www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @002
Počítadlo


Spam poison

Dajte si pozor pri online nákupe vstupeniek na festivaly

Pozor na podvodníkov!

Festival

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 760 × 400 bodov. Zdroj: © glazok – Fotolia.com.

So začiatkom festivalovej sezóny varujeme spotrebiteľov, aby sa vyhýbali nákupu vstupeniek z pochybných online portálov, ktoré sprostredkovane predávajú vstupenky. Kampaň na rozšírenie povedomia spotrebiteľov o rizikách spojených s nákupom vstupeniek od tretej osoby zahajujeme v spolupráci s ďalšími deviatimi spotrebiteľskými organizáciami z Európskej únie. [1]

Pri nákupe vstupeniek od neautorizovaných sprostredkovateľov sa spotrebitelia vystavujú mnohým rizikám.

„Ľudia môžu za vstupenky zaplatiť niekoľkonásobne viac než v oficiálnej distribúcii a následne zistiť, že vstupenky nezodpovedajú popisu alebo sú nepoužiteľné. Bývajú totiž vedené na meno konkrétnej osoby, takže spotrebiteľom môže organizátor podujatia odoprieť vstup na daný koncert, festival alebo športový zápas. Naša skúsenosť z riešenia týchto sporov je taká, že neautorizovaní predajcovia odmietajú vrátiť poškodeným spotrebiteľom peniaze. Zatiaľ na nich nemáme dostatočne efektívne páky, pritom je to problém európskeho rozsahu,“ uvádza Lukáš Zelený, vedúci právneho oddelenia spotrebiteľskej organizácie dTest.

V niekoľkých členských štátoch Európskej únie je systematický online neautorizovaný predaj vstupeniek za účelom zisku zakázaný alebo podlieha prísnym pravidlám. [2] Spotrebiteľom odporúčame, aby si vždy overili, že vstupenky nakupujú za cenu, ktorú nastavil usporiadateľ podujatia. Predovšetkým by mali dbať na to, aby vstupenky kupovali iba prostredníctvom oficiálnych predajných kanálov alebo u autorizovaných predajcov. [3]

„Spolu so zahájením kampane podávame tiež podnet Českej obchodnej inšpekcii, aby prešetrila, či neautorizovaní predajcovia vstupeniek dodržujú všetky pravidlá ochrany spotrebiteľa,“ informuje Lukáš Zelený.

Viac informácií vrátane troch krátkych videí nájdete v článku na našom webe.

Zdroj video záznamu: Časopis dTest.

Zdroj video záznamu: Časopis dTest.

Zdroj video záznamu: Časopis dTest.

Druhotný predaj vstupeniek sa rýchlo rozširuje naprieč celou Európskou úniou a často funguje prekračujúc hranice susediacich krajín s použitím neférových praktík.

„Národné dozorné úrady preto musia spolupracovať, aby problém riadne prešetrili a zaistili férové a transparentné podmienky pre spotrebiteľov, ako vyžaduje spotrebiteľské právo v EÚ,“ uzatvára Zelený.

Pod čiarou

[1] Okrem našej spotrebiteľskej organizácie sa na kampani podieľajú OCU (Španielsko), Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad (Slovensko), Stowarzyszenie Konsumentów Polskich – SKP a Fundacja Konsumentow (obe Poľsko), Test Achats a Test Aankoop (obe Belgicko), Zveza Potrošnikov Slovenije – ZPS (Slovinsko), Kuluttajaliitto – Konsumentförbundet ry (Fínsko) a Európska spotrebiteľská organizácia BEUC. Akcia je rozšírením kampane, ktorú začala v roku 2018 švajčiarska spotrebiteľská organizácia FRC. Pozri: Ticket Check, un front commun pour lutter contre le marché gris. Organizácia FRC sa aj naďalej podieľa na kampani zvyšovaním povedomia o rizikách medzi švajčiarskymi spotrebiteľmi.

[2] Prehľad národných pravidiel upravujúcich predaj vstupeniek možno nájsť na webovej stránke pripravenej sieťou Európskych spotrebiteľských centier: Centre Européen des Consommateurs France.

[3] Autorizovaný predajca je ten, ktorý bol k distribúcii vstupeniek poverený oficiálnym usporiadateľom podujatia. Túto informáciu je možné zistiť na stránkach organizátora podujatia. Spotrebitelia by si vždy mali overiť, či usporiadateľ takýto predaj cez tretiu osobu vôbec umožňuje.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

Máte skúsenosť s podvodmi na internete?

Áno, veľmi negatívnu (Počet hlasov: 50)
(54.35 %)

Áno, ale včas som sa tomu vyhol (vyhla) (Počet hlasov: 13)
(14.13 %)

Nie, dávam si pozor (Počet hlasov: 28)
(30.43 %)

Nie, ešte som sa s tým nestretol (nestretla) (Počet hlasov: 1)
(1.09 %)Celkom hlasovalo: 92

dTest, 08. 06. 2019 | Prečítané: 152 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
03-12-19 * 17:00
 Re: Ťažko
27-11-19 * 19:58
 Re: Je to tak
23-11-19 * 09:44
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore