www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @909
Počítadlo


Spam poison

Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“

V Košiciach sa začal tretí ročník multikultúrneho festivalu Cesta do neznáma plného kontroverzie

Ilustračné fotoV rámci neho uvidíte predstavenie, ktoré svojim nekompromisným pohľadom na starobu, neobíde ani intímnu sféru života seniorov, multimediálnu výstavu kontroverzného francúzskeho fotografa Antoina d'Agatu, venujúcemu sa emigrantom alebo aj odvážne hudobno-tanečné predstavenie s prvkami opery, baletu a súčasného tanca. Festivalové cestovanie si môžete užiť do 15. novembra, ale výstavy ostanú sprístupnené aj po skončení podujatia.

Cesta do neznáma sa umeleckou formou venuje sociálnym a komunitným témam. Bude vyvrcholením predchádzajúcich piatich cyklov, ktoré sa zaoberali tematikou utečencov, rómskej komunity, väzňov, závislých a hendikepovaných ľudí. Cieľom je podporovať aktivity, zamerané na spoluprácu umelcov s obyvateľmi v znevýhodnených komunitách.

Počas štyroch dní sa budeme venovať témam – väzni, dôchodcovia, Rómovia a migranti. Program zahŕňa štyri výstavy a dve divadelné predstavenia.

Prvou výstavou, ktorú spoločne otvoríme, bude Prelínanie. Autori prinášajú svoj pohľad na prepájanie dvoch svetov, rozdelených väzenským múrom.

„Okrem fotografií a sérií, ktoré vznikli počas doterajších aktivít vzdelávania, predstavíme formou projekcií aj niektoré filmy našich zahraničných partnerov a fotografie,“ hovorí Pavel Maria Smejkal zo združenia PhotoART Centrum.

Na tému seniorov sa s výstavou Von z kruhu predstaví komunitná umelkyňa Ľudmila Horňáková, ktorá pracuje so seniormi na Furči už od októbra 2012. Čaká vás aj divadelná inscenácia EDGE od Petry Tejnorovej. Je sondou do života ľudí nad 60 rokov, ktorí v rôznych rolách pôsobili v divadelnom a tanečnom prostredí. Ide o predstavenie na pomedzí fikcie a dokumentu, v ktorom chcú ľudia v zrelom veku ukázať mladým svoj nekompromisný pohľad na starobu. Na javisku preberú tabuizované témy spojené so starnutím, premenou sexuality a vnímania vlastného tela či samoty.

K téme sociálneho vylúčenia Rómov bude vo Výmenníku Štítová pristavený Karavan plný animácií, fotografií, kresieb a filmov, ktoré vytvorili mladí Rómovia počas tohto leta. Návštevníci si budú tiež môcť kúpiť pohľadnicu s motívom aktivít, ktoré títo mladí ľudia vykonávali počas workshopov.

Program zakončí v piatok výstava fotografií Odysseia francúzskeho umelca Antoina d'Agatu a vyvrcholením festivalu bude hudobno-tanečné predstavenie Equinoxe, vytvorené na motívy románov Franza Kafku „Amerika“ a „Zámok“, ktoré vzniklo v medzinárodnej divadelnej koprodukcii Slovenska, Maďarska, Francúzska a Mexika.

Cesta do neznáma – harmonogram podujatí

12. 11. / Téma: Väzni

18.00 Kasárne/Kulturpark – Mestský výmenník (pavilón November)

Prelínanie (výstava fotografií)

Prelínanie je prvým predstavením spoločného projektu umeleckého vzdelávania vo väzniciach košického združenia PhotoART Centrum a prešovského Ústavu pre výkon trestu odňatia slobody. Na projekte sa okrem dvanástich prihlásených odsúdených podieľajú členovia združenia – Lena Jakubčáková, Pavel Smejkal, Dávid Doroš a Karol Stollmann. Okrem fotografií, ktoré vznikli počas doterajších aktivít vzdelávania, vám formou projekcií predstavíme aj niektoré filmy zahraničných partnerov a fotografie z priebehu partnerstva Grundtvig – programu celoživotného vzdelávania. Združenie sa momentálne sústreďuje na motív prelínania dvoch svetov prostredníctvom camery obscury, dvojexpozícií, diptychov a okrem samotnej fotografickej tvorby sa venuje aj umeleckému vzdelávaniu prostredníctvom kníh, projekcií, návštev výstav, diskusií a pod.

Viac informácií nájdete na: www.photoartcentrum.net

13. 11. / Téma: Seniori

17.00 Výmenník Jegorovovo

Von z kruhu (multimediálna výstava)

Výstava „Seniori von z kruhu“ je výsledkom ročnej spolupráce a bádania umelkyne Ľudmily Horňákovej, seniorov z Košíc a seniorov zo skupinky Letokruhy. Výstava odzrkadľuje aj ich spoluprácu s mladšou generáciou, ktorú zastupujú žiaci zo SOŠ Postupimská, narúša stereotypy vytvorené voči obom generáciám a prepája nové médiá s tradičnými. Seniori v spolupráci s umelkyňou pripravili pre verejnosť výstavu vzťahov, nových médií, zvuku a videa v podobe BYTU, do ktorého sú jednotlivé výsledky, akcie a diela citlivo zakomponované. Počas trvania výstavy sa môžu návštevníci zúčastniť sprievodných akcií: veveričky, čaj o piatej, portrét v domácnosti či nečakaný telefonát. Výsledky prezentované na výstave Von z kruhu poukazujú na malé kroky, ktoré seniori podstúpili, aby prešli z každodennej rutiny k životu, ktorý podporuje komunikáciu a vzťah ku komunite a verejnému priestoru.

20.00 Kasárne/Kulturpark

EDGE (tanec/divadlo)

Medzinárodná autorská inscenácia je sondou do života ľudí po päťdesiatke, ktorí v rôznych rolách pôsobili v divadelnom a tanečnom prostredí. Inscenácia je výsledkom spolupráce Petry Tejnorovej a občianskeho združenia Alt@rt. Všetkých sedem účinkujúcich, ktorých priemerný vek presahuje 60 rokov (pre porovnanie priemerný vek inscenačného tímu nedosahuje ani tridsať, pozn. aut.), patrí k významným umeleckým osobnostiam svojej doby. Hra Edge nazerá do vnútorného sveta ľudí v pokročilom veku. Minulosť a vízie do budúcnosti sú divadelne zhmotnené pomocou autentických materiálov, pohybu a filmových dokumentov. Predstavenie symbolizuje obdobie prerodu medzi aktívnym životom a zdanlivo pasívnou starobou a taktiež otvára okruh tabuizovaných tém spojených so starnutím, premenou sexuality a vnímania vlastného tela či samoty.

Viac informácií na: www.altart.cz

Vstupné: 4€/3€ dôchodcovia a študenti

Počet miest je limitovaný, rezervácie na: festival@kosice2013.sk

14. 11. / Téma: Rómovia

18.00 Výmenník Štítová

Projekt Karavan (multimediálna výstava)

Päť komunitných centier v dedinách, osadách a sídliskách s (aj) rómskou komunitou, jeden karavan, dvaja výtvarníci Daniela Krajčová a Oto Hudec, štyri animačné techniky a veľa tvorivých detí. Tak by sa dal v skratke opísať projekt karavanu putujúceho po východnom Slovensku. Počas letných workshopov si mladí ľudia najmä z (ale nie len) rómskej komunity vyskúšali v okolí karavanu svoj hudobný a tanečný talent. Pred modrou plochou sa tiež naučili základom stop-motion animácie a kresbovej animácie. Karavan slúži ako pojazdné štúdio s prenosnou mobilnou tabuľou na kreslenie kriedou, rozkladacím stolom s pieskom na modelovanie a kreslenie či pohyblivými bábkami vyrobenými podľa detských kresieb. Na záver trojdňových tvorivých dielní sa v každej lokalite uskutočnilo premietanie animovaných filmov, ktorých kompilácia je súčasťou výstavy. Cieľom projektu je mapovať činnosť a skúsenosti pracovníkov komunitných centier, upriamiť pozornosť na pozitívny vplyv ich práce s deťmi a mladými ľuďmi a ukázať rozmanitosť rómskych komunít. Predovšetkým sa zameriame na mladú generáciu Rómov s umeleckým talentom a túžbou poznávať.

15. 11. / Téma: Emigranti

18.00 Kasárne/Kulturpark

Odysseia (multimediálna výstava)

Spoločným projektom oboch hlavných miest kultúry 2013, Košice a Marseille-Provence, je práca Antoina d'Agatu – renomovaného a kontroverzného francúzskeho fotografa, člena Magnum Photos. Od roku 2011 sústredil Antoine svoju prácu na pozorovanie emigrantov, ktorí sa snažili utiecť do Európskej únie. Prostredníctvom textov, fotografií a videí zachytáva ich zložitý nespravodlivý osud a strastiplnú cestu, aby dal každému z nich rozmer osobného Odysea. Antoine absolvoval v Košiciach dva rezidenčné umelecké pobyty, počas ktorých sa zaujímal o situáciu migrantov na Slovensku a na Ukrajine. Táto výstava bola predstavená najprv v slávnom novootvorenom marseillskom Múzeu stredomorských kultúr MuCEM a teraz sa dostáva do košického kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark.

Vstupné: vernisáž zadarmo, potom 1€/0,70€ dôchodcovia a študenti

Viac informácií na: www.dagata.arte.tv

20.00 Kasárne/Kulturpark

Equinoxe (opera/balet)

Equinoxe je výsledkom dvojročného cyklu tvorivých pobytov vo Francúzsku, Mexiku, Maďarsku a na Slovensku. Ide o multidisciplinárne medzinárodné predstavenie, ktoré experimentuje s hranicami zaužívaných, u nás málo prekračovaných foriem, ako je klasický a súčasný tanec, opera, súčasná vážna hudba, divadlo, videoart a animácie. Ako námet projektu poslúžili Kafkove romány „Amerika“ a „Zámok“ a rovnako tak aj príbehy ilegálnych imigrantov odchádzajúcich dnes z Mexika do USA. Atmosféra je založená na originálnej hudobnej tvorbe Karola Beffu, ktorý získal titul Najlepšieho francúzskeho skladateľa roku 2013. Réžie sa ujal francúzsky režisér a umelecký riaditeľ organizácie Euroculture Laurent Festas. Nenechajte si ujsť toto unikátne predstavenie, ktoré malo v lete premiéru v rámci programu Marseille – Provence 2013.

Viac informácií na: www.equinoxeproject.org

Vstupné: 6€/4€ dôchodcovia a študenti

Počet miest je limitovaný, rezervácie na: festival@kosice2013.sk

V koprodukcii Slovenska, Maďarska, Francúzska a Mexika.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 12. 11. 2013 | Prečítané: 1870 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore