www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @129
Počítadlo


Spam poison

Česi majú mizerného prezidenta

Český prezident Zeman povedal: „Smrť abstinentom a vegetariánom!“

Tolerantný ateista Miloš Zeman, keď sa vracal z vínnej pivnice počas oceňovania vinárov na Pražskom hrade, predniesol tieto slová:

„Smrť abstinentom a vegetariánom!“

Jeho hovorca Jiří Ovčáček bráni prezidenta, že mal na mysli Adolfa Hitlera, ktorý bol abstinent, vegetarián, a dokonca aj nefajčiar.

Jan Koláček kvôli Zemanovmu výroku napísal priamo prezidentovi Zemanovi.

„Obraciam sa na Vás so zdvorilou žiadosťou a prosím o odpoveď na dve otázky.“
  1. „Naozaj prezident takúto vetu vyslovil?“
  2. „Pokiaľ áno, mal na mysli tých občanov, ktorí sú zároveň vegetariáni a abstinenti, alebo tých, ktorí sú buď abstinenti alebo buď vegetariáni?“
„Prepáčte, že Vás obťažujem pri Vašej neľahkej práci, ale odpoveď na túto otázku je pre mňa dôležitá – môj syn patrí do jednej z týchto skupín, takže ma pochopiteľne zaujíma, či môže byť jeho život v ohrození,“ napísal na Pražský hrad Jan Koláček a odpoveď, ktorú mu napísal hovorca hlavy štátu, vyvesil i na svoj facebookový profil.

„Pán prezident mal v tej chvíli na mysli jedného masového vraha, ktorý bol zásadným vegetariánom, abstinentom a nefajčiarom,“ odpísal mu Ovčáček v narážke na Adolfa Hitlera.

„Áno, môžem potvrdiť, že som takú odpoveď napísal. Na Hrad nám prišli asi tri listy v tomto duchu,“ povedal pre iDNES.cz Zemanov hovorca.

Prezident by mal vedieť ako sa vyjadrovať.

Pripomeniem, čo povedal prezident Miloš Zeman 11. júna 2013 v rozhovore pre Českú televíziu:

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor: Spomeniete si ešte na svoje motto z volebnej kampane, a nemyslím „Zeman na Hrad“.

Miloš ZEMAN, prezident ČR: Tých mott bolo niekoľko, ale to najdôležitejšie znelo, že chcem hovoriť ľuďom i nepopulárne pravdy, pokiaľ ich budem považovať za pravdy.

Kedysi dávno ste povedali, že politik môže byť milovaný, politik môže byť nenávidený, ale politik sa nikdy nesmie stať smiešny. Nestalo sa práve v tejto situácii to, že ste sa stali smiešny?

Ale tak, podívajte sa. Vzhľadom k tomu, že keď ste unavený, ako po zostupe po schodoch, tak i vďaka tým 39 stupňom, takže keď sa opriete o stenu, tak vašou povinnosťou, pokiaľ sa Vás na to samozrejme niekto opýta, je to predovšetkým vysvetliť. A buď to ľudia, pokiaľ mali niekedy chrípku, pochopia. Tí ľudia, ktorí sú tak šťastní, že nikdy chrípku nemali, tak to nepochopia, a v tom prípade je zbytočné im čokoľvek vysvetľovať.

Dotkol by som sa inej témy, ktorú ste práve teraz spomenul. Ďalšia otázka: „Pán prezident, myslíte si, že rešpekt u obyvateľstva si zaistíte požívaním alkoholu v pracovnom čase a nedodržiavaním zákazu fajčenia?“ Túto otázku by som rozviedol. Vy ste o tom sám hovorili, že si niekedy rád dáte pohárik. Ako prezident republiky do istej miery dávate určité normy a tým, že sa často objavujete s cigaretou, netajíte sa tým, že pitie alkoholu je bežná súčasť života, nedávate tým práve špatný signál?

Tak začnime tou otázkou, ale nie Vašou interpretáciou, ale otázkou samotnou. Najprv neviem, kedy a kde bol vyhlásený zákaz fajčenia. Môžem Vás informovať, že jediné miesto na Hrade, kde sa môže fajčiť, je prezidentská kancelária a občas si tam chodí zafajčiť i môj tajomník alebo moja tlačová hovorkyňa. Pokiaľ ide o alkohol, dám Vám konkrétny príklad. Adolf Hitler bol vegetarián, abstinent a nefajčiar, prehral druhú svetovú vojnu. Winston Churchill na rozdiel odo mňa vypil denne jednu fľašku whisky, tri fľašky šampanského a vyfajčil osem cigár a vyhral druhú svetovú vojnu.

Tak to je bonmot, ktorý často používate, ale tým v zásade hovoríte a dávate nejakú normu. Dávate verejnosti najavo, dajme tomu i mladšej generácii, že pitie alkoholu je úplne v poriadku.

Pitie alkoholu je úplne v poriadku, opýtajte sa ľudí na južnej Morave a zoznámte sa s diplomatickým protokolom, ktorý Vám vždy dá pri akejkoľvek recepcii najskôr aperitív a na konci digestívum. Dôležité je neopiť sa. To znamená, piť je normálne, samozrejme v primeranom množstve, ale opiť sa normálne nie je.

Takže to je v zásade Váš odkaz.

To je môj odkaz, bez toho, aby som mal akékoľvek námietky proti abstinentom. Len im pripomínam tento bonmot, ktorý nakoniec nie je môj, aby som sa nechválil cudzím perím.

Pod čiarou

Takže! Prezident Zeman sa rozhodol hovoriť ľuďom aj nepopulárne pravdy. Jednou takou pravdou je podľa Zemana želanie smrti abstinentom a vegetariánom.

Kým v júni 2013 odkazoval občanom, že nemá námietky proti abstinentom, po pobyte vo vínnej pivnici 25. februára 2015 zmenil názor, a už praje abstinentom smrť.

Tentoraz sa prezident Zeman naozaj zosmiešnil. Neospravedlní ho ani to, že si vypil alkohol.

Archív:

Rozhovor prezidenta Zemana pre ČT

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 27. 02. 2015 | Prečítané: 676 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore