www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @538
Počítadlo


Spam poison

Cena za celoživotnú tvorbu Oľgy Janíkovej

Literárny fond 28. 11. 2016 ocenil rozhlasovú tvorbu režisérky, autorky a odbornej redaktorky Mgr. art. Oľgy Janíkovej

Mgr. art. Oľga Janíková – Cena za celoživotnú tvorbuMgr. art. Oľga Janíková (* 4. 9. 1951) absolvovala štúdium televíznej réžie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V rokoch 1977 – 1991 pôsobila ako režisérka Slovesnej umeleckej realizácie Československého rozhlasu. V období 1991 – 1993 a 2002 – 2003 pracovala v Slovenskom rozhlase ako odborná redaktorka.

Mgr. art. Oľga Janíková – diplom od Literárneho fonduO rozsahu jej aktivít v oblasti rozhlasovej tvorby svedčí fakt, že v archíve sa nachádza 720 relácií, na ktorých sa podieľala. Režijne spracovala desiatky rozhlasových hier, vrátane svetovej klasiky (napríklad Arthur Schnitzler: Slečna Elza; Eduardo De Filippo: Muž a gentleman; Ira Levin: Chlapci z Brazílie; Henrik Ibsen: Prízraky; Alexander Grin: Partia biliardu), slovenskej klasiky (napríklad Svetozár Hurban-Vajanský: Blíženci), ako aj diel súčasných autorov (napríklad Rainer Werner Fassbinder, Ladislav Švihran, Andrej Ferko, Ján Drgonec, Jozef Repko). Mnohé tituly aj scenáristicky spracovala podľa literárnych predlôh.

Režijne spolupracovala aj na rozhlasovom seriáli Čo nového, Bielikovci?, ktorý sa neskôr premenoval na Králikovcov. Režijne viedla projekt zábavných relácií Variácie (Stanislav Štepka, Milan Markovič, Peter Guldán, neskôr aj Elena Vacvalová a Oliver Andrásy). Režírovala mnoho cyklov večerných rozprávok pre najmenších poslucháčov. O jej mimoriadne dobrom vzťahu k tvorbe pre deti a mládež svedčí fakt, že 12 rokov nielen režijne, ale aj autorsky pripravovala jednu z poslucháčsky najúspešnejších hudobno-hádankárskych relácií Tri oriešky jednej múzy.

Režijne spolupracovala s viacerými poprednými hereckými osobnosťami (napríklad teta Viera Bálinthová, Karol Machata, Viliam Záborský, Ladislav Chudík, Gustáv Valach, Mikuláš Huba, Martin Huba, Eduard Bindas, Dušan Jamrich, Juraj Kukura, Ľubo Roman, Oľga Šalagová, Magda Vášáryová, Emília Vášáryová, Elena Petrovická, Eva Rysová, Viera Strnisková, Magda Paveleková).

V čase, keď pôsobila ako redaktorka pre Rádio Devín, sa podieľala na vzniku populárneho moderného cyklu relácií o umení Pars pro toto. Samostatne pripravovala a moderovala cyklus relácií Najpopulárnejšie básne sveta zameraný na originálnu prezentáciu textov piesní.

So záujmom sa stretol jej cyklus rozhovorov o filozofii životného štýlu s poprednými odborníkmi napríklad na hinduizmus, judaizmus, budhizmus, protestantizmus a podobne s názvom Všetko je inak.

Svoje profesionálne skúsenosti z rozhlasu zúročila aj v období, keď pracovala ako režisérka v slobodnom povolaní (dabing, zvukové nahrávky 80 rozprávok, z ktorých väčšina má muzikálovú formu, televízne portréty popredných básnikov a podobne).

Za tvorbu získala viacero prestížnych domácich i medzinárodných ocenení.

Viac informácií:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 28. 11. 2016 | Prečítané: 9944 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (16 hl.)
 
Nie (19 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 35
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Vidím pohyby
01-06-20 * 05:22
 Chcete vedieť, či ste nervózni?
01-06-20 * 05:19
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore