www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @005
Počítadlo


Spam poison

Chceme dať školám viac slobody v učení

Téma: Návrhy na zlepšenie školstva

Branislav GröhlingAk chceme skvalitniť vzdelávanie, jedným z opatrení je umožniť školám vyberať si učebnice, učebné metódy a vytvárať si vlastné predmety. Vyhlásil to Branislav Gröhling, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder SaS pre školstvo.„Podstata je jednoduchá: štát by mal iba definovať cieľ, kam sa má žiak dostať, nie ako. To, ako škola cieľ dosiahne, je na nej,“ vyhlásil Branislav Gröhling, ktorý konkrétne kroky na zmeny obsahu vzdelávania navrhuje v reformnom dokumente Spravme Slovensko vzdelanejším.

Stiahni súborSpravme Slovensko vzdelanejším (súbor je vo formáte PDF a má ≅ 11 MB).

Podľa SaS si majú školy vyberať učebnice a učebné metódy samy.

„Ministerstvo školstva odobrilo stovky učebníc, ktoré už dnes môžu školy používať, ale prepláca len pár vybraných titulov. My navrhujeme, aby štát posielal peniaze priamo školám, a tie si budú môcť vybrať z celého balíka učebníc podľa potrieb svojich žiakov,“ vysvetlil Branislav Gröhling a dodal, že školy sa aj dnes sťažujú na kvalitu štátom dodaných učebníc, no nemajú možnosť kúpiť si iné. Otvorený trh s učebnicami je pritom bežnou súčasťou vyspelých systémov školstva.

Výber predmetov v kompetencii škôl

„Navrhujeme tiež, aby školy mohli prepájať predmety či vytvárať si vlastné predmety už na základnej škole. Školy budú môcť učiť viac angličtiny, matematiky alebo iných hodín – podľa toho, čo ich žiaci potrebujú, v čom sú dobrí alebo v čom sa potrebujú zdokonaliť,“ poznamenal Branislav Gröhling.

Na reforme sa podieľal aj profesor Pupala

Súčasťou dokumentu Spravme Slovensko vzdelanejším je aj návrh reformy obsahu a štruktúry základného vzdelávania. Jeho autorom je profesor Branislav Pupala, ktorý vytvoril aj vzdelávací program pre materské školy.

„Je nutné, aby vzdelávanie na prvom stupni logicky nadviazalo na predškolské vzdelávanie a rozvinulo ho, a preto sme oslovili profesora Pupalu. Dokument, ktorý predkladáme, vychádza z praxe, potrieb škôl a najmä zo skúseností krajín, ktoré dosahujú v školstve mimoriadne výsledky,“ uzavrel Branislav Gröhling.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 20. 01. 2018 | Prečítané: 84 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (30 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (26 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 65
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore