www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @481
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Ceny SAV sú ocenením za významné výsledky

Slávnostná chvíľa vo vede

V Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied v Smoleniciach sa vo štvrtok 22. júna od 11.00 hodiny uskutočnilo slávnostné výročné oceňovanie vedeckých tímov a osobností SAV za významné výsledky dosiahnuté v rôznych oblastiach výskumu a popularizácie vedy v uplynulom období. Akadémia udeľuje každoročné ocenenia pri príležitosti výročia svojho založenia.

Jednotlivci a kolektívy si odniesli ceny za vedecko-výskumnú činnosť, aj za popularizáciu vedy. Za prítomnosti predstaviteľov NR SR, MŠVVaŠ a ďalších hostí ceny odovzdával predseda SAV prof. Pavol Šajgalík a podpredsedovia SAV za jednotlivé oddelenia.

„Za pozitívnu a povzbudzujúcu môžeme považovať skutočnosť, že každoročne oceňujeme výsledky našich vedeckých tímov aj osobností s výrazným medzinárodným presahom. Naše úsilie smeruje k ich nielen morálnemu ale aj spoločenskému oceneniu a posilneniu významu vedy v našej spoločnosti,“ povedal okrem iného predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.

Ceny za vedecko-výskumnú činnosť získali:

Kolektív pracovníkov Chemického ústavu SAV pod vedením RNDr. Petra Bieleho, DrSc. za súbor vedeckovýskumných prác Nové mikrobiálne enzýmy degradujúce rastlinné bunkové steny – ide o významný slovenský príspevok k celosvetovému rozvoju biotechnológie využitia rastlinnej hmoty.

Ďalšiu cenu SAV získal kolektív pracovníkov Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV za monografiu Flóra Slovenska VI/4 Caryophyllales (2. časť), Ericales: RNDr. Kornélia Goliašová, CSc., RNDr. Eleonóra Michalková, CSc., RNDr. Daniel Dítě, PhD., RNDr. Iva Hodálová, CSc., RNDr. Judita Kochjarová, CSc., Ing. Jaromír Kučera, PhD., RNDr. Dominik Roman Letz, CSc., RNDr. Jana Májeková, PhD., RNDr. Pavol Mereďa, PhD., Mgr. Tatiana Miháliková, Mgr. Marek Slovák, PhD., Mgr. Eliška Gbúrová-Štubňová, RNDr. Ondrej Ťavoda, RNDr. Mária Zeliberová, CSc. a spolupracovníci z Botanickej záhrady UK, Masarykovej univerzity v Brne, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Slovenského národného múzea.

Cenu SAV za výsledky vedeckovýskumnej práce realizované v monografii Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v ranom novoveku, Radosti slávností, strasti každodennosti získali Mgr. Diana Duchoňová, PhD. a PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., z Historického ústavu SAV.

Cenu SAV za výsledky vedeckovýskumnej práce realizované v monografii Konfigurácia slovenského realizmu, synopticko-pulzačný model kultúrneho javu získali pracovníci z Ústavu slovenskej literatúry SAV v zložení: PhDr. Marcela Mikulová, CSc., Mgr. Ivana Taranenková, PhD., prof. PhDr. Peter Zajac, DrSc. a prof. PhDr. Valér Mikula, CSc. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Cenu SAV kolektívu mladých vedeckých pracovníkov si prevzali mladí vedci z Ústavu materiálového výskumu SAV: M. Sc. Tamás Csanádi, Ing. Dušan Németh, Ing. Marek Bľanda (in memoriam), Ing. Annamária Naughton-Duszová a PhD. Ing. Alexandra Kovalčíková, PhD.

Následne SAV udelila Ceny SAV za popularizáciu vedy.

Ocenenia si za vedecko-popularizačnú a vzdelávaciu činnosť prevzali:

RNDr. Igor Broska, DrSc., z Ústavu vied o Zemi SAV,
doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc., z Ústavu ekológie lesa SAV a
Mgr. Mária Hatoková, PhD., z Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Ocenenie za propagáciu významu vedy a presadzovanie jej rozvoja získali PhDr. Ľubor Králik, CSc., z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV a Ivica Ruttkayová z Rozhlasu a televízie Slovenska.

Ďakovný list predsedu SAV za propagáciu Slovenska si z rúk predsedu SAV prevzali kolektív autorov: PhDr. Miroslav Londák, DrSc., PhDr. Slavomír Michálek, DrSc. a PhDr. Peter Weiss, CSc.

Za ocenených poďakoval RNDr. Peter Biely, DrSc., ktorý okrem iného poprial akadémii stabilitu, zvyšujúci vedecký kredit aj nové impulzy rozvoja.

Slávnostné chvíle svojím speváckym vystúpením umocnil Peter Cmorik.

Smolenice 22. júna 2017

Spracovali: Stano Ščepán a (LS).

V Kongresovom centre SAV na zámku v Smoleniciach

V Kongresovom centra SAV na zámku v Smoleniciach odovzdali výročné ceny akadémie za rok 2016. Podujatie moderoval PhDr. Stanislav Ščepán, vedúci referátu pre komunikáciu a médiá SAV.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 200 × 799 bodov. Foto: Vladimír Šimíček.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVÚrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané zo: SAV

SAV, 22. 06. 2017 | Prečítané: 84 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Má prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vaše sympatie?

áno (18 hl.)
 
viac áno ako nie (9 hl.)
 
viac nie ako áno (10 hl.)
 
nie (24 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 61
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutočnil v nedeľu 18. júna 2017.
Pozri: Ceny humanistov 2017
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore