www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @295
Počítadlo


Spam poison

CETA obsahuje chybný zákon, Slovensku hrozia miliónové arbitráže

Stanovisko strany Sloboda a Solidarita (SaS) k chybe, ktorá je v obchodnej dohode CETA, a k dôsledkom, ktoré z tohto dôvodu hrozia SR

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra hospodárstva Petra Žigu o nápravu chyby v obchodnej dohode CETA, aby Slovensko zbytočne neriskovalo desiatky miliónov eur v medzinárodných arbitrážach a v platbách za služby rôznych drahých právnikov.

Ako upozornila na tlačovej besede poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová, pozorní aktivisti si všimli, že v zmluve CETA je chyba, ktorú môžu využiť kanadské banské spoločnosti.

„Aktuálne platný geologický zákon z roku 2007 hovorí, že dobývanie rádioaktívnych nerastov (uránu) je zakázané, pokiaľ obyvatelia každej dotknutej obce, v ktorej by mal geologický prieskum či ťažba rádioaktívnych nerastov prebiehať, v miestnom referende nevyslovia súhlas s takouto ťažbou. Problém je, že CETA neobsahuje tento zákon, ale zákon, ktorý je neplatný, a ktorý bol nahradený práve spomenutým zákonom z roku 2007,“ uviedla Zemanová.

CETA je medzinárodná dohoda, má prednosť pred zákonmi SR. Po prerokovaní vo vláde SR ju musí schváliť NR SR a ratifikovať prezident SR.

„Ak by bola CETA ratifikovaná s chybou, môže to Slovensku spôsobiť vážne ekonomické škody v prípade súdnych sporov a arbitráží,“ hovorí Anna Zemanová, ktorá verí, že v tomto prípade ide o chybu, a nie o úmyselnú stratégiu strany SMER – SD získať výhodné zákazky pre jej blízke právnické firmy.

Do piatka prebieha medzinárodné pripomienkové konanie k tejto dohode medzi Kanadou a členskými štátmi EÚ. Poslanci za SaS Anna Zemanová, ako aj Alojz Baránik, podpísali hromadnú pripomienku, v ktorej signatári žiadajú uvedenie platnej legislatívy v dohode CETA.

Podľa Alojza Baránika sú naše skúsenosti s medzinárodnými arbitrážami katastrofálne, o to viac by sme mali byť ostražití.

„Pre istých ľudí je vyrobenie chyby v situácii, keď konajú za štát, základom na to, aby sa nabalili na problémoch, ktoré z toho vzniknú. Nemyslím teraz nevyhnutne len investorov z kanadskej strany, ktorí by v budúcnosti mohli viesť spory o náhradu škody. Mám na mysli tých, ktorí prišli k veľkým majetkom na základe sporov so štátom alebo štátnymi podnikmi v dôsledku úkonov, ktoré sa odohrali v minulosti,“ poznamenal Alojz Baránik.

Strana SaS dohodu CETA ako takú podporuje.

Foto:

Anna ZemanováAlojz Baránik

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 30. 11. 2017 | Prečítané: 327 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (11 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 19
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore