www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @198
Počítadlo


Spam poison

Čítačka s Benjamínom Škrekom

Rád by realizoval svoj filmový scenár

12. júna 2019 sa o 17. hodine uskutočnila v poradí už 15. čítačka s Benjamínom Škrekom, spisovateľom, básnikom, aforistom, blogerom, rozhlasovým a divadelným dramatikom z Trnavy.

I napriek veľkému teplu prišlo asi dvadsať divákov, ktorí sa nenechali odradiť ani horúcim slnkom a ani prudkým schodiskom vedúcim do miestnosti Artotéky v priestoroch Mestskej knižnice v Bratislave. Tam sa totiž naše čítačky konajú. Úlohu moderátora prevzal tentoraz Stano Hrda z občianskeho združenia Sofia. Po úvodných slovách privítania Stanka Hrdu si slovo zobral sám spisovateľ. Porozprával nám o mieste svojho rodiska, čo sú Hrnčiarovce nad Parnou. Vyrastal v prostredí, kde sa veľmi tvrdo hovorilo, a keď mal nastúpiť do školy, zľakol sa tej „mäkkej“ slovenčiny ostatných detí. O literatúru sa zaujímal neustále, a preto jeho štúdium na vysokej škole smerovalo k tejto oblasti.

Benjamín ŠkrekoBenjamín Škreko vyštudoval odbor knihoveda a vedecko – technické informácie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po celý život pracoval ako novinár. V dnes už legendárnom satiricko-humoristickom časopise Roháč pracoval 17 rokov. Spomínal, ako im písali čitatelia a upozorňovali ich na rôzne nešváry danej doby. Redakcia Roháča potom tieto podnety spracovala v humornej podobe a uverejnila ich. Spomenul ako vznikol názov jeho knižného debutu Výhovorka, kde boli spoluautori Milka Lopašovská a Tomáš Janovic.

Počas besedy nám prečítal niektoré básničky. Zaujala nás najmä tá pod názvom PER ASPERA. Keď nám ju pán Škreko dočítal, museli sme požiadať o jej „preklad“. Báseň totiž tvoria slová z básní Pavla Országha Hviezdoslava. A ten je, priznajme si, súčasníkovi vo vyjadrovaní dosť vzdialený. No po vtipnom výklade pána Škreka sme jej hneď porozumeli. Tu sa už aj začali klásť otázky ako napríklad, či pripravuje knihu v trnavskom nárečí. Odpoveď bola záporná, a to vraj pretože ho už predbehli iní spisovatelia, napríklad Zuzka Zguriška.

Na záver čítačky nám ešte prezradil, že by rád realizoval svoj filmový scenár, nakoľko tento žáner ešte nerealizoval. Takže držíme palce, a tešíme sa na ďalšie stretnutie s týmto múdrym a hravým autorom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

LesanaLesana Královičová
– členka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)
– má rada divadlo, kultúru, knihy a chodenie do prírody
– písanie jej robí radosť
Čerpané z: vlastný zdroj, www.facebook.com

Lesana Královičová, 15. 06. 2019 | Prečítané: 127 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Aký je váš názor pri zániku mandátu poslanca NR SR ohľadom odstupného, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin?


Celkom hlasovalo: 24
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore