www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @452
Počítadlo


Spam poison

Chcete vedieť, čo je fašizmus? Zaplaťte!

O podobnosti medzi fašizmom a kresťanstvom

Keď som si dnes ráno prečítal oznam v Denníku N, že pre čitateľov odomkli nejaký článok o Kotlebovi a fašizme, trpko som zosmutnel, ako sú niektorí novinári na tom biedne.

09:32 – Pre čitateľov na Facebooku sme odomkli text historika Jakuba Drábika o tom, prečo je Kotleba fašista a ako proti tomu bojovať.“

Chcú robiť osvetu za peniaze, tak nech potom neplačú, že mladí ľudia o fašizme alebo o Kotlebovi vedia málo. Mňa tiež nezaujímajú platené články. Ani na ne neklikám. Napríklad denník SME to kedysi robil výborne. Pred článkom mal ikonu, že ide o platený článok. To mi ušetrilo čas, pretože som hneď vedel, že nekliknem na odkaz zbytočne. Vadí mi, že už nepoužívajú také ikony, ktoré by ma upozornili na to, že na ten a ten článok je zbytočné klikať, lebo je platený.

Tu ani nejde o komerčne zamerané webové stránky, tie žijú z toho, že zarábajú na platených článkoch. Ide o problém našej vedeckej obce, vedcov, historikov, že zlyhávajú a neuverejňujú články o fašizme, o súvislostiach medzi fašizmom, nacizmom alebo extrémizmom.

Mlčali, lebo mávli rukou „že Kotleba“, kým sa ešte nedostal do parlamentu. A teraz, keď členovia strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS Naše Slovensko) dostali veľmi veľkú dôveru od občanov, stranu volilo 209 779 občanov, a strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko sa dostala do parlamentu, tak zrazu hŕŕŕ, nejaké noviny robia hystériu (rozhodli sa odomknúť text „historika“), a nariekajú nad zle prevareným novinárskym mliekom. Jednoducho, historikovi vykypelo z hrnca!!!

Jakub Drábik v „odomknutom“ článku napísal:

Mesiášsky boj

Ako som už spomenul, svoje miesto vo svete vidia fašisti ako dejinotvorné poslanie. Vo svojich očiach predstavujú vyvolenú elitu, ktorá povedie národ / etnikum vpred „z temnoty na svetlo“ (čierno-biele videnie sveta je samozrejmosťou, ktorú už ani nezmieňujem). U mnohých je táto viera autentická.

Myslím, že i o väčšine členov ĽSNS by sme mohli konštatovať, že svojim „ideálom“ skutočne veria. Pochopiteľne, to ich neospravedlňuje. Faktom však ostáva, že bez entuziazmu a aktivity radových členov by Kotlebova strana dávno zanikla. Nemá za sebou veľkých sponzorov a v podstate sa spolieha len na svojpomocné aktivity. A robiť niečo zadarmo vo svojom voľnom čase, to si vyžaduje nadšenie pre vec a vieru.

Viera vo svoju pravdu a videnie samých seba ako akýchsi „Ježišov Kristov“, martýrov, ktorí trpia za národ a sú ochotní zaň položiť život, je to, čo udržalo Kotlebove organizácie pri živote od roku 2003, keď založil Slovenskú pospolitosť. Odborníci v tejto súvislosti často používajú i termín „heroický vitalizmus“.Sú naozaj nabezpeční? (Sic!)

Kto si myslí, že je ĽSNS vlastne v poriadku, že sa jej netreba báť, prípadne že v parlamente „skrotne“, by si mal zopakovať v škole hodiny dejepisu. Hoci sa rétorika fašistov mení, program prispôsobuje (napríklad ekonomický program či dočasné potlačenie antisemitizmu) a v mnohom dokážu byť veľmi oportunistickí, základné „jadro“ ideológie ostáva nemenné: národ je v ohrození, treba ho očistiť. História nám dáva jasné príklady. Ak sa dostanú k moci, začnú svoj program uskutočňovať.

Ak je fašizmus úspešný, v podstate nevyhnutne vedie ku genocíde alebo odstráneniu danej, neželanej skupiny obyvateľstva. Odstránenie týchto skupín môže byť založené na rasovom (nacizmus) alebo kultúrnom (taliansky fašizmus) princípe. V prípade Kotlebu sme svedkami skôr klasického fašistického modelu a „očisty“ dekadentnej kultúry.

Keď čítam Drábikove názory o fašizme, vidím príbuznosť fašizmu s kresťanstvom. Už vidím, ako „platený“ Drábik bude mudrovať, že keby som si prečítal jeho názor na fašizmus, že by som nevidel príbuznosť. Ponechávam na čitateľovi, nech si porovnáva a vytvára vlastný úsudok. To, čo napísal Drábik, som mierne upravil, niektoré slová som zamenil alebo nahradil.

Porovnajte:

Mesiášsky boj kresťanov v Rímskej ríši

Ako by som už spomenul, svoje miesto vo svete vidia kresťania ako dejinotvorné poslanie. Vo svojich očiach predstavujú vyvolenú elitu, ktorá povedie národ/etnikum vpred „z temnoty na svetlo“ (čierno-biele videnie sveta je samozrejmosťou, ktoré pre pochopenie pripomeniem: Boh a Satan). U mnohých je táto viera autentická.

Myslím, že i o väčšine členov prvých kresťanských obcí by sme mohli konštatovať, že svojim „ideálom“ skutočne veria. Pochopiteľne, to ich neospravedlňuje. Faktom však ostáva, že bez entuziazmu a aktivity radových členov by Katolícka cirkev (ako aj ostatné kresťanské organizácie) dávno zanikla. Nemá za sebou veľkých sponzorov (myslené v čase 1. storočia) a v podstate sa spolieha len na svojpomocné aktivity. A robiť niečo zadarmo vo svojom voľnom čase, to si vyžaduje nadšenie pre vec a vieru.

Viera vo svoju pravdu a videnie samých seba ako akýchsi „Ježišov Kristov“, martýrov, ktorí trpia za národ a sú ochotní zaň položiť život, je to, čo udržalo kresťanské organizácie pri živote od 1. storočia n. l., keď začali vznikať prvé kresťanské spolky (cirkvi). Odborníci v tejto súvislosti často používajú i termín „heroický vitalizmus“.Sú naozaj nebezpeční?

Kto si myslí, že je kresťanstvo vlastne v poriadku, že sa ho netreba báť, prípadne že v parlamente „skrotne“, by si mal zopakovať v škole hodiny dejepisu. Hoci sa rétorika kresťanov mení, program prispôsobuje (napríklad ekonomický program či dočasné potlačenie antisemitizmu) a v mnohom dokážu byť veľmi oportunistickí, základné „jadro“ ideológie ostáva nemenné: národ je v ohrození, treba ho očistiť. História nám dáva jasné príklady (inkvizícia a likvidácia ľudí, ktorí odmietli podriadiť sa kresťanskej ideológii). Ak sa dostanú k moci, začnú svoj program uskutočňovať.

Ak je kresťanstvo úspešné, v podstate nevyhnutne vedie ku genocíde alebo odstráneniu danej, neželanej skupiny obyvateľstva (nekresťanov). Odstránenie týchto skupín môže byť založené na náboženskom (napríklad katolicizmus) alebo kultúrnom (násilná evanjelizácia, kresťanské misie) princípe. V prípade kresťanského fundamentalizmu sme svedkami skôr klasického (stredovekého) kresťanského modelu a „očisty“ dekadentnej kultúry.

Ale jeden rozdiel medzi rečami o fašizme a kresťanstve je. Ten rozdiel spočíva v tom, že kým Jakub Drábik (všeobecne Denník N alebo ešte v širšom kontexte kapitalisti) zarába už len na tom, že napíše niečo o fašizme (čo je osveta), tak kresťanskí misionári a evanjelisti sa spočiatku snažia získať poslucháčov zadarmo. Iste, nájdu sa obskúrne kresťanské sekty alebo propagandisti kresťanstva, ktorí vyslovene robia svoje „predstavenia“ za peniaze, napríklad formou vstupného, kúpou vstupenky. Neskôr, keď sa kresťania etablujú v spoločnosti, tak zavedú napríklad vyberanie peňazí v kostole, ale to už nie je podstatné, pretože je pochopiteľné, že klérus musí z niečoho žiť.

Keď o sebe Jakub Drábik hlása, že je historik, a za osvetu ohľadom fašizmu pýta peniaze, tak je to bedár, vedecký žobrák.

Drábik je ukážkou toho, že naša vedecká obec a školstvo zlyhali, keď k informáciám o fašizme sa mladí ľudia nedostávajú štandardným spôsobom (bez platenia, zadarmo), ale cez noviny, ktoré žijú z poplatkov od čitateľov.

Osobne by som veľmi ťažko priamo zaplatil za to, aby som sa dozvedel niečo o fašizme. Takže sa nečudujem mladým, že radšej peniaze investujú niekde inde, ako na úhradu poplatku, aby si mohli prečítať nejaký článok o fašizme. Aj keby si autor článku namýšľal, že napísal článok hodný priamej úhrady od čitateľa.

Upozorňovanie na nebezpečenstvá politických ideológií musí fungovať na bezplatnom informovaní. Nevidím dôvod, prečo by mali ľudia platiť za to, aby sa dozvedeli, že nejaká ideológia je nebezpečná.

Čo by ste si pomysleli, keby informácie o hľadaných zločincoch alebo informácie o zločinoch, ktoré sa niekde stali, boli spoplatnené?emotikon

Keď budú novinári pýtať peniaze za informácie o nebezpečných ideológiách, tak nech potom neplačú, že takým ideológiám budú rásť preferencie v spoločnosti. Len nech ďalej novinári uvažujú o spoplatnení článkov o Kotlebovi, a strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko porastú volebné výsledky prinajmenšom na dvojnásobok!emotikon

Proti demokracii sú aj kapitalisti, ktorí demokraciu vyslovene odmietajú. Hovoria si aj pravicoví libertariáni alebo anarchokapitalisti. Najextrémnejší kritici demokracie sa nachádzajú medzi mccarthistami. Stúpenci mccarthizmu najviac zúria, keď sa do politiky dostanú ľavicové myšlienky. Vtedy kritizujú demokraciu, že je zle, ak o politike rozhodujú „obyčajní ľudia“. Pozor! Určite tým nemyslím na politické strany s názvami „Obyčajní ľudia“ (Nevädzova 5, Bratislava-Ružinov) a „OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti“ (Študentská 2, Trnava). Je zvláštne, že kapitalistických antidemokratov ostatní kapitalisti nekritizujú. Prečo asi? Ruka ruku myje.

Archív:

Denník NDenník SME s ikonami o platených článkoch z 18. 11. 2015„Odomknutý“ článok od Jakuba DrábikaPorovnanie fašizmu s kresťanstvom

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Myslíte si, že zavedenie priamej demokracie zlepší život občanom?

Áno (Počet hlasov: 55)
(71.43 %)

Nie (Počet hlasov: 22)
(28.57 %)Celkom hlasovalo: 77

Ján Parada, 14. 03. 2016 | Prečítané: 1379 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore