www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @707
Počítadlo


Spam poison

Čierne porciované čaje – povzbudia, neuškodia, neoslnia

Test čierneho čaju 2019

Čaj

© Congerdesign (Pixabay).
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 760 × 400 bodov.

Mnohí z nás začínajú deň šálkou čierneho čaju a určite by sme sa ráno radi naštartovali dobre a bezpečne. Pozreli sme sa teda, ako nášmu prianiu dokážu vyhovieť vreckové čierne čaje ponúkané v supermarketoch. Ako obvykle sme hľadali nežiaduce aj žiaduce látky. Nezabudli sme ani na ochutnávku. Opäť sme odhalili problémy s pesticídmi, po najhoršej známke sme však tentoraz siahnuť nemuseli.

Čaj v sklenenej nádobe

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 020 × 1 024 bodov.

Niekto si dá ráno kávu, iný zas čaj. My by sme však s výberom vhodného nápoja mali poradiť obom skupinám. Káva už naším testovaním prešla a teraz sme pripravili test čiernych čajov. Zo širokej ponuky sme si vybrali zmesi čiernych čajov predávaných v čajových vrecúškach − skrátka obyčajný čierny čaj, ktorý sa často pije ako doplnok k raňajkám.

Čaj Teekanne Black LabelDo laboratória sme poslali 12 vzoriek čaju nakúpených v českých obchodoch a k jednému z nich − Teekanne Black Label – sme pre porovnanie zaobstarali aj nemeckého dvojníka.

V prvom bloku chemických analýz sme zisťovali množstvo žiaducich látok − kofeínu, teobromínu a antioxidačnú aktivitu. Kofeín a teobromín stoja za povzbudzujúcimi účinkami čaju. Vďaka antioxidačnej aktivite čaj dokáže organizmus chrániť pred škodlivými účinkami tzv. voľnými radikálmi. Tie sú nebezpečné najmä pre svoju schopnosť narušovať bunkové štruktúry a DNA.

Za povzbudzujúce účinky vďačí čaj predovšetkým kofeínu, nápoj čierneho čaju je zhruba o polovicu slabší než káva. V grame sušených listov čierneho čaju je priemerne 15 – 50 mg kofeínu, pričom hodnoty kolíšu v závislosti na druhu čajovníka a mieste pestovania.

„Najvyššiu koncentráciu kofeínu sme zistili u dm Bio Schwarzer Tee – v grame lístkov to bolo 26,1 mg. Druhý v poradí bol Ahmad Tea English Breakfast, kde na gram čaju pripadlo 25,7 mg kofeínu. Pripravíte s ním ale silnejší nápoj než s prvým menovaným, pretože vrecúško obsahuje vyššiu gramáž čaju,“ hovorí Hana Hoffmannová.

Najmenej kofeínu laboratórium namerala pri značke Albert, a to 15,2 mg/g. Nízku koncentráciu kofeínu však výrobca kompenzuje veľkosťou vrecúška. V prepočte na jednu porciu tak značka Albert obsadila až tretiu pozíciu od konca pred výrobkami Jemča Pigi Čaj a Dukat English Breakfast.

Množstvo kofeínu na šálku/plechovku

Množstvo kofeínu na šálku/plechovku.
Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 034 × 573 bodov.

Okrem kofeínu čaj obsahuje tiež teobromín – alkaloid, ktorý si možno skôr než s čajom spojíte s kakaom. I teobromín má povzbudzujúce účinky, avšak slabšie než kofeín. Podpriemerné množstvo laboratórium zistilo pri trojici Albert Černý čaj, Jemča Pigi čaj a Tesco Black Tea. Najlepšie dopadol pri hľadaní teobromínu Ahmad Tea English Breakfast.

Čaje sú tiež známe svojou antioxidačnou aktivitou. Znamená to, že dokážu zneškodňovať tzv. kyslíkové radikály – reaktívne častice, ktoré môžu v tele poškodzovať bunky alebo molekuly DNA. Antioxidačná aktivita sa pri rôznych druhoch čaju odlišuje. Silnejšia je pri čaji oolong a zeleného, pri čiernych čajoch je nižšia. Najlepšie antioxidačné schopnosti v teste preukázali Ahmad Tea English Breakfast, dm Bio Schwarzer Tee a Lipton Yellow Label. Slabšie si v tejto disciplíne naopak viedli Teekanne Black Label, Pick-wick Ranní Classic a čaje Jemča a Albert.

Ďalej sme pátrali po nežiaducich látkach. Z nich sme vytypovali polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), pesticídy a antrachinón. Najslabším miestom čiernych čajov bol, podobne ako v iných čajových testoch, pesticídový koktail. Nájdené zvyšky pesticídov síce zodpovedali predpísaným limitom, no v niekoľkých čajoch sme našli niekoľko rezíduí naraz.

Druhá časť chemických analýz cielila na nežiaduce látky. Laboratórium sa najprv zameralo na polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), ktoré môžu byť karcinogénne a do potravín sa zvyčajne dostávajú z vonkajšieho prostredia, napríklad zo spalín.

„Na tieto látky sme narazili vo všetkých testovaných vzorkách, ale našťastie v malom množstve. Vôbec najlepšie dopadol čaj značky Old England, ktorý bol takmer čistý,“ uvádza Hoffmannová.

Testy sa zamerali i na látku antrachinón, ktorá sa zvyčajne radí medzi pesticídy, avšak v čajoch sa môže objaviť nielen nejaký pozostatok ochrany pred škodcami, ale rovnako ako vonkajší kontaminant prichádzajúci napríklad z papierových obalov. Pri značkách Pickwick, Tesco, Jemča a Albert sa obsah antrachinónu pohyboval tesne pod povoleným limitom.

Čajové vrecúška

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 920 × 805 bodov.

Cieľom testu bolo tiež overiť, či čaje nemajú problém s pesticídmi – laboratórium pátralo po 600 látkach a aspoň jednu z nich našla vo všetkých vzorkách.

„Dobrou správou je, že zistené koncentrácie jednotlivých pesticídov neprekročili povolené limity. Horšou správou je, že niektoré čaje mali problémy s pesticídovým kokteilom,“ konštatuje Hana Hoffmannová.

A dodáva:

„Len po jednej látke sme našli v trojici čajov značiek Albert, Lidl/Lord Nelson a Zlatý šálek. Naopak najvyšší počet pesticídov laboratórium detekovalo v čajoch Teekanne Black Label, Lipton Yellow Label a Ahmad Tea English Breakfast. Našli sme v nich 5 až 7 rezíduí naraz.“

Pri ochutnávke sme na raňajkové zmesi čiernych čajov nekládli žiadne špeciálne nároky. Dôležité pre nás bolo, aby čaje dobre chutili a nenechali vyniknúť nepríjemné príchute a pachy. Pri ochutnávke sme nenarazili na žiadny zásadný problém, no žiadny z čajov nás ani nijako zvlášť nezaujal.

Chuťou testovaných čajov neboli hodnotitelia práve nadšení. Čaje si napospol odniesli priemerné známky. Najmenej odborníkom chutil čierny čaj Albert, predovšetkým kvôli ťaživej chuti. Navyše sa pri tomto čaji sťažovali na drevitú pachuť, ktorá im vadila i pri značke Tesco. Najlepší dojem na komisiu urobil čaj Teekanne Black Label, ktorému dobré skóre pokazila len príliš svetlá farba.

Prehľad testovaných čiernych čajov nájdete na webovej stránke www.dtest.cz/cerny-caj. Kompletné výsledky testu prinieslo septembrové vydanie časopisu dTest 9/2019.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 25. 09. 2019 | Prečítané: 571 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore