinátora sekcie pre praktickú činnosť (04.01.2017)
Finančná zbierka na prvé číslo magazínu DAV DVA (25.10.2016)
Kultúrno-politický magazín DAV/ (17.09.2016)

DAV/, 22. 07. 2016 | Prečítané: 1465 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore