www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @287
Počítadlo


Spam poison

Čerstvé pečivo a dopečené výrobky

Spotrebitelia budú mať možnosť v obchodoch presne identifikovať čerstvé pečivo

V záujme ochrany spotrebiteľa Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prijíma ďalšie dôležité legislatívne úpravy a do medzirezortného pripomienkového konania posunulo tri vyhlášky, z ktorých dve smerujú do oblasti mrazených výrobkov. Informoval o tom dnes minister Zsolt Simon. Podľa ministra sa tým sleduje „jediný cieľ – aby sa 10-ročná zamrazená sviňa nepredávala ako čerstvý bôčik“. V praxi to znamená, že zmrazené výrobky sa nebudú môcť ďalej vydávať za čerstvé.

Ako skonštatoval minister, ďalšia vyhláška smeruje do oblasti predaja pečiva.

Na Slovensku sa rozmáha nový fenomén s pekárňami, ktoré nie sú v skutočnosti pekárňami. V prípade, že vyhláška bude schválená v Bruseli, čerstvým pekárenským výrobkom sa bude môcť označovať len výrobok, ktorý je umiestnený na trh do 24 hodín po jeho výrobe,“ povedal a doplnil, že pri výrobe takéhoto výrobku nesmie byť použitá technológia mrazenia.

Ako rozmrazené budú musieť označené výrobky, ktoré boli upečené, následne zmrazené a pred vyložením na pult rozmrazené. Ďalšou kategóriou budú tzv. dopečené výrobky, ktoré boli zmrazené a v obchode následne dopečené.

Tým pádom definujeme aj prevádzku pekárne ako potravinárskej prevádzkarne a sem sa prevádzky, ktoré pečú zo zmrazených polotovarov, nezmestia,“ priblížil minister Simon.

Zmrazené a dopečené polotovary totiž obsahujú veľké množstvo prídavných látok a konzervantov. Problémom takýchto výrobkov je predovšetkým ich krátka doba trvanlivosti, pri skutočne čerstvých výrobkoch bez obsahu prídavných látok je trvanlivosť dvoj- až trojnásobná.

Podľa ministra je tento krok výrazným posunom k transparentnosti voči spotrebiteľom.

Prevádzky budú musieť uvádzať a označiť, že predávajú dopečené výrobky, aby zákazník vedel, či je výrobok, ktorý kupuje, vyrobený z čerstvého cesta a bez konzervantov, alebo je vyrobený zo zmrazeného polotovaru, ktorý mohol byť zmrazený aj niekoľko mesiacov, či dokonca dlhšie,“ ozrejmil minister.

V prípade, že Európska únia spomínané vyhlášky odobrí, ministerstvo predpokladá ich účinnosť od júna 2012. V prípade ich nedodržiavania by sa jednalo o zavádzanie spotrebiteľov a prevádzkovateľom by hrozili sankcie v zmysle zákona o potravinách do maximálnej výšky 100 000 eur, v prípade opakovaného porušovania až do výšky 2 miliónov eur v závislosti od veľkosti prevádzky.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV)
Dobrovičova 12
812 66 Bratislava
Čerpané z: www.mpsr.sk

MPRV, 16. 02. 2012 | Prečítané: 1478 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore