www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @772
Počítadlo


Spam poison

Cohen a Breiner budú headlinermi festivalu MAZAL TOV!

18. – 22. júl 2013

Festival MAZAL TOV!Silný hudobný program, potulky za pamiatkami židovskej architektúry, ale aj výstavy a edukatívne programy – to všetko prinesie druhý ročník Festivalu židovskej kultúry MAZAL TOV! V rámci hlavného programu od 18. do 22. júla v Košiciach sa môžu obyvatelia i návštevníci mesta tešiť aj na nový projekt jednej z najväčších súčasných jazzových hviezd Avishaia Cohena. Festival je určený širokej verejnosti, na niektoré podujatia je vstup voľný.

Peter BreinerFestival MAZAL TOV!, ktorého názov možno z hebrejčiny voľne preložiť ako „Veľa šťastia!“, však nestojí iba na jedinom headlinerovi. O otvorenie tohto unikátneho podujatia sa 18. júla v metropole východného Slovenska postará koncert Petra Breinera s tromi vynikajúcimi sólistami Jozefom Luptákom, Stanom Palúchom, Borisom Lenkom a orchestrom Musica Cassovia. Originálne nie je iba zloženie hudobníkov, ktorí sa v ňom stretli, ale aj program zložený z klasiky, klezmeru a jazzu. Ako skladateľ a aranžér ho na objednávku organizátora festivalu – združenia MoreMusic pripravil absolvent košického konzervatória, v súčasnosti v New Yorku žijúci Peter Breiner.

„Fenomenálny kontrabasista, skladateľ a spevák Avishai Cohen rozhodne patrí medzi najväčšie súčasné jazzové hviezdy. Je to nesmierne kreatívny hudobník s emotívnym prejavom, ktorý si dokáže získat široké spektrum publika – od fanúšikov jazzu až po poslucháčov, ktorí jazz nevyhľadávajú. Jazz obohacuje o orientálnu a latinskoamerickú hudbu. Touto osobitou fúziou zaujal aj Chicka Coreu, s ktorým hrával sedem rokov, než založil vlastné trio a hudobné vydavateľstvo. Je hodné pripomenúť, že spolupracoval aj Bobbym McFerrinom, Aliciou Keysovou, či Herbiem Hancockom,“ priblížila hlavnú hviezdu festivalu jeho umelecká riaditeľka Jana Šargová.

Avishai CohenNový projekt Avishai Cohen Quartet, ktorý uzavrie festival MAZAL TOV! 22. júla, bude mať premiéru v Izraeli iba začiatkom júla. Potom s ním hudobníci vyrážajú na európske turné, ktoré sprevádza obrovský záujem. Podľa dostupných informácií je už väčšina koncertov vypredaná. Cohen vsadil na novú, sviežu zostavu hudobníkov, do ktorej patrí známy saxofonista Eli Degibri, ale aj výrazné mladé talenty – klavirista Nitai Hershkovits a bubeník Ofri Nehemya.

„O to väčšia je radosť nás organizátorov, že sa nám podarilo do ich nabitého koncertnému plánu a vystúpení v najznámejších sálach v Nemecku, Francúzsku či Švajčiarsku zaradiť aj košický Dom umenia,“ dodala výkonná riaditeľka festivalu Mirka Vargová.

V programe nájdu návštevníci aj ďalšie známe mená a hudobné zoskupenia: Budapešť Klezmer Band (20. 7.), ktorému bude „predskakovať“ košický Kaschauer Klezmer Band, Mendelssohnov komorný orchester (18. 7.), hlavného viedenského kantora Shmuela Barzilaia (21. 7.), či maďarské zoskupenie Tzomet so sefardskými piesňami (20. 7.).

V júli, ešte pred začiatkom hlavných festivalových dní, ponúkne festival verejnosti ako sprievodné podujatia obľúbené Potulky so židovskou tematikou – tentokrát nielen v Košiciach, ale aj v Prešove a Bardejove. Všetky tri mestá majú svoje dejiny späté so židovskou komunitou a pozoruhodné pamiatky židovskej architektúry. Sprievodným podujatím festivalu budú aj viaceré výstavy a edukatívne podujatia.

Organizátorom festivalu MAZAL TOV!, ktorého motto znie „Otvárame pre vás okná dokorán“, je občianske združenie MoreMusic.

„Festival sme mohli vlani odštartovať vďaka grantu z projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Príležitosť sme využili a židovskú kultúru chceme aj do budúcna približovať širokej verejnosti. Našim hlavným cieľom je, aby sa aj vďaka festivalu búrali bariéry a posúvali paradigmy. Neznalosť totiž dáva priestor predsudkom a intolerancii a my sa snažíme, aby naopak, naše umelecké ale aj vzdelávacie aktivity ľuďom mysle otvárali,“ dodala Mirka Vargová.

O festivale MAZAL TOV! sa šíria dobré správy už aj v zahraničí. Po úspechu prvého ročníka sa mnoho hostí hlási aj spoza hraníc Slovenska. Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal, MiC Košice a v Návštevníckom centre Košíc. Časť podujatí je voľne prístupná.

Podujatie podporilo Ministerstvo kultúry SR, Košice – EHMK 2013, Generálny konzulát Maďarska v Košiciach, spolok MAZSIKE a Rakúske kultúrne fórum. Záštitu nad festivalom prevzalo Veľvyslanectvo štátu Izrael na Slovensku.

Viac informácií: www.mazaltov.sk

Mazal tov! Festival židovskej kultúry, Košice

PROGRAM

Štvrtok/18. 7.

17.00 Židia v Marseille a v Provensálsku
Prednáša Renée Dray-Bensoussanová /FR/
Renée Dray-Bensoussanová vyštudovala historické a politické vedy v Aix-en-Provence. Je docentkou histórie a členkou Republikovej rady vysokoškolských učiteľov histórie a geografie. Prednáša na univerzitách v Marseille a v Lyone.
V spolupráci s Lóžou B’nai B’rith Concordia Košice
Dom umenia, Moyzesova 66 | vstup voľný
18.30 Komorný orchester Mendelssohn /HU/
Klasické hudobné diela, muzikálové a klezmerové melódie zaznejú v podaní vynikajúceho Komorného orchestra Mendelssohn. Teleso funguje od roku 1983 pod vedením Pétra Kovátsa. Získalo úspechy a ocenenia nielen v Maďarsku, ale aj v Európe a Amerike, spolupracuje s prominentnými dirigentmi.
Program: Leó Weiner, Antal Csermák, Ferenc Jávori, Mike Curtis, Jerry Bock, Ferenc Liszt/Péter Wolf
S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach, v spolupráci s MAZSIKE
Dom umenia, Moyzesova 66 | vstup voľný
20.00 Breiner – Lenko – Lupták – Palúch
s orchestrom Musica Cassovia
Petra Breinera netreba slovenskému publiku predstavovať. Na festivalovom koncerte uvedie koncert s orchestrom Musica Cassovia a vynikajúcimi sólistami – Jozefom Luptákom, Stanom Palúchom a Borisom Lenkom. V programe, ktorý ponúkne diela klasické, klezmerové aj jazzové, bude Peter Breiner v úlohe dirigenta, skladateľa aj aranžéra.
Program: Ernest Bloch, Peter Breiner, Ora Bat Chaim, George Gershwin
Dom umenia, Moyzesova 66 | vstupné: 12,-/9,-/6,- €

Piatok/19. 7.

19.00 Tzomet /HU/
Hudba skupiny Tzomet spája prvky hudobného dedičstva „sefardim“ (španielskych židov) a „mizrachim“ (židov Blízkeho, Stredného východu a Severnej Afriky) s hudobnými vplyvmi južnej Európy, moderným groove a jazzovými prvkami. Pre košický koncert pripravili východné melódie okorenené východoeurópskou tradičnou hudbou.
S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach, v spolupráci s MAZSIKE
Evanjelický kostol, Mlynská 23 | vstup voľný

Sobota/20. 7.

19.30 Klezmer Night
Kaschauer Klezmer Band /SK/
Budapest Klezmer Band /HU/
Na festivale židovskej kultúry nemôže chýbať klezmer! Kaschauer Klezmer Band, ktorý sa vo svojich začiatkoch inšpiroval práve hudbou Budapest Klezmer Band, nás zahreje pred hlavným hudobným hosťom večera. Budapest Klezmer Band pretvára tradičnú židovskú hudbu stredovýchodnej Európy na výnimočný umelecký zážitok.
S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach, v spolupráci s MAZSIKE
Historická radnica, Hlavná 59 | vstup voľný

Nedeľa/21. 7.

15.00 Tvorivá dielňa s Janou Bučkovou /SK/
Poznáte príbehy, ktoré mapujú židovskú históriu? Na tomto workshope si ich niekoľko rozpovieme a náš príbeh zvečníme. Budeme pracovať s technikou potlače, ktorú budeme aplikovať na látku, a tú neskôr môžete doma použiť ako dekoračnú tkaninu. Budú to také príbehy v odtlačkoch.
Čajovňa AMANA, Alžbetina 55 | vstup voľný
19.00 Kantor Shmuel Barzilai /AT/
Hlavný kantor Židovskej náboženskej obce vo Viedni Shmuel Barzilai uvedie koncert liturgických, jidiš a izraelských piesní.
Koncert podporilo Rakúske kultúrne fórum
Synagóga na Puškinovej ulici | vstupné: 5,-/3,- €

Pondelok/22. 7.

19.00 Avishai Cohen Quartet /IL/
Fenomenálny izraelský kontrabasista, spevák a skladateľ Avishai Cohen rozhodne patrí medzi najväčšie súčasné jazzové hviezdy. Na festivale „Mazal tov!“ sa predstaví so svojím novým projektom Avishai Cohen Quartet, ktorý bude mať premiéru začiatkom júla 2013 v Izraeli.
Avishai Cohen – kontrabas/basgitara & vokály, Nitai Hershkovits – klavír, Ofri Nehemya – bicie, Eli Degibri – saxofón
Dom umenia, Moyzesova 66 | vstupné: 15,-/12,-/8,- €

Sprievodné podujatia

Yuri Dojc: Last Folio

11. 6. – 28. 8.
výstava fotografií Yuriho Dojca
organizátori: Košice – EHMK 2013, ŽNO Košice, Portobello Media/ Studio Yuri Dojc
Synagóga na Zvonárskej ulici | vstup voľný

Potulky

6. – 7. 7. Židovské Košice
13. – 14. 7. Židia v dejinách Prešova
21. 7. Židia III. – Bikur Cholim (Bardejov)
Partnermi Potuliek sú MiC Košice, Mesto Prešov, Náš Bardejov o. z.

Synagogálna architektúra v strednej Európe 1782 – 1994

10. – 25. 7.
Výstava fotografií Rudolfa Kleina /HU/
Organizátori: MAZSIKE, MÉSZ
Galéria Bašta, Hrnčiarska 7

Kníhkupectvo ARTFORUM na festivale

Na festivalových koncertoch 18., 20. a 22. júla bude možné kúpiť knihy so židovskou tematikou z ponuky Artfora.

Pod čiarou

Organizátor festivalu:
MoreMusic

Partneri festivalu:
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Košice – EHMK 2013, Generálny konzulát Maďarska v Košiciach, MAZSIKE – Maďarský kultúrny židovský spolok, Rakúske kultúrne fórum Bratislava, Visit Košice, B'nai B'rith Concordia Košice, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku,Vojčík & Partners, Festival židovskej kultúry v Krakove, ARTFORUM, Svetozár Šomšák – grafický dizajn a typografia, Čajovňa AMANA, Zajtrajšie noviny

Autorka fotografie Petra Breinera: Gulnara Samojlová;
autorka fotografie Avishaia Cohena: Lucille Reybozová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MoreMusic
občianske združenie
Trieda SNP 61/A
040 11 Košice
Čerpané z: www.mazaltov.sk

MoreMusic, 24. 06. 2013 | Prečítané: 1739 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (3 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 32
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore