www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @726
Počítadlo


Spam poison

Chomského verzia

Rozhovor Noama Chomského pre študentské noviny Varsity

Profesor Noam Chomsky začal svoju kariéru v oblasti jazykovedy, no čoskoro sa stal svetoznámym pre svoju opozíciu proti vietnamskej vojne z morálnych dôvodov. Od 1960-tych rokov zoširoka rozoberal témy americkej zahraničnej politiky, globálne aféry a rolu masmédií pri vytváraní verejnej mienky. Predmetné interview sa dotýka súčasných udalostí na Strednom východe, jeho chystanej prednášky na Univerzite v Toronte a triednych bojov, zúriacich vo Wisconsine.

Ilustrácia Noama Chomského od Moniky Traikovovej

The Varsity: Myslím, že by sme mohli začať nedávnymi nepokojmi na Strednom východe. Mohli by ste komentovať, čo sa stalo v Tunise, Egypte, Líbyi a inde? Čo je príčinou týchto nepokojov a aký význam majú pre svoju oblasť a pre svet?

Noam Chomsky: Predovšetkým sa oplatí pripomenúť, že nepokoje nie sú skutočne nové. Je to ako infekčné vlny: jedna štartuje, druhá končí a ďalšia začína, ale každá má svoj prvopočiatok v minulosti. Vezmime si Egypt, ktorý je najdôležitejší. Demonštrácie v Egypte – Hnutie 25. januára na Tahrirskom námestí – iniciovala skupina šikovných mladých ľudí, ktorí mali meno „Hnutie 6. apríla“. Prečo? Pretože na 6. apríla 2008 sa plánovala v jednom veľkom priemyselnom konglomeráte veľká odborárska akcia, spojená s prejavmi solidarity, ale bola veľmi brutálnym spôsobom policajnými silami potlačená.

Tu sme o tom veľa nepočuli, ale tam to má svoj význam, takže to nazvali Hnutím 6. apríla. Pripomína to robotnícke boje a odpor proti diktatúre – pokus o získanie základných ľudských práv a určitých prvkov demokracie.

25. januára to vybuchlo, ale pripravovalo sa to už dávno. To isté pozorovať v iných štátoch: Ak sa tam pozriete, vidíte aj tam protesty, útlak, násilie, mučenie, a vždy protesty. Najnovšia vlna sa tvorila v Západnej Sahare, ale bola veľmi rýchle udusená Marokom. Prevalila sa do Tuniska, kde úspešne povalila diktátora a bola iskrou, ktorá zapálila celú oblasť.

To je veľmi dôležité. V prvom rade je to najvýraznejšie a možno aj najvýznamnejšie demokratické povstanie súčasnej doby. Veľa sľubuje, ale má veľa problémov. Niektoré problémy sú vnútorné, iné sú vonkajšie. Najlepšie ich vidieť v štátoch, na ktorých veľmi záleží Spojeným štátom aj Západu: v štátoch, ktoré majú naftu a lojálneho diktátora. Ak má nejaký štát veľa nafty a lojálneho diktátora, západ ho bude vychvaľovať do neba a to sa deje so Saudskou Arábiou, Kuvajtom a Bahrajnom –, ktorý je akýmsi výhonkom Saudskej Arábie.

V Saudskej Arábii a Kuvajte je útlak taký prísny, že ľudia sa ani len neopovážia ísť demonštrovať – a to sa na západe nekritizuje, lebo tamojší vládcovia sú fajn.

V Egypte nám predviedli Spojené štáty a Západ bežnú hru, čo sa robí, keď už nemôžete podporovať svojho obľúbeného diktátora; držíte sa ho tak dlho, ako je to len možné. Keď to prestane byť možné, obyčajne vtedy, keď sa proti nemu postaví armáda, ako to bolo aj v Egypte, necháte ho padnúť a ležať bokom; a pokúšate sa obnoviť zo starého poriadku toľko, koľko len vládzete; to sa deje v Egypte a Tunise.

Líbya je iný prípad – má veľa nafty, ale nemá lojálneho diktátora a Západ by sa ho rád zbavil, hoci ho všemožne podporoval až do konca. Chcem povedať, že USA a Veľká Británia ho všemožne podporovali až dodnes.

Nemám čas ísť do podrobností, ale tie sú zaujímavé. V každom prípade platí, že ak je možnosť zbaviť sa ho, s radosťou sa jej uchopia. Takže zaintervenovali podporou rebelov. Samozrejme to nazývajú „humanitárnou intervenciou“. No nevolajú po prímerí na oboch stranách – volajú po prímerí pre vládne sily.

The Varsity: Ako primárny popud pre rebéliu v Egypte ste menovali robotnícke hnutie – zdá sa, že určitú rolu hral aj sekulárny nacionalizmus. Čo považujete za primárny popud pre hnutie proti Kaddáfímu v Líbyi?

Noam Chomsky: Hnev na Kaddáfího – je to brutálny, naničhodný diktátor. Vládne už veľmi dlho, od roku 1969. Bolo proti nemu veľa protestov, väčšinou boli násilne umlčané. Mal aj veľa podpory, vidieť to zo správ, no vcelku je proti diktátorom v celej oblasti severnej Afriky veľmi populárna silná opozícia…

Diktátori nie sú populárni. Niekedy sú s pomocou Západu dosť mocní a dosť prísni, takže potlačia opozíciu – napríklad v Saudskej Arábii. Aj s Kaddáfím to dlho bolo tak a Západ ho podporoval. Teraz to však prasklo a Západ by sa ho rád zbavil. Preto sa do veci zamiešal a podporuje povstanie.

Emblém študentského časopisu na Univerzite v ToronteThe Varsity: Rád by som teraz prešiel na predmet vašej prednášky na Univerzite v Toronte v apríli, ktorá má titulok „Komplex štát a korporatívny podnik: Je to hrozba pre slobodu a prežitie?“ Môžete nám niečo povedať o tomto komplexe? Ako sa prejavuje v USA a inde a prečo je to hrozba?

Noam Chomsky: To tu bolo vždy. Myslím tým, že vzťah medzi štátnou mocou a sústredenou súkromnou mocou korporatívneho veľkopodniku je starý niekoľko storočí; hovoril o ňom už Adam Smith. No v rozličných dobách má rozličné formy. V 1970-tych rokoch sa odštartoval ako druh chybného kruhu. Začalo to financializáciou ekonómie a exportom produkcie, čo viedlo k silnej koncentrácii ziskov do finančného kapitálu, ktorý sa preniesol do politickej moci. Táto ho ďalej zvyšovala zavádzaním celého radu politických zmien od spôsobu zdaňovania k deregulácii, čo ďalej posilňovalo moc korporatívnych veľkopodnikov, najmä finančnú.

Bez toho, žeby sme išli do podrobností, sa dá povedať, že sa všeobecne vie, že dnes panuje v USA strašná nerovnosť. Menej sa vie, že táto nerovnosť pramení primárne zo stratosférickej koncentrácie všetkého bohatstva v rukách jedného percenta obyvateľstva.

V tom istom čase príjmy väčšiny obyvateľstva stagnovali, počet pracovných hodín sa zvyšoval, pracovné podmienky sa zhoršovali.

Od tých čias, ako sa začalo deregulovať, opakovane dochádza k finančným krízam a daňoví poplatníci vykupujú z dlžôb veľké korporácie. Tieto vychádzajú z kríz bohatšie, ako boli pred krízou a chystajú sa na ďalšiu krízu. Verte mi, je to skutočná hrozba.

Nedávny krach temer zničil našu ekonómiu a ten, čo príde teraz, bude ešte horší. A to ponechávam bokom fakt, že tieto finančné krízy podrývajú demokratické fungovanie štátu; To isté sa deje aj v iných štátoch, ale v USA to vrcholí.

The Varsity: Časť týchto problémov hrá teraz úlohu vo Wisconsine, kde hnutie Tea party, vláda a odbory sa nezhodli v otázkach kolektívnej zmluvy. Noviny New Yorker uverejnili správu, že hnutie Tea party finančne podporuje firma Koch Brothers, ktorá financovala aj volebnú kampaň guvernéra Scotta Walkera. Tea party je radikálne krajne pravicové hnutie – súhlasíte s týmto tvrdením a ako by ste charakterizovali udalosti vo Wisconsine.

Noam Chomsky: Nuž, je pravda, že tam došlo ku konfrontácii medzi Tea party a ľudovým hnutím, ale nedajte sa zviesť, protestujúci tam majú veľa prívržencov. Predovšetkým je to veľká udalosť… Členom Tea party sa ani nesnívalo, žeby mohli dostať na ulicu deň čo deň desaťtisíce ľudí, okupovať vládnu budovu… Je to veľké povstanie a má veľkú podporu. Ak sa pozriete na prieskumy verejnej mienky, zistíte, že väčšina obyvateľov tohto štátu podporuje protesty a je v opozícii proti zákonom.

Tea party je momentálne malé, ale čulé hnutie. V určitom zmysle slova ide o korene hnutia. Vzišlo zo starej nativistickej tradície (veriacej na vrodenosť mravných zásad) pomerne bohatých ľudí, bielych, zameraných proti cudzincom, najmä imigrantom, teda rasistov. Je aj proti „veľkej vláde“ – teda, tvrdia, že sú proti veľkej vláde. Ich hrdina Ronald Reagan bol však veľkým obrancom veľkej vlády. Takže intelektuálne je toto hnutie dosť pomotané, no je príťažlivé a vyrastá z dlhej nativistickej tradície.

Na druhej strane je to malé hnutie, ale finančne je pomerne dobre fundované; pravda je, že ho masívne podporujú podniky korporatívneho sektora. Pre tých je to ich útočná skupina. Takže dochádza ku konfrontácii, ale v podstate je to ľudové povstanie proti pokusu zničiť aj posledné zvyšky odborárstva.

The Varsity: V roku 1970 ste mali prednášku na tému „Vláda v budúcnosti“ a išlo v nej o budúcnosť liberálneho demokratického štátu. Ak berieme do úvahy obrovské nerovnosti bohatstva a príjmov v USA, o ktorých sme hovorili, ako aj udalosti, ktoré sa tu práve odohrávajú, čo si dnes myslíte o budúcnosti liberálneho demokratického štátu? Myslíte si, že prežije najbližších 25 – 30 rokov? Aké má alternatívy?

Noam Chomsky: Odpoveď na túto otázku sa pripravuje na uliciach mesta Madison vo Wisconsine. Záleží na tom, ktorá sila vyhrá. Pro-demokratické sily protestujú, anti-demokratické sily sa snažia uzákoniť diktatúru pár korporatívnych podnikov. Uvidíme, ako sa táto hra vyvinie.

Ilustráciu Noama Chomského vytvorila © Monika Traikovová.

Ďakujem priateľom e-zinu Humanisti.sk za preklad.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

SavageLuke Savage
– šéfredaktor najstarších študentských novín The Varsity v Kanade, ktoré vychádzajú pre Univerzitu v Toronte od roku 1880
Čerpané z: študentské noviny The Varsity, Chomsky's Version, tiež Noam Chomsky interviewed by Luke Savage, 4. apríla 2011

Luke Savage, 09. 04. 2011 | Prečítané: 62833 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore