www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @933
Počítadlo


Spam poison

Chýbajú učebnice, nebude Monitor 5, nemáme dostatok asistentov

Poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling sa vyjadril k vážnym nedostatkom na ministerstve školstva

Na ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu vládne chaos, ktorý sa nerieši, a preto sa šíri ďalej – postihuje školy, učiteľov i žiakov, tvrdí poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling.

„Nemáme dostatok učebníc, nebudeme vedieť, aké výsledky majú naši žiaci a nemáme dostatok asistentov učiteľov. To sú tri vážne nedostatky, ktoré ovplyvňujú tak školy, ako aj samotných pedagógov a študentov,“ uviedol poslanec za SaS.

Gröhling zdôraznil, že ministerstvo dodalo iba 41 % z objednaných učebníc.

„Na aktuálny školský rok školy objednali 2 262 797 učebníc, no rezort školstva doposiaľ vyhovel objednávkam v počte sotva 925 000 kusov. Rodičia tak budú musieť opäť raz zaplatiť učebnice, ktoré ich deti nutne potrebujú. Považujem to za zlyhanie ministerstva školstva.“

Ďalším problémom je podľa experta SaS na školstvo, že tento rok sa neuskutoční overovanie a zisťovanie vedomostí žiakov, ktoré poznáme pod názvom Monitor 5, lebo organizácia patriaca pod ministerstvo školstva (NÚCEM) nedostala financie na testovanie piatakov základných škôl.

„Doteraz ministerstvo na výsledky testovania vôbec nereagovalo, nepomáhalo školám a učiteľom a nerieši to, či sa naši žiaci zlepšujú alebo zhoršujú. Tentoraz zašla situácia až tak ďaleko, že na ministerstve výsledky nechcú už ani len poznať,“ poznamenal Branislav Gröhling.

Podľa Gröhlinga je alarmujúci stav, keď asistenta učiteľa dostala iba každá tretia škola, ktorá o neho požiadala.

„Ministerstvo aktuálne vykrýva iba 34 % zo žiadaných úväzkov. V súčasnosti dosiahlo vykrytie asistentov historické minimum,“ povedal Gröhling.

Riešenia SaS

Poslanci za SaS na čele s Branislavom Gröhlingom ešte v máji navrhovali vyriešiť problém s dodávaním učebníc tak, aby sa prestali obstarávať učebnice centrálne, keďže tento systém neustále zlyháva.

„Keďže ministerstvo je neschopné zabezpečovať školám učebnice, malo by im priamo posielať peniaze v dostatočnej výške, aby si školy samy mohli učebnice objednať a kúpiť.“

Súčasťou návrhu bolo zvýšenie príspevku na učebnice na 3 roky či otvorenie trhu s učebnicami.

Monitor 5 sa neuskutoční najmä preto, že najviac finančne trpia paradoxne tie organizácie ministerstva školstva, ktoré sú najdôležitejšie.

„Podporujeme Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) a Štátnu školskú inšpekciu (ŠŠI). V prípade ostatných 14 organizácií treba prehodnotiť ich činnosť. Úsporou by sme vedeli získať až 20 miliónov eur,“ hovorí Branislav Gröhling a dodáva, že vykrytie asistentov učiteľov sa nerieši, lebo „už tri týždne riadil školstvo pán Danko a aj keď to znie absurdne: on je de facto v súčasnosti minister, a tak to aj vyzerá.“

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 11. 09. 2017 | Prečítané: 275 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom