www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @333
Počítadlo


Spam poison

Darwin – človek, jeho veľká cesta a evolučná teória

John van Wyhe

Charles Darwin revolučným spôsobom zmenil chápanie sveta a vnímanie postavenia človeka v ňom. Jeho evolučná teória prirodzeným výberom bola vo svojej dobe úplne šokujúca a kontroverzná, i tak ostáva základom vedných odborov už viac ako 160 rokov.

V knihe Darwin autor John van Wyhe na základe svojho mnohoročného výskumu opisuje podmanivým spôsobom život významného vedca. Od jeho plavieb na lodi Beagle a legendárneho prieskumu na Galapágoch, cez jeho sobáš a ochorenie, až po publikovanie Darwinových kľúčových diel.

Doktor John van Wyhe je historikom vedných odborov na univerzite v Singapure, špecializuje sa práve na Charlesa Darwina. O jednom z najdôležitejších vedcov všetkých čias publikoval už viac než desať kníh. Je aj zakladateľom internetového servera Darwin Online.

Darwin ako prvý dokázal pomocou čisto prírodných procesov vysvetliť pôvod rôznych druhov živých organizmov a ich dokonalé prispôsobenie konkrétnemu prostrediu. (Z úvodu, strana 4.)

Je škoda, že mnoho ľudí dnes Darwinovej práci nerozumie. K pochopeniu základných princípov evolúcie nie je potrebné vysvetľovať zložitosť génov a DNA. Drobné prirodzené rozdiely medzi jednotlivými organizmami, aké pozorujeme medzi nami ľuďmi alebo u našich domácich miláčikov, a skutočnosť, že potomkovia nie sú presnými kópiami rodičov, je prakticky všetko, čo potrebujeme poznať k pochopeniu evolúcie. Ďalším krokom je schopnosť uvažovať o tom, ako sa tieto jednoduché a okamžite pozorovateľné procesy, pokiaľ sa opakujú dostatočne dlho, hromadia a výsledkom je takmer nikdy nekončiaca zmena. (Strana 5.)

Charles Robert Darwin sa narodil 12. februára 1809 ako piate zo šiestich detí. Narodil sa do bohatej šľachtickej rodiny v meste Shrewsbury v grófstve Shropshire.

Majster mnohých odborov

Darwinove schopnosti študovať, zbierať, pitvať, popisovať a katalogizovať sa vyrovnali dosiahnutiu vysokých moderných vedeckých hodností v poltucte vedeckých disciplín. Vo svojej práci sa zaoberal skúmaním mikroskopických polypov rovnako ako prieskumom a rekonštrukciou geologickej histórie celých kontinentov, čím dosiahol majstrovského stupňa kvalifikácie vo viacerých odboroch. Táto skutočnosť a to, že mohol cestovať po celej zemeguli, znamenali, že na rozdiel od ostatných, ktorí si ju predstavovali len na základe čítania, mal spôsob rozšírenia života na Zemi živo pred očami. Darwin študoval tiež život v oceáne. (Strana 72.)

Stret vedy a náboženstva?

V roku 1860 sa o Darwinovej teórii diskutovalo v Oxforde pred veľkým publikom na schôdzi Britskej asociácie pre pokrok vo vede. To, čo sa tam prihodilo, sa stalo jednou z hlavných legiend darvinovského príbehu. K priamemu stretnutiu medzi vedou a náboženstvom údajne došlo, keď sa biskup Samuel Wilberforce opýtal smelého mladého prírodovedca Thomasa Henryho Huxleyho, či pochádza z opice zo strany svojej babičky alebo dedka. Huxley, opäť podľa legendy, odpovedal, že by dal prednosť opici pred človekom, ktorý využíva svoje vlohy k vnášaniu posmechu do vážnej vedeckej debaty. Po pravde, bez ohľadu na to, čo bolo skutočne prednesené, sa debata odvíjala skôr v závislosti na type osobnosti a ega jednotlivcov než ako stretnutie medzi vedou a náboženstvom. (Strana 126.)

Náboženské názory

Mnoho ľudí Darwinovi písali a pýtali sa na jeho náboženské názory, na to, čo sa rozhodol neuverejňovať. Jeho syn Francis spomínal:

„Mal intenzívny pocit, že náboženstvo človeka je predovšetkým súkromná záležitosť, ktorá sa týka iba jeho samotného.“

Mnoho ľudí sa pýtali, či človek môže veriť zároveň v Boha i v evolúciu. Darwin odpovedal:

„Pripadá mi absurdné spochybňovať to, že človek môže byť súčasne horlivý teista i evolucionista.“

Pretože mnoho ľudí bolo presvedčených o oboch.

„Môžem povedať, že môj úsudok často kolíše… Zo svojich najextrémnejších výkyvov som nikdy nebol ateistom v zmysle popierania existencie Boha. Myslím, že všeobecne (a stále viac s tým, že stárnem), aj keď nie neustále, by lepšie vystihoval stav mojej mysle agnosticizmus.“

Francis Darwin po smrti svojho otca zhromaždil spomienky a listy a vytvoril knihu Life and Letters (Život a listy v roku 1887. (Strana 150.)

Revolúcia v ľudskom myslení

Alfred Russel Wallace opísal Darwina ako „filozofa, ktorý spôsobil počas štvrťstoročia väčšiu revolúciu v ľudskom myslení než akýkoľvek človek našej doby – alebo asi všetkých dôb… predložil nám nové ponímanie sveta prírody a teóriu, ktorá je sama osebe silným nástrojom výskumu; ukázal nám, ako pospájať do jedného súvislého celku fakty nahromadené všetkými jednotlivými triedami robotníkov, a preto spôsobil revolúciu v celom štúdiu prírody“.

Alfred Russel Wallace, v citácii od W. B. Carpentera; Charles Darwin: his life and work. Modern Review, 1882, 3: 500 – 524, str. 523.

Citované z knihy Darwin – človek, jeho veľká cesta a evolučná teória, ktorá vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Euromedia Group, a. s. – Knižný klub v edícii Universum. Knihu je možné kúpiť v internetovom kníhkupectve www.knizniklub.cz (ISBN: 978-80-242-6252-9).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Euromedia Group, a. s.Euromedia Group, a. s.
Euromedia Group, a. s. (ďalej len EMG), patrí medzi najsilnejšie a najväčšie firmy podnikajúce v rámci knižného trhu v Českej republike.
Vlastní vydavateľské značky Kalibr (od r. 2018, nadväzuje na značku Knižní klub používanú v rokoch 1992 – 2018), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000), YOLI (od r. 2014), Esence (od r. 2016), Pragma (od r. 2016), Pikola (od r. 2017), Listen (od r. 2018), Laser (od r. 2018) a Brána (tiež 2018). Jednotlivé vydavateľské značky EMG svojím zameraním uľahčujú čitateľovi orientáciu.
V Českej republike zahájila EMG svoju obchodnú činnosť na jar v roku 1991. O rok neskôr začala pod názvom Knižní klub úspešne prevádzkovať čitateľský klub, ktorý počas svojej dvadsaťročnej existencie zaujal už viac než 1 milión čitateľov. V súčasnej dobe má Knižní klub približne 200 000 členov.
EMG je takisto vlastníkom najväčšieho knižného veľkoobchodu v Česku, ktorý zásobuje kníhkupcov, kníhkupecké siete, internetové obchody i hypermarkety produkciou väčšiny tuzemských vydavateľov.
Čerpané z: www.euromedia.cz

Darvinizmus verzus kreacionizmus. Myslíte si, že ktorá teória alebo názor je bližšie k pravde, prípadne pravdivejší? Prípadne, ktorému názoru viac veríte?

darvinizmu, Darwinovým teóriám o evolúcii, evolučnej teórii, evolúcii (Počet hlasov: 68)
(67.33 %)

kreacionizmu, teórii inteligentného dizajnu, stvoreniu sveta inteligentnou bytosťou (napríklad bohom alebo bohmi) (Počet hlasov: 33)
(32.67 %)Celkom hlasovalo: 101

Euromedia, 05. 01. 2020 | Prečítané: 161 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 35
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zbohom sloboda.
11-07-20 * 08:23
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore