www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @945
Počítadlo


Spam poison

Cyklokoalícia sčítavala cyklistov v centre Košíc

Výsledky sčítania cyklistov v meste Košice

Týmto sčítaním chceme lepšie pochopiť cyklistickú dopravu v našom meste. Všetky dáta poskytneme mestu Košice a každému, kto sa chce podieľať na tvorbe kvalitnejšej, bezpečnejšej a plynulejšej cyklistickej infraštruktúry pre ľudí jazdiacich na bicykli. Košice zaznamenali vysoký nárast počtu cyklistov v porovnaní so sčítaním z minulého roka. Počet cyklistov sa zvýšil o 60 %.

V týždni od 18. mája prebiehalo v poradí druhé sčítanie cyklistov v Košiciach organizované členmi košickej Cyklokoalície. Počas rannej špičky, v pondelok od 7.00 do 9.00 dobrovoľníci napočítali 641 cyklistov na šiestich dôležitých križovatkách v blízkosti centra mesta. V sobotu 23. mája medzi 16.00 a 18.00 napočítali 1 720 cyklistov, taktiež na šiestich križovatkách v blízkosti rekreačných trás. Pomer mužov a žien v oboch dňoch sčítania bol približne 2 : 1. V porovnaní s meraním zo septembra minulého roka je počet cyklistov dochádzajúcich do práce relatívne podobný, počet rekreačných cyklistov narástol takmer o 90 %.

Počas týždňa sa realizujú vždy dve sčítania, prvé v pondelok od 7.00 do 9.00 – súčet cyklistov v tomto čase reprezentuje tých, ktorí dochádzajú ráno do práce alebo do školy. Druhýkrát sa sčítavajú cyklisti v sobotu od 16.00 do 18.00. Tento súčet predstavuje rekreačných cyklistov.

Pri počtoch cyklistov v rannej špičke však treba brať do úvahy stále aktuálne platiace obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19:

„V týždni počas sčítania sme online dotazníkom zisťovali, ako sa zmenili návyky ľudí týkajúce sa ich dochádzania do práce. Z výsledkov dotazníka sme sa dozvedeli, že až 23 % z opýtaných, ktorí denne dochádzali do práce a teraz pracujú z domu, dochádzali za prácou na bicykli. Taktiež na cestách úplne chýbajú študenti a žiaci dochádzajúci do školy na bicykloch, aj keď v odpovediach dotazníka tvorili len 2,1 % všetkých opýtaných študentov. Teda aj napriek tomu, že počet narátaných cyklistov v rannej špičke je nízky, reálny počet cyklistov oproti minulému roku sa pravdepodobne mierne zvýšil,“ uviedol Juraj Senič, člen košickej Cyklokoalície.

Ako sčítacie miesta počas rannej špičky sa vybrali križovatky: Námestie Osloboditeľov a Štúrova ulica, Námestie Maratónu Mieru a Hviezdoslavova ulica, Trieda SNP a Popradská ulica, Trieda SNP a Toryská ulica, Moyzesova a Poštová ulica, Moyzesova a Alžbetina ulica. Sčítanie rekreačných cyklistov prebiehalo na lokalitách: KVP Kláštor, Trieda KVP / Čičky – majer, Čermeľ / Urbánkova, sídlisko Nad Jazerom – hrádza, Park Anička, Lesopark Furča V rámci sčítania sa zbierali aj doplnkové informácie ako pohlavie cyklistov, typ používaných bicyklov (súkromné alebo požičané), použitie cyklistickej prilby či aktuálne nosenie rúšok.

Adrián Chreň z Cyklokoalície Košice poznamenal:

„Všimli sme si, že až 80 % ľudí dochádzajúcich za prácou na bicykli v ranných hodinách používali ochranné rúško. Toto číslo u rekreačných cyklistov kleslo na 12 %. Treba ale brať do úvahy, že od stredy sa zmiernili nariadenia povinnosti nosenia rúšok na verejnosti. Naopak, počas sobotňajšieho merania sme zaznamenali nárast používania prilby z 25 % na 52 % oproti pondelkovému sčítaniu.“

Ďalej sa sledovali najfrekventovanejšie smery cyklistov cez spomínané križovatky. Vďaka týmto informáciám bude mesto v prípade rekonštrukcií križovatiek schopné zabezpečiť plynulejší chod cyklistov v meste.

Martin Kondáš z cyklopredajne Bicycle Garage uviedol:

„V našom obchode sme zaznamenali väčší záujem ľudí o kúpu bicykla. Museli sme rýchlo reagovať a naskladniť predajňu väčším množstvom bicyklov, a tak byť pripravení na vlnu záujmu ľudí o cyklistiku. Sme radi, že ľudia začínajú jazdiť na bicykli čoraz viac a viac“

Členovia Cyklokoalície Košice plánujú vykonávať podobné sčítania na pravidelne. Zbieraním tohto typu dát budú spolu s mestom sledovať nárast, prípadný pokles počtu cyklistov v našom meste.

Cyklokoalícia Košice je iniciatívou, ktorá presadzuje lepšie podmienky pre pešiu a cyklistickú dopravu v Košiciach a okolí. Je súčasťou celoslovenskej Cyklokoalície, ktorá sa udržateľnej doprave v mnohých mestách a obciach venuje od roku 2011.

Stiahni súbor Výsledky sčítania cyklistov v meste Košice (súbor je vo formáte PDF a má 582 kB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

CyklokoalíciaCyklokoalícia
– občianske združenie podporujúce rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku
Partizánska 7162/2, 811 03 Bratislava-Staré Mesto
IČO: 31800394
Čerpané z: CykloKoalicia.sk

Cyklokoalícia, 31. 05. 2020 | Prečítané: 97 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore