www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @520
Počítadlo


Spam poison

Čo priniesol 7. ročník konferencie Cyklistická doprava 2015

Počas dvoch dní konferencie vystúpili domáci i zahraniční odborníci z Českej republiky, Holandska, Nemecka a Poľska

V Banskej Bystrici sa uskutočnil v poradí už 7. ročník medzinárodnej konferencie Cyklistická doprava. Prvýkrát v histórii konferencie záštitu prevzalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Ministerstvo životného prostredia SR.

Konferenciu slávnostne otvoril štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, František Palko, primátor mesta Banská Bystrica, Ján Nosko a riaditeľ Nadácie Ekopolis, Peter Medveď.

Počas dvoch dní konferencie vystúpili domáci i zahraniční odborníci z Českej republiky, Holandska, Nemecka a Poľska.

„Význam Plánov udržateľnej mobility (PUM) vysvetlila Dana Sitányiová zo Žilinskej univerzity. Michal Dekánek z Ministerstva dopravy následne predstavil metodiku tvorby plánov mobility PUM. Podobne aj Pavol Kristeľ (MPRV SR) informoval o možnostiach a podmienkach čerpania dotácií z operačného programu IROP na tvorbu PUM a projektov, ktoré sú v súlade s princípmi PUM,“ uvádza Ján Roháč z Nadácie Ekopolis.

Druhý blok prednášok bol zaujímavý tým, že sa predstavili skúsenosti zahraničných miest. Najskôr Jan Rickmeyer, ktorý je cyklokoordinátorom v meste Lipsko, ukázal ako je dôležité plánovať dopravu v systematickom prístupe a taktiež priblížil, čo všetko sa musí vziať do úvahy. Zároveň predstavil aj inovatívne riešenia, ktoré realizovalo Lipsko v poslednom období. Nasledovala prednáška Aleksandra Wiaceka, mestského cyklokoordinátora z poľského mesta Lublin, ktoré patrí medzi mestá, kde sa cyklodopravy začala prebúdzať. Okrem iného predstavil spôsob výuky a trénovania občanov tak, aby boli schopní jazdiť na bicykli v premávke.

„Ján Šindelář z Brno na Kole hovoril vo svojej prednáške o význame dát, prieskumov pri presadzovaní podmienok pre cyklistov. Spomenul, ako je dôležité realizovať prieskumy na odbornej úrovni a nie tak, ako sa často realizujú v niektorých mestách. Poukázal na fakt, že kvalitne získané dáta môžu potom pomôcť pri vyvrátení mýtov, ktoré často panujú o cyklistoch,“ dopĺňa Marián Gogola z OZ Mulica.

Prvý deň sa slávnostne zakončil galavečerom, ktorý bol spojený s vyhlásením výsledkov kampane ETM 2015 a ocenením víťazných samospráv. Do národnej súťaže ETM 2015 sa prihlásilo štrnásť samospráv (v roku 2014 ich bolo desať): Banská Bystrica, Bojnice, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Levice, Lučenec, Martin, Moldava nad Bodvou, Prešov, Prievidza, Svit, Štúrovo a Žilina. Kategóriu národnej súťaže ETM 2015 Aktívna samospráva vyhrala Žilina, ktorá podľa členov hodnotiacej komisie najlepšie preukázala schopnosť motivovať subjekty pôsobiace na jej území k vzájomnej spolupráci a spolupatričnosti smerujúcej k realizácii aktivít a trvalých opatrení v oblasti mobility. Za originálnu aktivitu Deň bez áut – parkovisko v centre mesta trochu inak bola ocenená Banská Bystrica. Organizátori tejto aktivity vytvorili pri banskobystrickom Barbakane improvizovanú triedu, kde sa študenti miestneho Gymnázia Mikuláša Kováča naučili viac o histórii mesta, ekológii a ekologických spôsoboch prepravy. Moldava nad Bodvou si prevzala ocenenie za efektívne trvalé opatrenie, ktorým je Integrovaný dopravný uzol. Výsledkom je integrácia železničnej, autobusovej a individuálnej dopravy v meste. Kategóriu Originálna tematická fotografia vyhralo mesto Levice.

„Druhý deň sa niesol taktiež v zaujímavom duchu. Prvá prednáška bola odštartovaná národným cyklokoordinátorom Petrom Klučkom, ktorý hovoril o tom, ako to vyzerá a čo sa plánuje na zlepšenie podmienok pre cyklistov na národnej úrovni. Náš ďalší hosť Sjors van Duren (Mesto Arnhem Nijmegen) ukázal, že aj v Holandsku majú problémy pri presadzovaní cyklotrás, avšak povedal, že je nutné neustále pracovať na zdokonaľovaní cyklistickej infraštruktúry a jej aktualizácii. Prítomných taktiež pozval do Holandska, kde sa v roku 2017 bude konať v meste Arnhem – Nijmegen konferencia Velo-city 2017,“ uvádza Andrea Štulajterová z OCI BB.

Nasledovala prednáška Radovana Červienku (Dopravoprojekt), ktorý predstavil možnosti navrhovania cyklistickej infraštruktúry podľa nových technických podmienok a možnosti na ich aktualizáciu. Marián Gogola (OZ MULICA, Žilinská univerzita) prednášal o vývoji cyklodopravy v meste Žilina, pričom ukázal aj na dobré, ako aj zlé príklady v budovaní podmienok pre cyklistov. Následne Andrea Štulajterová (OCI BB) predstavila výsledky národnej kampane Nechajme auto doma, ako aj skúsenosti s organizovaním viacerých podporných kampaní.

Ďalší zahraničný hosť Jaroslav Martínek predstavil koncepciu Asociácie miest s dobrou adresou, pričom ukázal, že nestačí predstavovať riešenie cyklodopravy iba z pohľadu technického, ale práve z pohľadu miest, kde sa dobre býva.

„V ďalšej časti hovoril Marek Modranský o skúsenostiach s využívaním cyklobusov v Banskej Bystrici a okolí. Technické možnosti využívania sčítačov a dát o cyklistov prezentoval Ján Roháč z Nadácie Ekopolis, ktorý sa venoval vo svojej prezentácii skúsenostiam z používania sčítačov na Slovensku,“ približuje Radovan Červienka z Cyklodoprava.

Veľmi zaujímavú prednášku o spojení cykloturizmu a biznisu mal Juraj Flamík, ktorý hovoril o skúsenostiach s realizáciou Moravských vínnych cyklostezek, ktoré ako turistický produkt v spojení s bicyklom dokázali vygenerovať pridanú hodnotu nielen pre región, vinárov, ale aj pre podnikateľov a samozrejme aj pre turistov. Poslednou prednáškou bola prezentácia Juraja Hlatkého za Žilinského samosprávneho kraja, ktorý hovoril o skúsenostiach s rozvojom cyklotrás v podmienkach SR, ako aj o problematike značkovania cyklotrás, ktorá nie vždy býva zo strany štátnych inštitúcii docenená.

„Myslíme, že tento ročník priniesol určite veľa poznatkov, ktoré pre takmer 90 účastníkov priniesli hostia z viacerých krajín, ako aj domáci odborníci. Teší ma, že každoročne rastie záujem aj zo strany samosprávy a nie je to už len konferencia aktivistov alebo odborníkov. Veríme, že tento trend bude pokračovať aj v ďalšom období,“ uzatvára Marián Gogola z OZ Mulica.

Foto:

Cyklistická doprava 2015Cyklistická doprava 2015Cyklistická doprava 2015
Cyklistická doprava 2015

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Súťaž Pre vodu 2016 (23.11.2015)
V Bratislave sa uskutoční medzinárodný seminár VODA V MESTE (02.11.2015)
Stromom roka 2015 sa stala hruška z Bošáce (27.10.2015)
„Za málo peňazí veľa muziky“ – dôkazom sú projekty Blokového grantu švajčiarsko-slovenskej spolupráce (22.10.2015)
Je tu desiaty ročník grantového programu Zelené oázy (21.10.2015)
Druhý ročník inšpiratívnej konferencie Áno, dá sa to! (20.10.2015)
Súťaž Pre vodu 2016 prinesie riešenia pre slovenské obce (20.10.2015)
Vďaka zákazníkom spoločnosti METRO pribudnú na Slovensku ďalšie štyri zelené výsadby (16.10.2015)
Blíži sa druhý ročník inšpiratívnej konferencie Áno, dá sa to! (14.10.2015)
Nordic walking nás spája (17.09.2015)
16. septembra budeme diskutovať o výzvach, ktoré sú na Slovensku pri plánovaní peších zón (07.09.2015)
Bývalý vojenský areál premieňajú Martinčania na oddychový priestor (26.08.2015)
BEEznis – včelárenie ako cesta vzdelávania a sociálneho podnikania (14.08.2015)
V Horši pri Leviciach vznikol prameň osvieženia (07.08.2015)
Ovce alebo vlky? Slovenskí a nórski odborníci a poľnohospodári našli spoločne riešenie ako zabezpečiť ich bezpečné spolužitie (31.07.2015)
Komunitné centrum menšín vo Veľkom Krtíši učí obyvateľov starať sa o svoje bývanie (23.07.2015)
Žiaci základnej školy z Oravskej Jasenice pomáhali pri výsadbe ovocného sadu (29.06.2015)
Slávnostné otvorenie nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave (19.06.2015)
Ornitologické pozorovania v obnovenej rekreačnej zóne Anička (09.06.2015)
8. júna budeme diskutovať s odborníkmi o rozvoji cyklodopravy v meste (03.06.2015)
Na Slovensku realizujeme nový program rozvoja rómskych komunít (28.05.2015)
V Banskej Bystrici oslávia Deň susedov (21.05.2015)
Dobrovoľníci obnovujú Zbojnícky chodník na Poľane (14.05.2015)
Deň Afriky oslávime aj na Slovensku! (14.05.2015)
Stromy v meste: problém pre ľudí alebo pre stromy? (13.05.2015)
Do 20. mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2015 (12.05.2015)
Do 11. mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2015 (29.04.2015)
Stromy v meste: problém pre ľudí alebo pre stromy? (29.04.2015)
V Martine vzniká chodník zdravia a poznania (25.04.2015)
Pre pracovníkov a lídrov neziskových organizácií sú pripravené mnohé vzdelávacie podujatia (25.04.2015)
V cestovnom ruchu je prvoradý zážitok (15.04.2015)
Do práce na bicykli chce jazdiť vyše 30 samospráv (08.04.2015)
Registrácia na Jump Slovensko 2015 otvorená (02.04.2015)
Na Slovensku sa zazelenie 19 miest (31.03.2015)
Program Pohoda za mestom podporil oživenie ďalších 5 rekreačných miest (30.03.2015)
Tri prezentácie o turizme, turistoch, odborníkoch a amatéroch v cestovnom ruchu (30.03.2015)
Ktorý strom získa titul Strom roka 2015? (24.03.2015)
O podporu z programu Pohoda za mestom sa uchádza 41 projektov (10.03.2015)
Európskym stromom roka 2015 je dub z Estónska (06.03.2015)
Mestá a ich obyvatelia, alebo ako urobiť mestá obývateľnejšími? (26.02.2015)
V 6 slovenských mestách sa uskutočnia školenia na tému Zvyšovanie účasti obcí a verejnosti na procese EIA (25.02.2015)
Do konca februára môžete rozhodnúť o víťazovi ankety Európsky strom roka (20.02.2015)
V obci Hrubý Šúr vzniklo nové ekocentrum (18.02.2015)
Do 25. februára 2015 sa môžu projekty na oživenie rekreačných miest uchádzať o podporu z programu Pohoda za mestom (17.02.2015)
V Prešove sa uskutoční záverečná konferencia k projektom Rozvíjame komunity a Komunita na ceste k prosperite (09.02.2015)
Konferencia na tému Biologicky rozložiteľné odpady (06.02.2015)
Konferencia o plánovaní rozvoja miest vo svetle adaptácie na zmenu klímy (05.02.2015)
Zvoľte si najsympatickejší strom Európy (02.02.2015)
Projekty na oživenie rekreačných miest môžu získať podporu z programu Pohoda za mestom (12.01.2015)

Nadácia Ekopolis, 09. 10. 2015 | Prečítané: 727 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom